Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Edyta Szajt przewodniczącą Rady Gminy Nędza. W przeszłości była zastępcą wójta [ZDJĘCIA]

TEKST AKTUALIZOWANY

Edyta Szajt powróciła do nędzańskiego urzędu, tym razem nie jako urzędniczka, lecz jako radna, zostając przy tym wybraną na przewodniczącą Rady Gminy Nędza. Jej zastępczynią również została kobieta – Anna Cieślik. Obie panie startowały do rady z różnych komitetów.

Edyta Szajt przewodniczącą Rady Gminy Nędza. W przeszłości była zastępcą wójta [ZDJĘCIA]mad
Edyta Szajt pokieruje przez najbliższe pięć lat Radą Gminy Nędza

Przez wiele lat Edyta Szajt pracowała w Urzędzie Gminy Nędza, zajmując się sprawami związanymi z edukacją w gminie. Dodatkowo nieformalnie pełniła rolę zastępczyni Anny Iskały, mając uprawnienia do podpisywania istotnych dokumentów w sytuacjach, gdy wójt nie było w urzędzie. Szajt odeszła na emeryturę z końcem stycznia 2024 roku. Dzisiaj, tj. 7 maja, powróciła, gdy odbyła się pierwsza sesja nowej kadencji. Jedyną kandydatką na stanowisko przewodniczącej została właśnie Szajt. Jej kandydaturę poparło 12 radnych, 3 głosowały przeciw. Szajt startowała do rady z komitetu Leszka Pietrasza, aktualnego wójta.

Na stanowisko wiceprzewodniczącej została wybrana Anna Cieślik, która była radną w poprzedniej kadencji, choć nie przez cały okres. Została wybrana w wyborach uzupełniających po śmierci długoletniego radnego Krystiana Okręta. Jej kandydaturę poparło 9 radnych, co pozwoliło jej pokonać Piotra Swobodę – prywatnie brata starosty Grzegorza Swobody, który otrzymał 4 głosy. Cieślik startowała do rady z listy KWW Energia Dla Regionu, komitetu, który wprowadził tylko jednego radnego.

Wybory odbyły się po ślubowaniu radnych. Później również Leszek Pietrasz złożył przysięgę. Dotychczas pracownik Urzędu Gminy Nędza odpowiedzialny za informatykę i ochronę. Pietrasz jest aktywnym członkiem Ochotniczych Straży Pożarnych.

Pietrasz podziękował wyborcom za zaufanie, które wyrazili, wybierając go na stanowisko wójta gminy Nędza. Gratulacje skierował także do nowo wybranych radnych, podkreślając swoją wiarę w owocną współpracę. - Wierzę w to bardzo gorąco - podkreślił. Zwrócił się również do pracowników urzędu, wyrażając przekonanie, że wspólnymi siłami podołają wszystkim obowiązkom i pracy, która przed nimi stoi. - Znamy się nie od dzisiaj, z niektórymi znam się kilkadziesiąt lat. Cieszę się, że mogę teraz stanąć na czele tej gminy, tego urzędu. Jestem mocno przekonany, że damy radę - podkreślił.

Pietrasz nie zapomniał również o gościach obecnych na sesji, im dziękując za przybycie. Zwrócił się także bezpośrednio do byłych wójtów obecnych w urzędzie: Andrzeja Chroboczka i Franciszka Marcola, obecnie radnego. - Zaczynałem tutaj pracę w 1999 roku, będąc zatrudniony przez pana Andrzeja Chroboczka, później pracowałem z Franciszkiem Marcolem i Anną Iskałą - wspomniał. - Cieszę się, że możemy być tu razem - dodał. Nieobecność byłej wójt tłumaczył zwołaniem sesji powiatowej, ponieważ Anna Iskała została radną powiatową. W ostatnich wyborach Iskała nie ubiegała się już o ponowny mandat na stanowisko wójta Nędzy, na którym spędziła 17,5 roku. 

W trakcie obrad, radni rozpatrywali uchwałę dotyczącą wynagrodzenia dla wójta. Skarbnik Katarzyna Paszenda przypomniała, że uchwała musi być podejmowana w momencie wygaśnięcia mandatu dotychczasowego wójta i objęcia stanowiska przez nowego. Stawki wynagrodzenia nie różnią się od tych ustalonych w 2021 roku.

Wójt będzie zarabiał 18 496,5 zł miesięcznie, co obejmuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 9 737,50 zł, dodatek funkcyjny w wysokości 2 992,50 zł, dodatek specjalny w wysokości 3 819 zł oraz dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 1 947,5 zł.

