Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wacławczyk za Fitę. Racibórz ma nowego wiceprezydenta [AKTUALIZACJA]

TEKST AKTUALIZOWANY

Po rozpadzie koalicji rządzącej Raciborzem i odwołaniu Michała Fity ze stanowiska pierwszego wiceprezydenta miasta, Dariusz Polowy zdecydował się powierzyć to stanowisko Dawidowi Wacławczykowi.

Wacławczyk za Fitę. Racibórz ma nowego wiceprezydenta [AKTUALIZACJA]
Dawid Wacławczyk i Dariusz Polowy.

Zmiana "z pożytkiem na rzecz mieszkańców Raciborza"

- Podjąłem decyzję o powołaniu na funkcję mojego zastępcy pana Dawida Wacławczyka - poinformował Dariusz Polowy podczas konferencji prasowej, która rozpoczęła się 4 stycznia o godz. 12.10. Polowy stwierdził, że D. Wacławczyk "jest osobą rozpoznawalną i znaną z działalności biznesowej, społecznej i zawodowej". Przypomniał o jego zaangażowaniu w sprawy społeczne (Grupa Rosynant, organizator festiwalu "Wiatraki"), samorządowe (lider "Naszego Miasta") oraz biznesowe (D. Wacławczyk przez wiele lat kierował biurem podróży Orinoko Art & Travel).

Dariusz Polowy powiedział, że już jako prezydent miasta współpracował z Dawidem Wacławczykiem, który przewodniczył tzw. prezydenckiej komisji ds. czystego powietrza. - W jej wyniku sukcesywnie wdrażamy działania, dzięki którym poprawia się jakość powietrza w mieście - dodał D. Polowy.

- Ufam, że to doświadczenie, o którym mówiłem, nabyte przez pana Wacławczyka w obszarach biznesowym, społecznym i samorządowym, a które pokazuje jego wysokie umiejętności menedżerskie, zostanie z pożytkiem wykorzystane na rzecz mieszkańców Raciborza - podkreślił prezydent Polowy.

Czym będzie zajmować się wiceprezydent Wacławczyk?

Dariusz Polowy zapowiedział, że Dawidowi Wacławczykowi podlegać będą sprawy związane z rozwojem, promocją, kulturą, sportem, ochroną środowiska, a także wydział lokalowy, wydział spraw obywatelskich, współpraca z architektem miejskim i miejskim konserwatorem zabytków. D. Wacławczyk będzie również nadzorował Raciborskie Centrum Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu, Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu, Muzeum w Raciborzu, Miejski Zarząd Budynków oraz Arboretum Bramy Morawskiej.

"Wielki zaszczyt i zobowiązanie"

- Zapowiedź powołania mojej osoby na stanowisko zastępcy prezydenta miasta traktuję jako wielki zaszczyt i jako zobowiązanie do wytężonej pracy na rzecz mieszkańców. Do czekającego mnie zadania podchodzę z jednej strony z pokorą, ale też z ambicją. Moja dotychczasowa praca zawodowa oraz służba społeczna i samorządowa pokrywają się z zakresem czekających na mnie obowiązków - powiedział z kolei D. Wacławczyk.

Nowy wiceprezydent Raciborza stwierdził, że wszyscy, którzy go znają, wiedzą, że kwestie promocji, kultury, estetyki i dbałości o ochronę środowiska są mu bliskie i posiada w nich doświadczenie, które teraz będzie mógł wykorzystać. Będzie to robił zarówno w celu realizacji programu wyborczego Dariusza Polowego jak i programu "Naszego Miasta".

D. Wacławczyk obiecał również, że jako wiceprezydent będzie wsłuchiwał się w głos Rady Miasta Racibórz i ściśle z tą radą współpracował. - Liczę, że będzie to współpraca owocna i profesjonalna - powiedział.

