Edukacja
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szkoły dwujęzyczne lekiem na cięcia w nauce języka niemieckiego? Nie od nadchodzącego roku szkolnego

Wprowadzenie nauczania dwujęzycznego od nowego roku szkolnego jest niemożliwe – mówi o tym burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla, który wcześniej informował, że w gminie rozpoznają taką możliwość. Tak samorząd chciał sobie poradzić z odgórnymi zmianami.

Szkoły dwujęzyczne lekiem na cięcia w nauce języka niemieckiego? Nie od nadchodzącego roku szkolnego
Od nowego roku szkolnego mniejszość niemiecka będzie miała prawo tylko do jednej godziny zajęć (zdjęcie poglądowe)

O tym, że w gminie analizują takie rozwiązanie, pisaliśmy w artykule pt.: Samorządowcy nadal walczą. Chcą utrzymać naukę języka niemieckiego na tym samym godzinowym poziomie. W efekcie poza nauczaniem języka mniejszości dodatkowa część przedmiotów również byłaby prowadzona dwujęzycznie.

- Dyrektorzy mają rozeznać możliwości kadrowe w każdej szkole, czy takowe nauczanie dałoby się wprowadzić. Oczywiście podstawowym warunkiem nauczania w formie dwujęzycznej jest złożenie wniosku przez rodziców. Zobaczymy jak sytuacja będzie się rozwijała - zapowiadał burmistrz, przypominając, że tak funkcjonuje placówka w raciborskiej Studziennej – ZSP 4. - Sytuacja jest tam trochę inna, bo oni nie mają stałego obwodu szkolnego. Warunkiem przyjęcia jest złożenie deklaracji przez rodziców. My mamy szkoły obwodowe i tutaj jest pewien problem, bo aby taka nauka mogła być skuteczna, to w każdym z oddziałów musiałaby być 100-procentowa zgodność rodziców, czy dany oddział jest dwujęzykowy, czy jednojęzykowy. Myślę, że do wakacji uda nam się te problemy formalne wyjaśnić i zobaczymy, czy ten pomysł uda się wdrożyć, i to nauczanie dwujęzyczne będzie u nas możliwe - tłumaczył.

Włodarz nawiązał do tego tematu na jednej z ostatnich sesji rady miejskiej, informując, że rozwiązanie nie jest do wprowadzenia „na już”. Najpierw trzeba dostosować szereg dokumentów, decyzję w formie uchwały musi podjąć też rada.

- Jeżeli chcielibyśmy takie rozwiązanie wprowadzić, to rada musi stosowne uchwały podjąć najpóźniej do końca lutego odnośnie kolejnego roku szkolnego (czyli 2023/2024 - przyp. red.) - powiedział włodarz.

O co rozbija się problem? Przypomnijmy, że chodzi o decyzję posłów Zjednoczonej Prawicy, którzy zadecydowali o zmniejszeniu wydatków o 39,8 mln zł w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego. Pozyskane środki przeznaczono na rzecz zwiększenia rezerwy celowej, w nowo utworzonej pozycji „Środki na nauczanie języka polskiego w Niemczech”. W efekcie Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wydał rozporządzenie zmniejszające tygodniowo liczbę godzin nauki języka. W ślad za tą decyzją do samorządów popłynie mniej pieniędzy.

Ile uczniów korzystało z nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości w roku szkolnym 2021/2022? Zapytaliśmy o to w poszczególnych gminach wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego. Oto dane, które pozyskaliśmy: Kuźnia Raciborska 516, Kornowac 241, Krzyżanowice 549, Nędza 299, Pietrowice Wielkie 322, Rudnik 278 i Krzanowice 304. Łącznie więc z takiego nauczania korzystało 2509 uczniów.


Czytaj także: 

Ludzie

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Bardzodobrze (5.173. * .94) 08.08.2022 12:03
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~notododzieła (83.26. * .217) 08.08.2022 11:41

Jeśli włodarze gmin nie zaakceptowali kuriozalnej decyzji rządzących w sprawie języka niemieckiego mają jedno następujące wyjście: bezwzględny koniec zapraszania przedstawicieli tej władzy na jakiekolwiek imprezy w gminach. Jestem przekonany, że takie "sankcje" mocno by zabolały.