Czwartek, 13 maja 2021

imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty

RSS

Msze za parafian zamiast odwiedzin kolędowych - nowy dekret biskupa opolskiego

25.11.2020 18:42 | 0 komentarzy | żet

Uroczysta Eucharystia połączona z błogosławieństwem wiernych i poświęceniem wody, a w domach "liturgia rodzinna" - tak będzie wyglądać tegoroczna "kolęda" w Diecezji Opolskiej.

Msze za parafian zamiast odwiedzin kolędowych - nowy dekret biskupa opolskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

24 listopada biskup Diecezji Opolskiej Andrzej Czaja opublikował dekret o odwiedzinach duszpasterskich w czasie pandemii. Stwierdza w nim, ze odwiedziny duszpasterski w zwyczajowej formie nie są dziś możliwe.

- Zamiast odwiedzać parafian w domach, duszpasterze powinni zaprosić ich do kościoła w mniejszych grupach (np. mieszkańców poszczególnych ulic lub ich części bądź małych miejscowości) na Mszę św., która winna być sprawowana w ich intencji - czytamy w dekrecie. Biskup zaznacza, że celebracje powinny zostać tak rozłożone, aby możliwe było ich sprawowanie przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Msze święte zastępujące odwiedziny duszpasterski mają być odprawiane w uroczysty sposób, z obowiązkową homilią. - Ponadto, podczas tej Eucharystii duszpasterze powinni odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi. Można także w jej trakcie poświęcić wodę, którą wierni przyniosą do kościoła we własnych naczyniach, a po poświęceniu zabiorą do domów - dodaje biskup.

Duszpasterze Diecezji Opolskiej powinni zachęcić wiernych, by po powrocie do swoich mieszkań wraz z innymi domownikami odprawili "liturgię rodzinną", odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą.

Więcej informacji TUTAJ.