Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieszkańcy Pietrowic Wielkich: jeśli zapadnie decyzja o budowie asfalciarni, to wyjdziemy na ulice [RELACJA NA ŻYWO, ZDJĘCIA]

- Chce nam Pan zafundować smród i raka? - pytano prezydenta Raciborza Dariusza Polowego na spotkaniu w Kornicach (gm. Pietrowice Wielkie), gdzie dyskutowano o budowie w sołectwie tzw. asfalciarni. Inwestycji nie chcą mieszkańcy, w czym wspiera ich samorząd. Prezydent Raciborza zapowiedział rozmowę z prezesem Przedsiębiorstwa Robót Drogowych (PRD), dyskutując nad lokalizacją. Przewodniczący rady gminy Piotr Bajak mówił, że jeśli będzie potrzeba, to stanie z widłami w ręce, aby wyrazić swój sprzeciw. Na zebranie przyszło tyle osób, że w świetlicy wiejskiej zabrakło miejsc. Mieszkańcy stali nawet na dworze, gdzie ustawiono dla nich dodatkowy głośnik. Rozmawiano niemal trzy godziny.

Mieszkańcy Pietrowic Wielkich: jeśli zapadnie decyzja o budowie asfalciarni, to wyjdziemy na ulice [RELACJA NA ŻYWO, ZDJĘCIA]
Przy stole prezydialnym zasiedli: prezydent Raciborza Dariusz Polowy, wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek, radca prawny Grzegorz Granieczny oraz kierownik referatu inwestycji, gospodarki komunalnej i rolnictwa Beata Mludek

Spotkanie zwołał wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek w chwili kiedy wśród mieszkańców zawrzało. Dowiedzieli się o postępowaniu administracyjnym w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Do prowadzenia sprawy Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyznaczyło Miasto Racibórz. Asfalciarnia miałaby powstać przy ul. Przemysłowej, w miejscu dawnego punktu skupu buraka cukrowego, przy wylocie z Kornic na Maków. Inwestycję chce zrealizować w tym miejscu miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, gdzie 100 proc. udziałów ma Racibórz, a prezydent pełni rolę zgromadzenia wspólników. Szczegółowo piszemy o tym TUTAJ.

Spotkanie "na żywo" transmitowaliśmy na Facebooku:

Mieszkańcy: spółka miejska powinna działać na terenie Raciborza

- Mieszkańcy tej inwestycji nie chcą - mówiła wiceprzewodnicząca rady Ilona Gawlica. Zwróciła uwagę, że w Kornicach funkcjonuje już największy pracodawca Raciborszczyzny, firma Eko-Okna. Dodała, że spółka z jednej strony zapewnia wiele miejsc pracy, ale z drugiej nadwyręża cierpliwość mieszkańców. Stwierdziła, że nie chciałaby mieć wytwórni asfaltu obok swojego domu.

Witold Kolowca – znany pietrowicki konferansjer mówił, że skoro PRD to raciborska spółka miejska, to lokalizację dla tzw. asfalciarni powinna znaleźć w Raciborzu. - A nie na terenach poza - stwierdził, zbierając burzę oklasków. - My jako mieszkańcy gminy nie dyskutujemy na temat procedur, bo te procedury biorą się z pomysłu. Ten pomysł w ogóle nie powinien dotyczyć gmin poza raciborskich. Niech Racibórz inwestycję robi u siebie, i nie będzie tych problemów - dodał.

Krzysztof Mikoda, kolejny mieszkaniec, pytał z kolei Dariusza Polowego, co sądzi o tej inwestycji jako były mieszkaniec Pietrowic Wielkich, a nie jako prezydent Raciborza. Pytanie padło kilkukrotnie, ale zgromadzeni w świetlicy uznali, że włodarz nie odpowiada na to pytanie. Później raciborski prezydent powiedział, że w Pietrowicach Wielkich mieszkają jego rodzice i nigdy nie zrobi czegoś, co by miało im zaszkodzić.

Sygnalizowano też, że Rada Gminy w Pietrowicach Wielkich powinna zmienić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, aby na gruntach pod aktywność gospodarczą, czyli m.in. tam, gdzie miałaby powstać inwestycja, nie mogły być lokowane np. wytwórnie asfaltu. Wójt odpowiadał, że dotąd do gminy nie trafił taki wniosek. Z wiedzy przewodniczącego Bajaka wynika, że zmiany mogą być wprowadzone, ale samorząd musi liczyć się z karami finansowymi w wysokości różnicy wartości tych gruntów. Bo może dojść do tego w chwili kiedy ktoś nabył działkę pod działalność gospodarczą, a w trakcie zostają zmienione reguły. Mieszkańcy uznali, że warto ten temat i tak sprawdzić oraz pokryć z budżetu gminy ewentualne koszty. Radca prawny Grzegorz Granieczny przypominał, że zmiany w planie wcale nie są takie szybkie, trwają miesiącami.

To miejsce, gdzie miałaby powstać wytwórnia asfaltu. Inwestycji nie chcą mieszkańcy, na zebraniu wiejskim podano, że pod petycją sprzeciwiającą się realizacji podpisało się już ponad 800 osób

Dalsza część na stronie 2 >>>

W Kornicach powstanie tzw. asfalciarnia? 16 wiadomości, 67 komentarzy w dyskusji, 268 zdjęć

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Ilona Gawlica

Radna gminy Pietrowice Wielkie

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~NiepijPiotrek (46.246. * .12) 20.05.2022 06:51

do OJtam ... Lenk truł Płonię? to Polowy może truć Kornice? pewnie chodzisz co tydzień do Kościoła i Radia Maryja słuchasz...typowa mentalność fanatycznego wyznawcy. Wara od Kornic !!! Pokonamy falę!!! No pasarán!