Priorytety Wacławczyka

Do priorytetowych dla Raciborza spraw, które zamierza przeprowadzić D. Wacławczyk, nowy wiceprezydent zaliczył m.in.:

  • jak najszybsze stworzenie strategii rozwoju miasta,
  • znalezienie nowej formuły promocji miasta,
  • przygotowanie nowej oferty raciborskich jednostek kulturalnych, tak aby po zakończeniu lockdownu zdołały one odbudować więźni społeczne, które zostały nadszarpnięte przez pandemię,
  • budowę lodowiska, usunięcie wady technicznej H2Ostróg oraz budowę całorocznego boiska piłkarskiego przy ul. Srebrnej,
  • przygotowanie konkretnej oferty turystycznej miasta,
  • połączenie wysiłków Arboretum Bramy Morawskiej, OSiR i Drengów w celu stworzenia w "Oborze" jednolitego produktu turystycznego,
  • dążenie do połączenia Muzeum i Zamku Piastowskiego w Raciborzu,
  • zazielenienie miasta drzewami i kwiatami,
  • poprawę estetyki centrum miasta poprzez utworzenie Parku Kulturowego oraz rozpoczęcie prac nad raciborską uchwałą krajobrazową.

Co dalej z firmą i pracą w PWSZ? Kwestie kadrowe? Zarobki?

Redaktor naczelny "Nowin Raciborskich" Mariusz Weidner spytał Dawida Wacławczyka co dalej z jego firmą oraz pracą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Ten odpowiedział, że biuro podróży Orinoko Art & Travel nadal funkcjonuje, jednak jego właścicielem jest już żona D. Wacławczyka - Anna Wacławczyk. Jednocześnie D. Wacławczyk zapowiedział, że nadal będzie współpracował z PWSZ w Raciborzu na takiej samej zasadzie, jak w przeszłości robiła to Ludmiła Nowacka. Przypomniał, że nie pracuje w PWSZ na pełny etat. - To kilka godzin w tygodniu - powiedział D. Wacławczyk.

Kolejne pytanie dotyczyło samodzielności nowego wiceprezydenta (zwłaszcza w kontekście zakończenia współpracy Dariusza Polowego ze swoim poprzednim zastępcą - Michałem Fitą). Prezydent Raciborza odpowiedział, że rozstanie z Michałem Fitą nastąpiło dlatego, że aktywność M. Fity pozostawiała sporo do życzenia. Z kolei Dawid Wacławczyk dodał, że jest w pełni świadomy tego, że na swoim nowym stanowisku będzie podlegał prezydentowi Dariuszowi Polowemu. Swoją rozpoznawalność, dotychczasową działalność oraz doświadczenie D. Wacławczyk postrzega w kategoriach atutów, które wzmocnią działania urzędu jak i samego prezydenta Polowego.

Następne pytanie dotyczyło polityki kadrowej, szczególnie w kontekście nadzoru nad Miejskim Zarządem Budynków. W przeszłości zarówno D. Wacławczyk jak i jego kolega z NaM-u Leszek Szczasny nie szczędzili gorzkich słów dyrekcji MZB. - Przychodzę do urzędu, żeby przede wszystkim służyć, a nie żeby siać popłoch i wyznaczać okresy próbne - odpowiedział D. Wacławczyk, jednocześnie przyznał, że nadzór nad wydziałem lokalowym i MZB będzie wymagał jego największej uwagi.

Ostatnie pytanie dotyczyło zarobków nowego wiceprezydenta. Dariusz Polowy przyznał, że D. Wacławczyk zarobi mniej od swojego poprzednika Michała Fita, gdyż ze względu na swoją dotychczasową działalność biznesową nie przysługuje mu dodatek stażowy. - Jest to nierówność wobec prawa, ale takie są realia - powiedział D. Polowy.

Od rady miasta do rady powiatu

Dawid Wacławczyk jest liderem Raciborskiego Stowarzyszenia Samorządowego "Nasze Miasto" (NaM). W latach 2010 - 2014 był radnym Raciborza. W 2014 roku kandydował na prezydenta miasta. Choć udało mu się uzyskać poparcie Prawa i Sprawiedliwości, ostatecznie do drugiej tury weszła wówczas Anna Ronin i Mirosław Lenk. W drugim głosowaniu D. Wacławczyk poparł A. Ronin, jednak wybory wygrał Mirosław Lenk. Pomimo wyborczej porażki, Dawid Wacławczyk pozostał w samorządzie, tyle że powiatowym. Współtworzył Radę Powiatu Raciborskiego V Kadencji (2014 - 2018).

