Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wicedyrektor raciborskiego Ekonomika szefem Rady Miejskiej w Krzanowicach [ZDJĘCIA]

TEKST AKTUALIZOWANY

Ostatnie wybory samorządowe w Krzanowicach wyraźnie różniły się od tych z 2018 roku. Tym razem aż 60 kandydatów z pięciu różnych komitetów stawiało czoła w rywalizacji o mandaty radnych, co wpłynęło na zróżnicowany skład rady. Burmistrz Andrzej Strzedulla ma większość w radzie, bo wprowadził 9 radnych. Jednakże ta kadencja różni się od wyborów sprzed pięciu lat, kiedy to wprowadził do rady 15 radnych, wybranych jeszcze przed głosowaniem, z uwagi na ograniczoną liczbę chętnych do pełnienia tej funkcji.

Wicedyrektor raciborskiego Ekonomika szefem Rady Miejskiej w Krzanowicach [ZDJĘCIA]mad
Tomasz Kostka stanął na czele Rady Miejskiej w Krzanowicach

7 maja Rada Miejska w Krzanowicach spotkała się na inauguracji pierwszej sesji nowej kadencji, obejmującej lata 2024-2029, celem złożenia ślubowania. Ten akt jest niezbędny dla pełnienia mandatu radnego. Treść ślubowania brzmi: "Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców". Radni z kolei składają przysięgę poprzez wypowiedzenie słowa "ślubuję", a opcjonalnie mogą dodać "tak mi dopomóż Bóg".

Kostka i Sonnek na czele

Po uroczystym ślubowaniu przyszedł czas na pierwszą decyzję – wybór przewodniczącego. Do rozważenia przedstawiono dwie kandydatury: Tomasza Kostkę, wicedyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu, oraz Józefa Kocema, nestora krzanowickiej rady. Kostka zgodził się objąć stanowisko, podczas gdy Kocem nie wyraził zgody. Głosowanie było formalnością; 14 radnych opowiedziało się za Kostką, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. W ten sposób, przez najbliższe pięć lat, wicedyrektor szkoły będzie przewodniczył lokalnej radzie, przejmując funkcję po poprzednim przewodniczącym, Janie Długoszu, który w ostatnich wyborach bezskutecznie ubiegał się o reelekcję.

Sesję otworzył Józef Kocem, najstarszy spośród radnych, który przewodniczył obradom do momentu wyboru przewodniczącego. Kocem życzył Kostce, aby ten podniósł rangę Krzanowic na wyższy poziom. Nowy przewodniczący serdecznie podziękował za wybór i złożył gratulacje wszystkim radnym z okazji ich sukcesu w wyborach.

Na stanowisko wiceprzewodniczącego zgłoszono jedynego kandydata – Romana Sonnka, który już pełnił tę funkcję w poprzedniej kadencji. Jego wybór został poparty jednogłośnie przez wszystkich obecnych.

Po pierwsze kanalizacja

Ślubowanie złożył także burmistrz Andrzej Strzedulla, rozpoczynając tym samym swoją trzecią kadencję na stanowisku burmistrza. Po składaniu przysięgi zobowiązał się kontynuować pracę w sposób rzetelny na rzecz dobra mieszkańców Krzanowic. Gratulując nowo wybranym radnym, zauważył, że w wyborach startowało aż 60 kandydatów, co świadczy o silnym mandacie wybranych. Podkreślił, że czas kampanii już minął, zachęcając radnych do wspólnej pracy i współtworzenia propozycji dla dobra społeczności.

Strzedulla podkreślił, że przed nową kadencją stoi wiele wyzwań, wskazując na potrzebę rozbudowy kanalizacji jako priorytetowe zadanie. Jednocześnie zadeklarował, że gmina nie zapomni o pozostałych ważnych sprawach.

Doświadczeni i debiutanci

Rada Miejska w Krzanowicach to zespół, w którym znajdują się zarówno doświadczeni radni, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność na tym stanowisku. Spośród 15 radnych poprzedniej kadencji, sześciu zostało wybranych na kolejną. W gronie nowych radnych znajdują się osoby o różnorodnym doświadczeniu zawodowym. Przykładowo, Małgorzata Krzemien jest związana zawodowo z Urzędem Gminy w Krzyżanowicach, gdzie pełni funkcję sekretarza i startowała z komitetu burmistrza. Natomiast Marian Wasiczek, były dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Krzanowicach – jednostki podległej burmistrzowi – obecnie jest wicedyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu. Wasiczek startował z konkurencyjnego komitetu, tj. KWW Razem dla Gminy Krzanowice.

Kto w komisji?

