Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Leszek Bizoń zostaje starostą. Barbara Chrobok wicestarostą. Sesja rady powiatu wodzisławskiego [ZDJĘCIA]

6 maja o godzinie 15.00 rozpoczęła się sesja rady powiatu wodzisławskiego, podczas której wybrano przewodniczącego rady i zastępców oraz starostę i zarząd powiatu.

Leszek Bizoń zostaje starostą. Barbara Chrobok wicestarostą. Sesja rady powiatu wodzisławskiego [ZDJĘCIA]Fryderyk Kamczyk
1. Starosta Leszek Bizoń , 2.Wicestarosta Barbara Chrobok, 3. Rada powiatu wodzisławskiego podczas obrad, 4. Tadeusz Chrószcz, przewodniczący rady

Obrady początkowo prowadził Roman Marcol. Na początku radni otrzymali zaświadczenie o wyborze i złożyli ślubowanie, następnie dokonano wyboru komisji skrutacyjnej, której przewodniczył Andrzej Kania (radny PiS, okręg Wodzisław Śląski). Zgłoszono tylko jednego kandydata na funkcję przewodniczącego rady, był nim Tadeusz Chrószcz (były wójt Marklowic, radny z okręgu nr 6, z listy KO). Zgłoszenia dokonała radna Barbara Chrobok, która przedstawiła dokonania kandydata. Chrószcz uzyskał 20 głosów, 6 było przeciw, jeden radny był nieobecny. 

Następnie dokonano wyboru wiceprzewodniczących rady. Zgłoszono trzy osoby: Witolda Mandrysza (Trzecia Droga - PSL, wszedł do rady z okręgu Wodzisław Śląski), Iwonę Wajsman (Wspólnota Samorządowa, uzyskała mandat po zrzeczeniu się funkcji przez Daniela Kurasza w okręgu nr 1 - Gorzyce) oraz Ryszarda Zalewskiego (PiS, został radnym z okręgu nr 2 Wodzisław Śląski).

Bizoń pozostał starostą

Później przystąpiono do wyboru starosty powiatu wodzisławskiego. Jedynym kandydatem był Leszek Bizoń, obecny starosta, który uzyskał mandat w okręgu Pszów - Lubomia. Bizoń był jedynką na liście Wspólnoty Samorządowej, zdobył w wyborach, które odbyły się 7 kwietnia 1250 głosów. Jako kandydata na starostę Bizonia zgłosiła również Barbara Chrobok, która przedstawiłą jego dokonania. Za jego kandydaturą głosowały 23 osoby, przeciw były 3 osoby. Jedna osoba była nieobecna. 

Po wyborze starosty nastąpiło głosowanie nad kandydatami do zarządu powiatu. W tym przypadku zgodnie z przepisami kandydatów podaje starosta. Leszek Bizoń wysunął kandydaturę Barbary Chrobok na wicestarostę, która będzie odpowiadać między innymi za oświatę, PUP i promocję, Arkadiusza Skowrona na członka zarządu odpowiedzialnego między innymi za ochronę środowiska, pomoc społeczną i służbę zdrowia, a także dwóch kandydatów na członków nieetatowych: Barbarę Magierę i Marka Hawla. Rada przyjęła te kandydatury.

Powiat wodzisławski składa się z dziewięciu gmin: 4 miejskie i 5 wiejskich. Miasta to: Pszów, Radlin, Rydułtowy i Wodzisław Śląski. Gminy wiejskie go: Godów, Gorzyce, Lubomia, Marklowice i Mszana. Powierzchnia powiatu wodzisławskiego wynosi 286,75 km2.

- Obszarowo największą gminą są Gorzyce (ok. 64 km kw.). Następne w kolejności to: Wodzisław Śl. (ok. 50 km kw.), Lubomia (ok. 42 km kw.), Godów (ok. 38 km kw.), Mszana (ok. 31 km kw.), Pszów (ok. 20 km kw.), Rydułtowy (ok. 15 km kw.), Marklowice (ok. 14 km kw.). Najmniejszy pod względem terytorium jest Radlin (13 km) - czytamy na stronie starostwa powiatowego w Wodzisławiu Śląskim. 