W 2018 roku D. Wacławczyk ponownie uzyskał mandat w wyborach do Rady Powiatu Raciborskiego. Z kolei w wyborach prezydenckich, jako lider NaM-u, poparł kandydaturę Dariusza Polowego. Po zwycięstwie D. Polowego w wyborach prezydenckich w Radzie Miasta Racibórz powstała koalicja złożona z radnych ze środowiska NaM i Anny Ronin oraz "Niezależnych" Michała Fity. M. Fita został pierwszym zastępcą prezydenta Dariusza Polowego.

Wielkie zwycięstwo i rozpad koalicji

Stosunki w nowej koalicji rządzącej Raciborzem od początku nie układały się dobrze. Do przesilenia doszło w lipcu 2020 r., gdy Anna Szukalska i Michał Szukalski z "Niezależnych" nie udzielili votum zaufania Dariuszowi Polowemu. Była to bezpośrednia przyczyna rozpadu koalicji, którą przypieczętowało odwołanie Michała Fity ze stanowiska wiceprezydenta 21 października 2020 r.

Dawid Wacławczyk gratulujący Dariuszowi Polowemu zwycięstwa w wyborach (5.11.2018 r.).

Od tego czasu trwały spekulacje, kto zastąpi Michała Fitę na stanowisku pierwszego zastępcy prezydenta Raciborza (drugim wiceprezydentem miasta jest rekomendowany przez PiS Dominik Konieczny). Mówiono m.in. o naczelniku wydziału edukacji Krzysztofie Żychskim (bliski współpracownik D. Polowego), a także Ludmile Nowackiej (niegdyś wiceprezydent Raciborza u boku Mirosława Lenka, w 2018 roku wzięła udział w wyborach na prezydenta miasta) i Annie Ronin. Ostatecznie wybór padł na Dawida Wacławczyka.

Zwolnione przez D. Wacławczyka miejsce w Radzie Powiatu Raciborskiego przypadnie kolejnej osobie z największą liczbą głosów na liście PiS. Tą osobą jest Ryszard Frączek - od wielu lat związany z lokalnym samorządem.


Załączniki:

Wystąpienie Prezydenta Dariusza Polowego o powołaniu nowego zastępcy. [PDF] Dawid Wacławczyk - wystąpienie 4 stycznia [PDF]

Zobacz również:

Ludzie

Anna Ronin

Radna Miasta Racibórz

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Krzysztof Żychski

Naczelnik WEKiS UM Racibórz

Ludmiła Nowacka

dyrektor Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych PWSZ w Raciborzu, radna miasta Racibórz, kierownik ds. sportu w SP 15, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

Michał Szukalski

Radny Raciborza, strażak zawodowy

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Wyborca__ (94.254. * .12) 17.01.2021 18:13

No właśnie po co w Raciborzu aż 2 punkty informacji turystycznej? To przecież bardzo kosztowne? Zaoszczędzone pieniądze można wydać na inne ważniejsze cele.

~pinkala (209.95. * .53) 17.01.2021 13:27

"Odrębną kwestią pozostaje prowadzenie w Raciborzu dwóch punktów IT (informacji turystycznej). Badania wskazują, iż ich rola jako źródła informacji dla turystów jest niewielka, co przy wysokich kosztach funkcjonowania stawia pytania o sens dublowania działań przez Raciborskie Centrum Kultury i Punkt Informacji Turystycznej na zamku. .Mając powyższe na względzie rozsądna wydaje się likwidacja Raciborskiego Centrum Informacji przy ul. Długiej oraz przekształcenie Punktu Informacji Turystycznej na zamku w łączące w sobie dotychczas funkcje obydwu punktów IT - Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (CORT). Dochód ze sprzedaży lokalu użytkowego przy ul. Długiej (ew. dochód z jego najmu) mógłby zostać przeznaczony na rozwój dotychczasowych i przygotowanie nowych ekspozycji na zamku" TO cytat ze splagiatowanego opracowania ( oryginał to G.W,),za które Dawid skasował W ZESZŁYM ROKU 25 tysia od miasta. .a teraz to ma działać..pod egidą byłej pracownicy? SKANDAL.