W trakcie obrad powołano pięć komisji. Kto wchodzi w ich skład? Poniżej lista.

Komisja Rewizyjna

 • Aleksander Wyglenda (przewodniczący)
 • Krzysztof Reisky
 • Sebastian Herber

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji

 • Małgorzata Krzemien (przewodnicząca)
 • Aleksander Reisky
 • Łukasz Ottawa

Komisja Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej

 • Ewelina Daniszewska
 • Martin Lamla
 • Aleksander Wyglenda
 • Aleksander Reisky
 • Mateusz Wolnik
 • Marian Wasiczek
 • Robert Kulig

Komisja Budżetu, Promocji i Rozwoju Gminy

 • Aleksander Reisky
 • Roman Sonnek
 • Małgorzata Krzemien
 • Józef Kocem
 • Ewelina Daniszewska
 • Marian Wasiczek
 • Robert Kulig

Komisja Gospodarki i Rolnictwa

 • Józef Kocem
 • Martin Lamla
 • Roman Sonnek
 • Aleksander Reisky
 • Szymon Piechaczek
 • Łukasz Ottawa
 • Sebastian Herber

Podwyżka dla burmistrza, interpelacja i klub w radzie

Po głosowaniu nad składami komisji pierwszą uchwałą, nad którą pochylili się radni, dotyczyła podwyżki dla burmistrza. Sekretarz Joanna Tkocz tłumaczyła, odpowiadając na pytanie radnego Mariana Wasiczka, że proponuje się podniesienie uposażenia burmistrza o 10 proc., co oznacza, że włodarz otrzyma maksymalną stawkę określoną prawem.

Po tych zmianach burmistrz będzie zarabiał 17 420 zł miesięcznie, składające się z wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 10 250 zł, dodatku funkcyjnego w wysokości 3 150 zł oraz dodatku specjalnego w wysokości 4 020 zł. Ponadto burmistrzowi przysługuje również dodatek za wieloletnią pracę. Przed zmianami jego wynagrodzenie wynosiło 15 678 zł, bez uwzględnienia dodatku za wieloletnią pracę. Przeciw podwyżce głosował Marian Wasiczek. Od głosu wstrzymali się: Sebastian Herber, Robert Kulig i Mateusz Wolnik.

Pojawiła się także pierwsza interpelacja radnego Wasiczka, który zwrócił uwagę na fatalny stan techniczny drewnianych wiat przystankowych dla rowerzystów na granicy między Krzanowicami a Rohovem oraz między Borucinem a Chuchelną. Radny zaapelował o podjęcie działań w celu naprawy sytuacji.

Na zakończenie sesji, radny Sebastian Herber poinformował o utworzeniu klubu w radzie o nazwie "Alternatywa dla Gminy Krzanowice", który nosi taką samą nazwę jak komitet wyborczy, z którego do rady dostało się pięcioro radnych.

Ludzie

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Jan Długosz

Były przewodniczący radny miejskiej w Krzanowicach

Joanna Tkocz

Sekretarz Gminy Krzanowice

Józef Kocem

Radny gminy Krzanowice

Marian Wasiczek

Wicedyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu

Małgorzata Krzemien

Sekretarz Gminy Krzyżanowice

Roman Sonnek

Radny gminy Krzanowice

Tomasz Kostka

Przewodniczący Rady Miejskiej w Krzanowicach, wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~A@A (78.31. * .142) 07.05.2024 22:48

Bo wszyscy inni włodarze od dawna mieli maksymalne, panie burmistrzu trzeba było też od razu ustalić maksymalne i teraz byłaby cisza.

~Miśka54 (46.204. * .76) 07.05.2024 22:06
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Brawo panie Burmistrzu, jako jedyny włodarz w powiecie na pierwszej sesji zaklepał sobie podwyżkę. Pana dnałość o własne finanse jest godna podziwu.

~Obserwatorgminny (78.31. * .185) 07.05.2024 21:40

Szkoda ze redaktor nie pisze o wszystkim..
Zdjecia masakraa
Redaktor do wymiany
Żenada

~Miśka54 (83.22. * .32) 07.05.2024 16:30

Ten próg jest dla Gmin do 15 tyś mieszkańców. U nas nawet 5 tyś nie ma. Powinien mieć 1/3 ale jak się ma większość w radzie........
Wybraliście to płaćcie z podatków.

~hihi (83.26. * .211) 07.05.2024 16:10

Max to będzie musiał (!) być w Krzyzanowicach

~Obserwator1234 (78.129. * .31) 07.05.2024 15:32

Zaczynamy od podwyżki dla burmistrza. Do maksymalnego progu.