Ludzie

Tadeusz Chrószcz

Wójt gminy Marklowice

16 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Adrianna (159.205. * .21) 08.05.2024 12:01

SKOWRON CO SIE TAK BOISZ ...?

zxc 08.05.2024 10:50

W powiecie dno i sama Chroboczka nic nie zmieni, zresztą co ona może. Wybraliście dziadów leśnych to będziecie POśmiewiskiem całego województwa. Powiat to przechowalnia emerytów

~Adrianna (164.127. * .148) 07.05.2024 20:23
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~loki (83.30. * .250) 07.05.2024 18:48
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Masakra! Zaś emeryci przy władzy. Byli emeryci burmistrzowie przyszli sobie posiedzieć na ciepłych posadkach. Gdzieś trzeba chodzić na kawę. Zastojowy starosta z "świtą" z PO. Strach się bać!

expert 07.05.2024 16:51
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Jak można POwołać do zarządu powiatu wodzisławskiego (tylko jeszcze z nazwy) rybnickiego radnego któremu daleko do Wodzisławia? Barbara Chrobok hahaha jak można? Wstyd! Ale to takie POlskie. Berlin rządzi Warszawą a Rybnik Wodzisławiem. Teraz czas na zmianę. Proszę utwórzcie powiat rydultowsko-lubomski ale zlikwidujcie wodzisławski.

~V_kolumna (46.134. * .105) 07.05.2024 16:36
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

No to zaniedługo już się dowiecie, po co trzymać szpital w Wodzisławiu, kiedy mamy w Rybniku.

Don_C 07.05.2024 15:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tadeusz Chròszcz były zastępca prezydenta W Śl. w latach 90.Zamiast mieć aspiracje zostać prezydentem wolał rozwalić 114 tys miasto i zostać wójtem.
Barbara Magiera radna W Śl. pedagog zamiast mieć aspiracje budowania czegoś więcej rozwaliła z koleżankami nauczycielkami spore miasto bo jej miedza była ważniejsza. Wsławiła się dopłacaniem rybnikowi do komunikacji a jej klakierzy budową rybnika.
Tylko 2 przykłady a jest więcej.
Ktoś naiwny ma nadzieję na rozwój?
Chyba jak tu niżej piszą że będą walczyli o stopniową likwidację powiatu.
Po co wam SOR jak sorry jest w rybniku po co wam w ogóle szpital jak możecie se do SJZ pojechać . Itd.
Mrok!

~bobo1 (5.173. * .167) 07.05.2024 14:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do ponizej jeszcze odpowiedzialny za służbę zdrowia

aus 07.05.2024 13:40
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Tragedia. Były radny Rybnika w zarządzie POwiatu wodzisławskiego tfu rybnickiego już chyba. Osiągnięto dno.

~Adrianna (164.127. * .148) 07.05.2024 10:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@bobol1 oczywiście, nie łudź się

~Adrianna (164.127. * .148) 07.05.2024 10:49
oceniono 4 razy
4

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~bobo1 (5.173. * .167) 07.05.2024 10:48
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jstem ciekw czy teraz tezbeda przyjecia do pracy poznajomosci i linii partyjnej

zxc 07.05.2024 10:35
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

ale czego chcesz po" rybnikersach" w zarządzie powiatu i "minimalistach"? Po co SOR w Wodzisławiu jak jest w Rybniku. Przecież minimaliści nadal rządzą, co gorsza niektórzy z nich mocno związani z Rybnikiem... Niczego nie będzie ale może to dobrze. Może już czas zlikwidować powiat wodzisławski (tylko z nazwy).

~Konsztanty (146.70. * .2) 07.05.2024 09:58
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

I bardzo dobrze, ze rządzi PO bo taki jest trend w kraju, po dziadowski rządach pis-u!
Ludzie się po prostu zawiedli  na pis-ie, czy lokalnie na państwu G.

Ciekawe czy w mieście też będzie rządził PO?
Wcześniej w powiecie była rada "geriatryczna" to mamy teraz młodszą radę, zobaczymy.

zxc 07.05.2024 08:39
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

już wcześniej rządziło PO teraz rządzi PO, Wspólnota Samorządowa (przystawka) i Trzecia Noga. Więc czego chcecie? Tak wybraliście.

~Kalkulator (91.192. * .96) 06.05.2024 21:36
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czyli powiatem rządzi PO i zastępcą został jeden z aniołków Kiecy. Czekamy na rozwój skoro wszędzie rządzi PO.