~Jvcrf (83.10. * .125) 06.01.2021 09:30

Oanie Wacławczyk jest Pan hipokrytą! Jako opozycja krytykowaliście w NaMie Nowacką, Wystubową, dyrektorów szkół, którzy odrabiali podczas pełnienia swoich funkcji w PWSZ. Tymczasem Pan obejmując funkcję wiceprezydenta zapowiadała, że nadal będziesz uczył studentów tak jak to robiła Nowacka za Lenka. Trudno mi sobie wyobrazić patrząc na znajomych którzy pełnią kierownicze funkcje m. in. w placówkach oświatowych i angażując się bez reszty, z misją i poświęceniem w swoją pracę, że mogliby gdzieś jeszcze pracować. Jako Wasz wyborca jestem bardzo rozczarowany. Oczekiwałbym pełnego zaangażowania w sprawy miasta i urzędy mojego Prezydenta i jego zastępców. Nie ma tu miejsca już na inne zawodowe zobowiązania, na ćwiczenia, wykłady, konsultacje, egzaminy, sprawdzanie prac, przygotowanie do zajęć i praktyki że studentami. Za mało my wyborcy Wam płacimy? Jesteście aż tak pazerni? To smutne jak polityka Pana zmieniła.

~Wincenty (31.0. * .221) 05.01.2021 08:52

Hahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahaha!!!!!!!

~Raciborzanka108 (87.205. * .149) 04.01.2021 16:04

Super. Uważam, że to kompetentna i odpowiednia osoba na tym stanowisku. Gratuluję Panu Dawidowi Wacławczykowi. Powodzenia!

~DoMel1997 (46.204. * .106) 04.01.2021 15:51

Akurat przedsiębiorców w Polsce moim zdaniem zajechał swoimi decuzjami rząd w którym wiceministrem jest Michał Woś. Poza tym nie zamknął przedsiębiorstwa, więc mimo działań rządu udało mu sie utrzymać firmę. To sukces przetrwać w warunkach, jakie zafundował nam rząd

~DyzmaNikodem (46.204. * .106) 04.01.2021 13:03

No to będziemy mogli porównać, ile zrobi i ile w tym samym czasie zrobił poprzednik. Chociaż myślę, że miesiąc wystarczy na ocenę, o której mieszkańcy mówią od wielu wielu miesięcy.

JacekK 04.01.2021 12:59

Byle nie było jak w powiedzeniu "zamienił stryjek siekierkę na kijek".

~asde (89.171. * .51) 04.01.2021 12:27
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Gratuluję, powodzenia

~januar (31.42. * .37) 04.01.2021 12:25
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

a co w Polsce ? a no , żydokomuna szczepi się poza kolejnością !

Mel1997 04.01.2021 12:22
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Jak się nie potrafi zarządzać firmą, to się szuka czegoś nowego. Żeby z Raciborza nie zrobił tego, co ze swoim przedsiębiorstwem.....

~niewierze (91.221. * .67) 04.01.2021 12:17
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Pan Wacławczyk to by sobie darował. Firmy nie utrzymał to szuka stołeczka. Oby Racek to wytrzymał, nie tak jak jego firma...

~raciborzanin555 (188.146. * .55) 04.01.2021 12:16
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

ooo... kto tu znalazł ciepłą posadkę? jeszcze chwilę temu podgrzewał temat i tworzył teorie o wewnętrznych konfliktach i co? i nagle "nagle" się znalazł na miejscu Fity...

~januar (31.42. * .37) 04.01.2021 12:15
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

to będzie cabaret z Ryśkiem F. w tle !!