Również nie zmieniły się stawki dla radnych. A te wynoszą:

  • Przewodniczący Rady Gminy Nędza – 1300,00 zł
  • Wiceprzewodniczący Rady Gminy Nędza – 630,00 zł
  • Przewodniczący stałej komisji – 600,00 zł
  • Członek stałej komisji – 500,00 zł
  • Radny nie będący członkiem żadnej komisji – 300,00 zł

Ludzie

Andrzej Chroboczek

Radny Powiatu Raciborskiego.

Anna Iskała

Radna Powiatu Raciborskiego, była wójt gminy Nędza. 

Edyta Szajt

Przewodnicząca Rady Gminy Nędza

Franciszek Marcol

Radny Gminy Nędza

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Katarzyna Paszenda

Skarbnik gminy Nędza

Krystian Okręt

Były radny gminy Nędza.

Leszek Pietrasz

Wójt Gminy Nędza

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Obiektywnyyy (193.93. * .135) 11.05.2024 23:26

Prędzej czy później prokurator zawita do tego urzędu. Ci którzy myśleli że są bezkarni mogą się zdziwić...

~wyborca101 (78.31. * .6) 11.05.2024 15:00

Czyżby pierwsze spłacanie pokampanijne nowego duetu w Nędzy Pietrasz - Szajt , zatrudnienie żony byłego ministra Wosia w szlole w Nędzy .

~Gość00 (45.151. * .173) 09.05.2024 22:15

Ludzie nie macie innych problemów... Aż tak was to boli ile kto zarabia, może lepiej patrzeć w swój portfel i podwórko a nie stresować się innymi, szkoda zdrowia.

~Obiektywnyyy (46.134. * .54) 09.05.2024 22:02

Nikt mu wynagrodzenia nie obniżył. Jako informatyk raczej nie zarabiał 18,5 tys.zł. Jak ustaliliby najniższe widełki które wynoszą w 2024r 16033zł to też raczej powinien być zadowolony, w końcu każdy kandydat w kampanii deklarował przede wszystkim służbę na rzecz mieszkańców. Zawsze po 2 latach można wrócić do tematu podwyżki. Nie ma co porównywać, że stawka nie wzrosła z poprzednią wójt, która na urzędzie wójta(niestety) jednak była przez 17,5 roku. W tej sytuacji doświadczenie na piastowanym urzędzie jest plusem w kwestii ustalenia wyższej stawki wynagrodzenia.

~Zdumiony (78.31. * .117) 09.05.2024 07:20

Wyborca102... Wystarczy czytać ze zrozumieniem nikt wynagrodzenia nie podniósł takie było, wynika to z informacji zamieszczonych w artykule. Ciekawe czy pan idąc do nowej pracy powiedziałby poproszę niższe wynagrodzenie, na pewno nie więc po co te wyliczenia byle by tylko pisać.

~goscx (78.31. * .117) 09.05.2024 07:17

Niestety tak to już bywa że osób do krytykowania nigdy nie brakuje. Wszystkim się nie dogodzi. A taki co krytykuje nic dla mieszkańców Gminy nie robi tylko mądruje i innych buntuje.

~Obiektywnyyy (5.184. * .154) 08.05.2024 23:08

Dokładnie. Stawki radnych sądząc po ilości rozwieszanych banerów to nie wiem czy pokryją co poniektórym koszty kampanii wyborczej... Myślę że tu pole do popisu dla redakcji nowin: zebranie stawek, jakie radni sobie uchwalili z gmin powiatu raciborskiego, rybnickiego i ewentualnie wodzisławskiego. Dla mnie i tak pieniądze byłyby też sprawą drugorzędną bo wzorem do naśladowania dla radnych jest pewien radny powiatowy który przez cały okres swojej służby wszystkie pieniądze z diet rozdawał na organizacje pozarządowe: OSP, kgw stowarzyszenia. I on nie musiał nawet wieszać dziesiątek banerów po wsiach bo ludzie widząc że robi to społecznie, bez chęci zysku wybierali go na kolejne kadencje. Co do zmian w gminie Nędza to myślę, że ludzie nie są jeszcze gotowi na radykalne zmiany. Ciężko też osobie z zewnątrz układu przekuć się przez ten komunistyczno-prlowski beton. Bo każdy nowy człowiek (kandydat na wójta)musi mieć zaplecze w postaci kandydatów na radnych z różnych wsi(wystawić ich przynajmniej w połowie okręgów). I tu jest problem bo kto ma się zgodzić do kandydowania na urząd w którym poświęcanie czasu na sesję, komisję, zaznajomienie się z uchwałami, budżetem, przyjmowanie i przedstawianie spraw mieszkańców na sesjach, reprezentowanie urzędu, rady na uroczystościach gminnych za kwotę 300zł/m-c??? Może lepiej w ogóle zlikwidować te diety bo mieszkańcy potem będą im wytykać, że biorą pieniądze z gminy tak jakby to zawrotne sumy były...

