Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kuźnia Raciborska: Burmistrz Wojciech Gdesz złożył ślubowanie. Roksana Pytlik wiceburmistrzem [ZDJĘCIA]

We wtorkowe południe, 7 maja w Sali Ślubów Urzędu Stanu Cywilnego przy Urzędzie Miejskim w Kuźni Raciborskiej odbyła się I sesja Rady Miejskiej w kadencji 2024-2029. Podczas obrad ślubowanie złożył nowy włodarz Wojciech Gdesz, który w trackie swojego wystąpienia poinformował, że stanowisko zastępcy burmistrza powierza dotychczasowej sekretarz Roksanie Pytlik.

Kuźnia Raciborska: Burmistrz Wojciech Gdesz złożył ślubowanie. Roksana Pytlik wiceburmistrzem [ZDJĘCIA]bart
Burmistrz Wojciech Gdesz na stanowisko swojego zastępcy powołał Roksanę Pytlik, dotychczasową Sekretarz Miasta

Sesję otworzył radny-senior Gerard Depta, który prowadził obrady do momentu wyłonienia nowego przewodniczącego Rady Miejskiej. Nim jednak to nastąpiło, na wniosek trzech rajców został zmieniony porządek obrad, polegający na wycofaniu projektów uchwał dotyczących ustalenia wynagrodzenia burmistrza oraz składów osobowych poszczególnych komisji.

Szacunek - Współpraca - Skuteczność

Po wręczeniu radnym i burmistrzowi zaświadczeń o wyborze, a także po złożeniu przez nich ślubowania, głos zabrał Wojciech Gdesz. Kierując słowa podziękowania do mieszkańców, którzy wzięli udział w wyborach, zaznaczył, że objęcie funkcji Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska to wielki honor, ale i zobowiązanie. Do radnych zaś zaadresował te słowa: - Wierzę głęboko, że łączy nas wszystkich wspólny cel - Dobro Mieszkańców. Jestem pewien, że począwszy od dziś, całą naszą pozytywną energię skierujemy na efektywną pracę. Deklaruję na samym początku chęć współpracy. Przede wszystkim - z Radą Miejską. Deklaruję chęć współpracy ze wszystkimi, którym leży na sercu dobro całej Gminy Kuźnia Raciborska.

Skład Rady Miejskiej IX kadencji w Kuźni Raciborskiej (w kolejności alfabetycznej): Sylwia Brzezicka-Tesarczyk, Kacper Cichocki, Marcin Czerniej, Gerard Depta, Michał Grzesik, Adrian Juraszek, Urszula Kiraga, Patryk Konieczny, Mateusz Kot, Wojciech Krzyżanowski, Mateusz Procek, Sławomir Sielski, Tomasz Sokołowski, Maria Wyszomierska i Dominik Zawada.

W dalszej części wystąpienia włodarz podkreślił, że istotnymi dla niego wartościami jest współpraca i szacunek dla mieszkańców oraz wszystkich grup społecznych, dlatego też - jak zaznaczył W. Gdesz - większość strategicznych decyzji powinna być i będzie szeroko konsultowana. W ocenie burmistrza, samorząd powinien bowiem działać jawnie, transparentnie oraz w ścisłej współpracy z radnymi, sołtysami i mieszkańcami gminy.

Burmistrz Gdesz zaznaczył ponadto, że będzie dążył do współdziałania nie tylko na szczeblu gminy, ale również z władzami powiatu raciborskiego, województwa śląskiego, a także posłami i senatorami. Ogromnym potencjałem gminy - jak podkreślił włodarz - są jej mieszkańcy: od seniorów, poprzez młodzież po przedstawicieli rozmaitych organizacji pozarządowych. - Państwo od wielu lat dobitnie pokazujecie, że współpraca i dialog są możliwe i warunkują sukces. Wierzę, że pracując wspólnymi siłami, możemy zrobić wiele dobrego w naszym otoczeniu - dodał W. Gdesz.

Sekretarz Miasta zastępcą burmistrza

Kończąc swoje przemówienie, burmistrz przywołał słowa jednego ze śląskich samorządowców, który zwykł mawiać, że samorząd to służba. - Tak! Być Burmistrzem - to służyć. Służyć wszystkim, bez wyjątku, mieszkańcom Gminy. Tak postrzegam swoja misję i misję mojego urzędu. Nie jako zaszczyty i władze dla samej władzy, lecz służbę i odpowiedzialność za losy tego pięknego fragmentu Ziemi Raciborskiej.

