Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dożynki w Ruptawie i sprawiedliwie dzielony chleb [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ruptawa to ostatnie sołectwo, które zorganizowało uroczystości dożynkowe. Mieszkańcy dziękowali Bogu za obfite plony i spotkali się na wspólnej zabawie. Prezydent Anna Hetman obiecała sprawiedliwie dzielić chleb i gospodarować w mieście. 

Dożynki w Ruptawie i sprawiedliwie dzielony chleb [ZDJĘCIA, WIDEO]
W sołectwie Ruptawa odbyło się tradycyjne święto plonów. Fot. nph

Chociaż Ruptawa jest obecnie częścią miasta Jastrzębie-Zdrój, to jej rodowód sięga głęboko w historię. Ludzie mieszkali już tam w XIII wieku i wieś miała charakter typowo rolniczy. Nie mogło więc zabraknąć tradycyjnych dożynek - święta plonów.

Uroczystość rozpoczęła sołtys Dorota Ledwoń, która serdecznie powitała wszystkich gości i zachęciła do wspólnej zabawy. Następnie głos zabrała prezydent Anna Hetman – gospodarz miasta.

Prezydent Anna Hetman obiecała sprawiedliwie dzielić chleb i gospodarować w mieście.

- Cieszę się, że mogę z wami świętować miniony rok, rok dobrych zbiorów. Dziękuję za to, że państwo zawsze wkładacie wszystkie swoje siły, aby plony mogły trafić na stoły wszystkich mieszkańców. Dziękuję za wasz trud, za wszystko, co robicie dla sołectwa Ruptawa i dla naszego miasta. Wasze zaangażowanie przekłada się również na całe nasze miasto - Jastrzębie-Zdrój - mówiła prezydent Anna Hetman.  

Starostami dożynkowymi byli Barbara i Leszek Króliczkowie.  

- Na ręce pani prezydent przekazujemy ten bochen chleba upieczony ze zboża z naszych pól. Jednocześnie prosimy o gospodarowanie tak, aby nikomu nie brakowało chleba i wszystkiego, co on symbolizuje - mówiła Barbara Króliczek.

Prezydent Anna Hetman podziękowała za całoroczny trud rolników i obiecała rzetelne gospodarowanie i dzielenie dóbr.

- Ten chleb jest symbolem naszej wspólnoty. Obiecuję, że będziemy go dzielić sprawiedliwie - odpowiedziała prezydent.

Na dożynkach nie mogło zabraknąć tradycyjnego kołocza. Fot. nph

Podczas dożynek nie mogło zabraknąć tradycyjnego kołocza, który zawsze pojawia się na śląskim stole przy okazji ważnych uroczystości. Ten podawany w Ruptawie upiekły panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Zabawa pod sołecką wiatą  trwała do późnych godzin wieczornych.

Dożynki 2023 w naszym regionie 57 wiadomości, 87 komentarzy w dyskusji, 6695 zdjęć, 9 filmów
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~7272 (80.49. * .45) 11.09.2023 20:05

O i beznadziejny sołtys z Bzia tez jest !!!!!