~Gość00 (45.151. * .173) 08.05.2024 22:15

Wyborca 102.... a może tak warto poczekać co będzie, a nie od razu krytykować!! Trochę cierpliwości. Każdy chętny mógł kandydować na stanowisko wójta, radnych itd. wystarczyło złożyć dokumenty też to mógł Pan uczynić.

~wyborca102 (45.151. * .143) 08.05.2024 21:59

Podobno mieszkańcy gminy chcieli zmiany, ale czy na pewno o taką zmianę chodziło, czy Leszek Pietrasz i Edyta Szajt ,a w cieniu A . Chroboczek to ma być ta zmiana ???
Przecież to dwóch najbardziej zaufanych pracowników byłej wójtowej, gdzie p.Edyta była jej zastępcą. Podbno miał być czas na modych ,a tutaj przewodnicząca krótko przed siedemdziesiątka.
Była wójtowa dostała wynagrodzenie na poziomie 95%max. po 15 latach ( wcześniej pracowała za 10 tyś) a nowy Wójt po 15 minutach.
Może wypadałoby zacząć od najniższej możliwej ( i tak wysokiej stawki ok.16 300) , a po widocznych efektach może Rada podwyższyć, przrcież to sam nowy Wójt zaproponował takie stawki, a Radnym najniższe diety w powiecie.
Jak widać dla niektórych kasa najważniejsza,no,ale Wójt zadowolony, Przewodnicząca też konkretna dieta i wszystko gra.

~Obiektywnyyy (5.184. * .154) 08.05.2024 21:06

Nie wiem dlaczego zniknął mój wczorajszy komentarz o tym że pensja wójta jest ustalona zdecydowanie za duża, że powinni zacząć od najniższego pułapu i że jeszcze nikt nic nie zrobił a już stawki dla siebie ustalili... Co to za cenzura na portalu?? W czym mój komentarz był obraźliwy albo wulgarny?? Zawsze staram się wyrażać o wszystkich z szacunkiem i obiektywnie krytykować to co mi się w danej części artykułu nie podoba. Otwarcie krytykowałem poprzednią władzę i teraz też chciałbym wyrażać swoje opinie które być może nie wszystkim się podobają ale chyba na tym polega zamieszczanie postów na portalu aby wymieniać się poglądami, wskazywać to, co nam się nie podoba i być może któregoś dnia ktoś decyzyjny to przeczyta i może przemyśli, może coś zmieni, naprawi...

~Obiektywnyyy (5.184. * .154) 08.05.2024 09:25

Trochę poleciałeś z tą matematyką. Skoro rocznie 4320 to mnożąc to przez 17,5 daje 75600km... Jak auta pali nawet 10l/100km to daje 7560litrów paliwa. Mnożąc przez 5.6zł to wynik jest 42336zł. Do tego pensja, zusy kierowcy...

~Rozyn (188.146. * .8) 08.05.2024 08:20

Dobry temat od poprzednika A więc razem podliczmy byłą Panią Wójt z Nędzy za nieautoryzowany transport do Pracy. Więc samochód Gminny zabiera byłą Panią Wójt spod domu i wiezie do Urzędu w Nędzy, czyli 4 x 2 km daje nam 8 km plus droga powrotna czyli mamy 16 km . 16 km x 270 dni w roku roboczych daje wynik 4320 km rocznie. Czyli 4320 km x 4710 (kadencja 17 lat plus 120 dni roku 2024) daje wynik 20 347 200 km przejechanych x 5.60 zł litr paliwa ( stawka uśredniona) daje nam wynik: 113 944 320 PLN. Tyle mniej więcej kosztował podjazd P.Wójt podatników z Gminy Nędza

~Jackk (188.146. * .8) 08.05.2024 07:56
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~jackek (95.215. * .240) 07.05.2024 22:06

Najbliższa kadencja to będzie kompromitacja gminy Nędza w całym regionie. Poziom rządzących poniżej wszelkiej krytyki.