Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Maluteńki krok do rozwoju. Projekty inżynierskie w raciborskiej uczelni, pierwszy raz w ANS 

Rektor Strózik pokazał w ANS czekoladowy cukierek, który można zjeść bez brudzenia się topiącą czekoladą oraz wieszak z ząbkami, który trzyma spodnie. Zrobił tę prezentację na dorocznym pokazie projektów inżynierskich, który odbył...

Policjant z Rybnika jako pierwszy pomagał rannym w wypadku w Kornowacu. Komenda z Raciborza podsumowuje działania [ZDJĘCIA] 

Trwa ustalanie przyczyn i okoliczności wypadku na DW935 w Kornowacu. Do zdarzenia, w którym poszkodowanych zostało 10 osób, doszło w środę około 5:15. Kierujący toyotą, z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwny pas ruchu, wprost na...

Koszt produkcji węgla rośnie w zawrotnym tempie. Mimo to PGG zapowiada, że w 2023 roku nie dopłacimy do kopalń 

Polska Grupa Górnicza prognozuje, że w 2023 roku średnia cena węgla energetycznego będzie równa kosztom produkcji.

Ponad 2,5 mld zł na drogi lokalne. Starczy na... kilometr dla każdej gminy i powiatu 

W 2023 r. na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i gminnych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) przeznaczonych zostanie ponad 2,6 mld zł. To m.in. jeden z efektów przyjętego przez Rząd projektu ustawy,...

Senator i Starosta strzelali w Rydułtowach. W szkole otwarto wirtualną strzelnicę [ZDJĘCIA] 

W rydułtowskim  Zespole Szkół Licealnych i Technicznych(Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich) odbyło się uroczyste otwarcie strzelnicy.

Powrócił temat asfalciarni w Kornicach. Przewodniczący Bajak zapowiada, że gmina założyła bezpiecznik i dzięki temu "nie wydarzy się już nic złego" 

Na nadzwyczajnej sesji Rady Gminy w Pietrowicach Wielkich podjęto zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego. Te dotyczą m.in. działki, na której miałaby powstać tzw. asfalciarnia. - Te zapisy mają na celu wstrzymanie potencjalnych działań...

Krwi nie można wyprodukować w fabryce. Rozmowa z honorowym krwiodawcą Marcinem Hoszyckim [WYWIAD] 

O szlachetnych pobudkach i praktycznych korzyściach oddawania krwi rozmawiamy z Marcinem Hoszyckim, prezesem Stowarzyszenia HDK w Rydułtowach.

Studniówka PCKZiU 2023 - maturzyści w szlacheckim polonezie [ZDJĘCIA] 

Już nie dosłowne, ale symboliczne 100 dni do matury odliczyli uczniowie Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim. 

Szpital w Raciborzu: na Gamowskiej gorzej z finansami. Spadły przychody, wzrosły koszty 

Dyrekcja szpitala Ryszard Rudnik podał wstępne wyniki finansowe za 2022 rok. Przychody wyniosły 113 mln zł i były o 9% niższe niż rok wcześniej. Wzrosły za to koszty operacyjne ze 126 na 129 mln zł. - Te 16 mln zł różnicy to kwota dość...

JAK SIĘ ŻYJE? Osiedle Jastrzębie Górne i Dolne 

Osiedle Jastrzębie Górne i Dolne to specyficzne osiedle. Historycznie ten teren jest starszy niż samo miasto. Korzeniami sięga czasów średniowiecznych, kiedy był wsią. O pozytywnych, ale i negatywnych aspektach życia w tej części Jastrzębia...

Zacznij studia wiosną w Akademii Górnośląskiej 

Wysoki poziom nauczania, program stypendialny, zajęcia z praktykami prowadzone w formie warsztatów, dzięki którym studenci zdobywają zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne. To mocne strony Akademii Górnośląskiej im. Wojciech Korfantego. Uczelnia kształci nie tylko w stolicy województwa śląskiego, ale również...

Tekst sponsorowany

Jakie rolety w 2023 roku? 

Rolety rzymskie, elektryczne, a może żaluzje drewniane. Oto przedstawiamy wiodące rodzaje rolet, które będą przodowały w trendach aranżacyjnych w 2023 roku. W tym artykule wspólnie z opinią jednej z najlepszych firm w Polsce – Małgorzatą, przedstawimy Ci trzy modne rodzaje rolet, którym warto się bliżej przyjrzeć.

Tekst sponsorowany

Mszana: Potrzebują danych o szambach i przydomowych oczyszczalniach ścieków 

W Mszanie tworzą gminną ewidencję zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele nieruchomości, na których znajdują się tzw. szamba lub przydomowe oczyszczalnie ścieków są zobowiązanie do wypełnienia i złożenie odpowiednich formularzy.

Artystyczne ferie w Wodzisławskim Centrum Kultury dobiegły końca 

Wodzisławskie Centrum Kultury podsumowało to, co działo się w ramach akcji „Zima w mieście - Leśne opowieści". Warsztaty plastyczne, baliki, projekcje filmowe i inne atrakcje miały miejsce w WCK w okresie od 16 do 29 stycznia.