~Bgt (83.7. * .191) 20.05.2022 04:26

Albo czy nie może być w środku zbiornika Racibórz? I tak są to zniszczone tereny, eksploatowane przy tym przez zakłady produkcji kruszyw! Woda stojąca nie będzie nigdy pozwalać na rekreację! A swoją drogą, to kto tworzy plany zagospodarowania przestrzennego pozwalające na budowę kolejnych domków absolutnie wszędzie?! Gdzie później realizować taką produkcję lub budować elektrownie wiatrowe?

~OjTam (46.134. * .124) 20.05.2022 00:48

Śmieszne te gadki. Od kiedy to koledzy z Pietrowic głosują w wyborach na prezydenta Raciborza? Lenk truł Płonię, Polowy przestał i szuka zysków z produkcji asfaltu poza gminą. Logiczne

~Roberton (5.184. * .54) 19.05.2022 12:09

Kornice i Pietrowice to miejsca z których warto się ewakuować. Nie są to przyjazne do życia miejsca a zieleni jest tam mniej niż w miastach.

~Makowik (83.26. * .53) 19.05.2022 11:55

Mając na swojej gminie Racibórz tereny inwestycyjno-produkcyjne oddalone od zabudowy mieszkaniowej, asfalciarnie stawia się w sąsiedniej gminie więc podatki nie dla Raciborza w dodatku na terenie prywatnym gdzie trzeba zapłacić dzierżawę lub wykupić działkę. Takie działanie wygląda na niegospodarność, układ, lub totalną głupotę. Co do Polowego to widocznie chce się odciąć od swoich rodziców i kolegów z wioski Pietrowice Wielkie i wytruć ich wszystkich za pomocą asfalciarni. Proponuję zmianę nazwiska z Polowy [to takie wiejskie] na Pałacowy będzie zajebiście.

~Ok@@ (83.7. * .191) 19.05.2022 11:11

A nie można takich zakładów tworzyć na terenach totalnie zdewastowanych? Na przykład na terenie byłej kopalni w Pszowie? W okolicach Kornic są relatywnie dobre drogi. Nie można tego powiedzieć o drogach w powiecie wodzisławskim!

~b45xlitania (46.246. * .12) 19.05.2022 06:31

Matko ,Ojcze Portowego
Powstrzymajcie syna swego!!!

Czy uczony był za młodu
By nie eksportować smrodu?

Matko ,Ojcze Portowego
Powstrzymajcie syna swego!!!

Dostał takie wychowanie
Że swobodnie , jawnie kłamie?

Matko ,Ojcze Portowego
Powstrzymajcie syna swego!!!

Kiedyś działał między nami
Teraz truć nas chce gazami?

Matko ,Ojcze Portowego
Powstrzymajcie syna swego!!!

~duchpuszczy (85.194. * .63) 19.05.2022 06:14

Polowy jak zwykle kłamie,że nie ma wpływu na inwestycje miejskiej spółki a zwłaszcza na stworzenie oddziału spółki w Kornicach. Na stworzenie tego oddziału musi być zgoda w formie uchwały zgromadzenia wspólników spółki , które stanowi Polowy.
Jeszcze nie tak dawno w kampanii wyborczej wygłaszał oświadczenia ,ze nie wolno truć ludzi działaniem asfalciarni ( bo chciał zdobyć głosy wyborców z Płoni) po czym usilnie stara się tę asfalciarnię przenieść do Bukowa , gdzie niezgodnie z prawem pozytywną decyzje środowiskową wydał wójt Lubomii Burek,który był równocześnie stroną w sprawie. Jak to wyszło to decyzja została uchylona i sprawa ( podobnie jak w Piotrowicach) przekazana do rozpatrzenia Polowemu,który stwierdził,ze wójt Lubomii mógł wydać taką decyzję i potwierdził działania włodarza Lubomii ( szok) , co oprotestowano i sprawa się toczy nadal w sądzie administracyjnym
Wszystkie ustalenia na wczorajszym spotkaniu są nic nie warte,bo Polowy ich nie dotrzyma, a uzyskany czas wykorzysta na pchanie sprawy do przodu.Protest mieszkańców jest ważny,ale ważniejsze są działania instytucjonalne na każdym etapie wydawania decyzji środowiskowej , bo to można opoznić protestami do odpowiednich urzędów o parę lat lub zupełnie zablokować, tylko trzeba wiedzieć jak to się robi.
Niestety wójt Pietrowic przespał parę miesięcy ,bo jak już w zeszłym roku wiedział o sprawie to jako strona postępowania mógł organizować prawny opór przed ta inwestycją.Gmina Piotrowice jako strona ,jeśli nie chce tej inwestycji ,to powinna protestować na każdym etapie wydawania tej decyzji środowiskowej.radni powinni sprawę monitorować przez cały czas, prawnicy gminy kontrolować sprawę na każdym etapie i pisać gminie protesty!!trzeba tez sprawdzić czy jakiś mieszkaniec lub instytucja nie został pominięty jako strona .. i jeszcze wiele innych spraw należy sprawdzić.