Po tych słowach Wojciech Gdesz poinformował zebranych, że funkcję swojego zastępcy zaproponował dotychczasowej Sekretarz Miasta Roksanie Pytlik, która tę propozycję przyjęła. - Szanowi Państwo! Niech łączy nas wszystkich dobro mieszkańców Gminy Kuźnia Raciborska - zakończył swoje wystąpienie nowy włodarz.

9:6, czyli wybór prezydium rady

Wobec wycofania z porządku obrad projektów uchwał, o których była mowa na wstępie, przyszedł czas na wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. Na kandydatów do objęcia funkcji szefa rady zgłoszono Marię Wyszomierską (startowała z własnego komitetu) oraz Tomasza Sokołowskiego (KWW "Jednym Głosem"). W trakcie zgłaszania kandydatur padło także nazwisko byłej wiceburmistrz Sylwii Brzezickiej-Tesarczyk (również reprezentantka KWW "Jednym Głosem"), która jednak nie wyraziła zgody na kandydowanie, rekomendując tym samym radnego Sokołowskiego. W głosowaniu tajnym radni zdecydowali, że nowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej został Tomasz Sokołowski wygrywając stosunkiem głosów 9:6.

W tajnym głosowaniu radni zdecydowali, że funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej na lata 2024-2029 obejmie Tomasz Sokołowski (z prawej), a funkcję wiceprzewodniczącego pełnić będzie Michał Grzesik (z lewej)

Taki sam wynik przyniosło głosowanie w przypadku wyboru wiceprzewodniczącego rady. Tutaj - podobnie jak poprzednio - zaproponowano kandydaturę Marii Wyszomierskiej. Jako drugiego kandydata zgłoszono radnego Michała Grzesika (wybranego do rady z KWW "Jednym Głosem"), który w wyniku tajnego głosowania został wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej.

Wobec wyczerpania porządku obrad, na tym pierwszą sesję w nowej kadencji zakończono. Druga sesja odbędzie się już za tydzień, w czwartek, 16 maja. Wtedy to radni głosować będą nad projektami uchwał dotyczącymi wynagrodzenia burmistrza oraz nad składami osobowymi poszczególnych komisji.

Bartosz Kozina

Ludzie

Maria Wyszomierska

Radna Miejska Kuźni Raciborskiej

Michał Grzesik

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Kuźni Raciborskiej

Roksana Pytlik

Wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej 

Tomasz Sokołowski

Przewodniczący Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej 

Wojciech Gdesz

Burmistrz Kuźni Raciborskiej

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Marys@1 (83.26. * .17) 08.05.2024 20:44

Wielkim przegranym jest... Dzierzok!

~Ilona77 (94.254. * .171) 08.05.2024 13:59

Radni Gdesza poparli Wyszomierską choć jeszcze niedawno w wyborach popierali córkę Kowola. O ile głosowanie Kota za kandydatem z Kuźni mnie nie dziwi o tyle za Sokołowskim już tak. Jestem ciekawa jak się podzielą stołki w komisjach i jak będą wyglądać kolejne głosowania.

~Zniesmaczony11 (95.3. * .166) 08.05.2024 13:40

Porażka totalna ta rada. Będzie burdel

~Dan96 (5.184. * .201) 08.05.2024 12:09

Kot, nie popełnij tego błędu i nie sraj do własnego gniazda. Ciekawe kto ci tak kazał głosować
-sumienie
-jednym głosem
-czy może Maciek?

~anita77 (5.226. * .42) 08.05.2024 11:28

Kot będzie teraz głosować jak chce obrażony na świat Kriwienok.

~MKrzo (31.0. * .242) 08.05.2024 10:43

ogladałam na youtubie i jedno o co prosiłam to by chociaż w głosowaniu na Marie 7 pokazała jedność. Ktos sie wylamal, czas pokaze

~Ilona77 (77.222. * .244) 07.05.2024 23:45

Sporo niespodzianek.
Sekretarz zostala Zastępca? Czemu nie nikt kompetentny z zewnątrz?
Sokołowski przewodniczącym? Czemu nie była wiceburmistrz?
Grzesik vice? Komitet odsunal w cien Zawade? Brzezicka tez odsunięta? Czyzby konflikt w większości byl faktem? Martwi mnie tylko te dopasowywanie sie Kota do rudzkiego komitetu. Wyszomierska sie zblaznila tymi startami bez większości.