Maluteńki krok do rozwoju. Projekty inżynierskie w raciborskiej uczelni, pierwszy raz w ANS   

Rektor Strózik pokazał w ANS czekoladowy cukierek, który można zjeść bez brudzenia się topiącą czekoladą oraz wieszak z ząbkami, który trzyma spodnie. Zrobił tę prezentację na dorocznym pokazie projektów inżynierskich, który odbył się przy Akademickiej w czwartek 2 lutego. - Chciałem pokazać te drobne innowacje, żeby nie kojarzyły...

Policjant z Rybnika jako pierwszy pomagał rannym w wypadku w Kornowacu. Komenda z Raciborza podsumowuje działania [ZDJĘCIA]  

Trwa ustalanie przyczyn i okoliczności wypadku na DW935 w Kornowacu. Do zdarzenia, w którym poszkodowanych zostało 10 osób, doszło w środę około 5:15. Kierujący toyotą, z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwny pas ruchu, wprost na osobowego busa.

W jaki sposób Fundusze Europejskie wspierają ochronę zdrowia w województwie śląskim? 

Sytuacja epidemiologiczna spowodowała znaczące zmiany na terenie całego kraju, również w województwie śląskim. Ważną kwestią stało się wsparcie infrastruktury zdrowia, które jest możliwe m.in. dzięki Funduszom Europejskim i programowi REACT-UE. Na walkę z negatywnymi skutkami pandemii przeznaczono w regionie aż 50,7 mln euro.

Materiał zewnętrzny

Helena Kruczek z Gorzyczek świętowała 100 lat. Życzenia złożył wójt 

Jubilatka pochodzi z Gorzyczek. Razem z mężem wychowali trójkę dzieci - córkę i dwóch synów, Pani Lena doczekała się siedmioro wnucząt i siedmioro prawnucząt.

Luty w Raciborskim Inkubatorze Przedsiębiorczości 

Rosnące koszty energii oraz możliwość magazynowania energii elektrycznej na potrzeby działalności gospodarczej będą tematem pierwszego w tym roku śniadania biznesowego w Raciborzu. Oprócz tego Inkubator Przedsiębiorczości poleca spotkania z doradcą biznesowym oraz konsultacje księgowe.

Ruszyły zapisy na XI Bieg Twardziela w Raciborzu [ZAPOWIEDŹ] 

Ośrodek Sportu i Rekreacji informuje, że ruszyły zapisy na XI edycję Biegu Twardziela.

Koszt produkcji węgla rośnie w zawrotnym tempie. Mimo to PGG zapowiada, że w 2023 roku nie dopłacimy do kopalń 

Polska Grupa Górnicza prognozuje, że w 2023 roku średnia cena węgla energetycznego będzie równa kosztom produkcji.

Minister Rolnictwa spotkał się z prezesami wojewódzkimi Izb Rolniczych 

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się  spotkanie wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z Prezesami Wojewódzkich Izb Rolniczych.

Utrudnienia w Kokoszycach. Policja kieruje ruchem [ZDJĘCIE] 

Zabłocona jezdnia przyczyną utrudnień w Wodzisławiu Śląskim-Kokoszycach. Na miejscu pracują pojazdy czyszczące, do pomocy wezwano również strażaków.

Z wody wystawała tylko głowa. Nieprzytomny mężczyzna uratowany przez mieszkańca i policjantów z Żor 

Przechodzień zauważył w stawie w Parku Cegielnia człowieka. Sam nie potrafił go wyciągnąć, zaalarmował o sprawie policję. Funkcjonariusze natychmiast skierowali się we wskazane miejsce i wydobyli nieprzytomnego 36-latka z wody.

Ponad 2,5 mld zł na drogi lokalne. Starczy na... kilometr dla każdej gminy i powiatu 

W 2023 r. na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i gminnych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) przeznaczonych zostanie ponad 2,6 mld zł. To m.in. jeden z efektów przyjętego przez Rząd projektu ustawy, który ma umożliwić przyspieszenie naborów na zadania powiatowe i gminne w ramach RFRD.

Senator i Starosta strzelali w Rydułtowach. W szkole otwarto wirtualną strzelnicę [ZDJĘCIA]  

W rydułtowskim  Zespole Szkół Licealnych i Technicznych(Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich) odbyło się uroczyste otwarcie strzelnicy.

Ciepłownia Chwałowice będzie pracować z mniejszą mocą  

Ciepłownia w Chwałowicach należąca do Polskiej Grupy Górniczej S.A. będzie wytwarzać ciepło dla Rybnika tylko do 30 kwietnia. Potem będzie źródłem ciepła dla kopalni ROW Ruch Chwałowice i rybnickiej dzielnicy - Chwałowice. Od 1 maja podstawowym źródłem ciepła dla miasta Rybnika będą kotłownie gazowe wybudowane przez PGNiG TERMIKA...

Zobacz więcej