Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Andrzej Chroboczek

Radny Powiatu Raciborskiego.

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Gdzie indziej PKS-y upadają. W Raciborzu się trzyma i ma wizję rozwoju 

Powiat Raciborski, który prowadzi w oparciu o PKS komunikację powiatowo-gminną, chce stworzyć związek samorządowy, żeby zdobyć więcej pieniędzy na działalność swego przewoźnika. Radni powiatowi spotkali się 24 października z prezesem spółki Damianem Knurą i szefem wydziału komunikacji Andrzejem Chwalczykiem.

Narodowe Czytanie 2022. "Ballady i romanse" zabrzmiały na raciborskim Zamku [ZDJĘCIA]  

W sobotnie popołudnie, 3 września, na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu odbyło się widowisko, jakiego dotychczas nie było. Pomysłowe stroje oraz przepiękna dekoracja sprawiły, że licznie zebrani uczestnicy 11. odsłony Narodowego Czytania „przenieśli się” w inny świat.

Pomysł Chroboczka wypalił. 15 radnych poparło apel do Sejmiku, by wyłączyć uchwałę antysmogową  

- Ze zdrowiem ten apel nie ma nic wspólnego - krytykował Ryszard Frączek. - Można nie dojadać, ale ciepło w domu musi być - tłumaczyła Elżbieta Biskup. - To impuls dla marszałka, by reagować na ludzki problem - mówił Łukasz Mura. Większość w Radzie Powiatu Raciborskiego chce wycofania z obrotu prawnego uchwały dotyczącej wprowadzenia...

Nadzieja w kozie. Przerażony cenami węgla radny Chroboczek pracuje nad apelem o zmianie uchwały antysmogowej 

Prognozy cen węgla są takie, że niedługo za tonę ekogroszku będą żądać 5000 zł. To naprawdę astronomia - mówi członek Zarządu Powiatu Raciborskiego Andrzej Chroboczek. Namawia kolegów z samorządu do apelu o wyhamowanie ze wdrażaniem śląskiej uchwały antysmogowej. Jego zdaniem powinno się je odłożyć na 2 lata i pozwolić...

W raciborskim szpitalu będzie pracować więcej lekarzy zza wschodniej granicy 

Do 4 medyków z Białorusi, którzy już pracują w szpitalu rejonowym, mają dołączyć kolejni. Dyrektor Rudnik negocjuje warunki ich zatrudnienia z wyspecjalizowaną firmą, która pośredniczy w sprowadzaniu lekarzy ze wschodu. - Na polskim rynku lekarzy nie ma już wcale - przyznał przed komisją zdrowia szef lecznicy.

Burmistrz Kuźni Raciborskiej uhonorowany przez seniorów. Paweł Macha otrzymał złotą odznakę [ZDJĘCIA]  

- Te spotkania są dla nas specjalne. To nasze święto, którego zabraknąć nie może - mówi o Dniu Seniora Irmgarda Brzoska, przewodnicząca Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kuźni Raciborskiej.

Takiej imprezy w regionie jeszcze nie było. W Gamowie odbyło się I Konne Rajtowanie Szlakiem Cesarskich Kurierów [ZDJĘCIA, WIDEO]  

10 par, czyli 20 jeźdźców wzięło udział w Konnym Rajtowaniu Szlakiem Cesarskich Kurierów – to pierwsza odsłona takiego wydarzenia na terenie powiatu raciborskiego. Zorganizowano je w Gamowie, w gminie Rudnik. Wójt gminy zapowiada już kolejną odsłonę tego spotkania za rok.

Cierpią finanse Złotej Jesieni. 400 tys. zł straty za półrocze 

W czasie pandemii DPS Złota Jesień znalazł się w trudnym położeniu z powodu braku nowych przyjęć, a tym samym braku pełnego obłożenia miejsc. Spadły dochody jednostki.

Sanepid też odczuł skutki pandemii. Wykonał 30% planu kontroli 

Karina Talabska kierująca raciborską stacją sanepidu zdała coroczny raport radnym powiatowym. Mówiła m.in. o ograniczeniu standardowych działań sanepidowskich, bo służby musiały skupić się na walce z pandemią.

Impreza w pandemii. Radni płacili za siebie, ale fakturę dostało starostwo 

Tomasz Kusy szef radnych z PiS-u nie daje spokoju włodarzowi powiatu w sprawie świętowania zeszłorocznego absolutorium w Zajeździe Biskupim. Radny analizuje fakturę za stołowanie się tam radnych, a starosta twierdzi, że błędnie ją opisano.

Czy Odrą płyną ścieki z gmin? 

Marcin Nowak reprezentujący Zarząd Zlewni w Gliwicach (RZGW), podległy Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie, gościł na dwóch posiedzeniach samorządu powiatowego w Raciborzu. Wpierw – 23 listopada – pojawił się na obradach komisji budżetowej, a dzień później na listopadowej sesji rady powiatu.

Poradnie przy Gamowskiej notują spadek liczby pacjentów 

Według danych, jakie podał radnym powiatowym dyrektor szpitala Ryszard Rudnik, poradnie specjalistyczne na Gamowskiej od dwóch miesięcy notują spadek liczby pacjentów sięgający nawet 50% w porównaniu z wcześniejszymi świadczeniami.

Czy dyrektor raciborskiego szpitala powinien zmienić politykę informacyjną? 

To pytanie nasunęło się radnemu Franciszkowi Marcolowi na ostatnim, listopadowym posiedzeniu komisji zdrowia. Dostrzega on rozbieżności w odbiorze działań dyrekcji – przez radnych i przez personel szpitala.

Spór o psychologa w liceum Mickiewicza 

Dyrektor II LO im. Adama Mickiewicza w Raciborzu poprosił w starostwie o możliwość zatrudnienia w szkole psychologa na pół etatu lub powiększenia o tyle pensum pedagoga.

Radny Płonka jest przerażony bezczynnością w aferze na Płoni 

– Jeśli zarzuty w tej sprawie się potwierdzą, to wszyscy zostaliśmy okradzeni – stwierdził na ostatniej sesji rady powiatu Paweł Płonka. To od niego przed rokiem starosta raciborski dowiedział się o budzącej kontrowersje sytuacji w dzielnicy Raciborza.

Niektórzy radni zapomnieli, na czym polega kulturalna dyskusja 

Postulat znakowania drzew przeznaczonych do wycinki wywołał niezwykle burzliwą dyskusję radnych powiatu raciborskiego. W trakcie obrad niektórzy z radnych zapomnieli o zasadach, które większość ludzi przyswaja na etapie edukacji wczesnoszkolnej, np. aby czekać na swoją kolej z zabraniem głosu oraz nie rozmawiać z kolegą z końca sali,...

Wielki strach i pięć tysięcy złotych grzywny 

Przed komisją rady powiatu wystąpiła Karina Talabska, szefowa raciborskiego sanepidu. Zdała raport z rocznej działalności stacji. Najwięcej pytań do niej miał członek zarządu Andrzej Chroboczek.

Zobacz więcej