Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Asfalciarnia w Kornicach? Trwa burzliwa dyskusja. "Chce nam Pan zafundować smród i raka?" – pytają mieszkańcy prezydenta Polowego [RELACJA NA ŻYWO]

Na 18 maja zwołano zebranie wiejskie poświęcone planom budowy asfaltowni w Kornicach. Z miejscowymi, nie tylko tego sołectwa, ale również m.in. Makowa, Pietrowic Wielkich, Żerdzin i Pawłowa spotkali się: wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek i prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

Asfalciarnia w Kornicach? Trwa burzliwa dyskusja. "Chce nam Pan zafundować smród i raka?" – pytają mieszkańcy prezydenta Polowego  [RELACJA NA ŻYWO]
Mieszkańcy tłumnie zjawili się na spotkaniu
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Raciborzu szuka nowej lokalizacji dla swojej asfaltowni, która działała w raciborskiej Płoni. Bo dopóki tam funkcjonowała, mieszkańcy narzekali na hałas i twierdzili, że wokół niej śmierdzi. Dariusz Polowy idąc do wyborów prezydenckich, obiecywał, że tzw. asfaltownia przestanie zatruwać życie mieszkańców. Słowa dotrzymał i odkąd rządzi, asfalt w Raciborzu nie powstaje.

Miejska spółka ma być rentowna, a tymczasem mając własną wytwórnię asfaltu, nie produkuje go, tylko kupuje u konkurencji. Tak więc raciborskie PRD znalazło nową lokalizację w Bukowie (gm. Lubomia), przy drodze wojewódzkiej. Na terenie należącym do spółki Ceramot. Lokalizacji tej sprzeciwili się mieszkańcy Bukowa i sąsiedniej Syryni. Podnosili, że PRD chce przenieść im pod nos asfaltownię, której nie chcą raciborzanie. Obawiali się zanieczyszczenia powietrza i jeszcze większego natężenia ruchu aut ciężarowych na drodze wojewódzkiej. Polowy tłumaczył wówczas, że powodem, dla którego asfaltownia ma zostać usunięta z Płoni, jest fakt, że ze względu na przekraczane normy hałasu, może ona pracować tam jedynie przez 4 godziny na dobę, co jest nieopłacalne ekonomicznie (czytaj więcej: W Bukowie i Syryni pomstują na niechcianą w Raciborzu asfaltownię). Obecnie lubomski wariant tkwi w sądzie administracyjnym i jak przyznaje prezydent Raciborza, rozstrzygnięcia wciąż nie ma.

Kolejną planowaną lokalizacją dla wytwórni mas bitumicznych stało się pietrowickie sołectwo Kornice, które na swoim terenie ma już największego pracodawcę Raciborszczyzny – Eko-Okna. Inwestycja miałaby powstać w miejscu dawnego punktu skupu buraka cukrowego, przy wylocie z Kornic na Maków, przy ul. Przemysłowej. To teren Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym Przedsiębiorstwa Usługowego Borbud z Raciborza. Mieszkańcy jednak stanowczo sprzeciwiają się takim planom. - To byłaby katastrofa dla Kornic i Pietrowic Wielkich - takie głosy dotarły redakcji Nowin. Mieszkańców wspierają kolejne miejscowości. To wyraz solidarności, bo pojawia się obawa, że wsie, w których mieszkają, mogą stać się kolejnymi lokalizacjami dla tego przedsięwzięcia, jeśli kornicki wariant zostanie odsunięty w zapomnienie.

W Urzędzie Gminy w Pietrowicach Wielkich temat tej inwestycji znają już od listopada zeszłego roku, kiedy wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach trafił do wójta Andrzeja Wawrzynka; bo włodarz zgodnie z przepisami jest organem właściwym do jej wydania. Szkopuł w tym, że planowana inwestycja miałaby powstać w sąsiedztwie nieruchomości, które są własnością samorządu, wobec tego gmina jest jedną ze stron w postępowaniu. Wójt gminy został wyłączony od udziału, a Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyznaczyło Miasto Racibórz. - Gmina Pietrowice Wielkie będzie miała możliwości złożenia odwołania od wydanej w tej sprawie decyzji i podejmowania innych działań w celu zapobieżenia realizacji przedmiotowej inwestycji w Kornicach - przekazał nam wójt Andrzej Wawrzynek.

Spotkanie "na żywo" transmitujemy na Facebooku:

>>> TUTAJ relacja ze spotkania <<<

Temat poruszaliśmy już w artykułach:

W Kornicach powstanie tzw. asfalciarnia? 15 wiadomości, 64 komentarze w dyskusji, 268 zdjęć

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Zoltar (37.30. * .177) 20.05.2022 11:35

A ja bardzo chcę tej asfalciarni.
A czy mieszkańców Rydułtów ktoś pytał cz chcą szkód gorniczych i wstrząsów?

~Obywatelka24 (91.204. * .100) 19.05.2022 21:32

Asfaltowni nie chcą, ale po nowych, czy naprawionych niedziurawych drogach chcą jeździć. Skoro nie chcą asfaltowni to niech zrobią sobie betoniarnię i robią betonowe drogi. To gdzie mają postawić asfaltownię? albo hutę czy koksownię albo elektrownię. Ktoś musi mieć niedogodności aby wszyscy mieli lepiej. Skoro nie chcą mieć asfaltowni - niech jeżdżą po dziurawych drogach (bez prawa naprawy).

~Rules (83.7. * .15) 19.05.2022 11:50

Łatwo jest mówić, że to nie problem jak Ciebie nie dotyczy, CiekAwy może postawią to u Ciebie? cycu, a Ty? chcesz asfaltownie obok płotu? czy u Was nie ma asfaltu i nie korzystacie z dróg utwardzonych?

~CiekAwy (178.43. * .37) 19.05.2022 08:32

To powiedzcie mi, gdzie w końcu w tym kraju można produkować asfalt, bo jak są dziury w drogach to jest larmo. Może w Bieszczadach?

~NoTakTo (46.134. * .124) 18.05.2022 23:30

Gdy Pietrowice asfaltują kolejne drogi pilne asfaltem robionym na Płoni, to jest to rozwój gminy. Gdy mają je asfaltować asfaltem zrobionym u siebie to wtedy jest rak i zapaść. Logiczne

~pinkoladka (95.175. * .230) 18.05.2022 23:09

drukarzyna wstydu ni ma!!!

~cycu (5.173. * .148) 18.05.2022 20:50

ale drogę nową asfaltową to chcą, ciemniaki

~Kowalsky (10.0. * .171) 18.05.2022 20:13
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu