Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Daniel Kurasz zrzekł się mandatu. Kolejny radny Wspólnoty Samorządowej nie zasiądzie w radzie powiatu

Kandydujący do rady powiatu wodzisławskiego wicewójt Gorzyc Daniel Kurasz nie przyjął mandatu radnego. 

Daniel Kurasz zrzekł się mandatu. Kolejny radny Wspólnoty Samorządowej nie zasiądzie w radzie powiatuUG Gorzyce
Daniel Kurasz jest wicewójtem gminy Gorzyce.

Okręg nr 1 składa się z gminy Gorzyce. Z tego okręgu wchodzi do rady powiatu 4 radnych. Mandat zdobyli: Marek Rybarz, Stefania Rodak z Koalicji Obywatelskiej, Renata Glenc z listy PiS i Daniel Kurasz ze Wspólnoty Samorządowej. Kurasz był drugi na liście i zdobył 624 głosy. Cała lista  zdobyła 1650 głosów. 

Zobacz wyniki na stronie PKW

Pięciu zastępcy włodarzy gmin ubiegało się o mandat

W powiecie wodzisławskim w sumie aż pięciu zastępców włodarzy gmin znalazło się na listach do powiatu, co mogło budzić pewne wątpliwości mieszkańców. Byli to również: Mariola Bolisęga z Rydułtów, Izabela Kalinowska z Wodzisławia Śląskiego, Błażej Tatarczyk z Mszany oraz Tomasz Kasperuk z Godowa, który jako jedyny nie uzyskał mandatu.

Mariola Bolisęga, podobnie jak Daniel Kurasz startowała z listy Wspólnoty Samorządowej i również nie przyjęła funkcji radnej powiatu. 

Zobacz materiał:

https://www.nowiny.pl/229862-mariola-bolisega-przekonywala-ze-chce-byc-radna-powiatu-po-wyborach-nie-przyjela-mandatu-i-zostala-zastepca-burmistrza-rydultow.html

Chcieli być radnymi czy zastępcami? Wątpliwości mieszkańców

W związku z wątpliwościami, o których mówili mieszkańcy, poprosiliśmy wymienionych kandydatów, aby wyjaśnili nam, jakie będą ich ewentualne decyzje. Materiał został opublikowany na portalu Nowiny.pl

https://www.nowiny.pl/wiadomosci/229452-chca-byc-radnymi-powiatu-wodzislawskiego-czy-zastepcami-wlodarzy-gmin.html

Zapytany przez naszą redakcję Daniel Kurasz udzielił wtedy następującej informacji: 

- Tego typu decyzje są bardzo trudne. Ważne jest by Wójt Gminy Gorzyce Daniel Jakubczyk otrzymał mandat zaufania na kolejną kadencję. Jest bardzo dobrym gospodarzem i posiada ogromne doświadczenie w pracy samorządowej. Świadczą o tym chociażby zmniejszenie zadłużenia gminy o ponad 17 mln zł przy jednoczesnym zwiększeniu wydatków na inwestycje do ponad 170 mln zł. Nie będę zatem już dziś dzielił przysłowiowej "skóry na niedźwiedziu". Chciałbym najpierw poznać wyniki wyborów, a później podjąć stosowne, zapewne niełatwe decyzje - przekazał Nowinom Daniel Kurasz.

Komisarz Wyborczy wygasił mandat

Komisarz Wyborczy w Bielsku-Białej opublikował postanowienie z 16 kwietnia 2024 roku w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu wicewójta Gorzyc.

- Stwierdza się wygaśnięcie z dniem 11 kwietnia 2024 roku mandatu radnego wybranego do Rady Powiatu Wodzisławskiego w okręgu wyborczym nr 1 z listy nr 18 - KW Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa z powodu pisemnego zrzeczenia się mandatu. Radnym, którego mandat wygasił jest Daniel Jerzy Kurasz - czytamy w postanowieniu nr 340/2024, które podpisała Gabriela Bania, Komisarz Wyborczy w Bielsku-Białej III.

Mandat pozostaje na liście

W związku z wygaśnięciem mandatu Kurasza do rady powiatu wejdzie Iwona Wajsman, która była jedynką na liście Wspólnoty Samorządowej w Gorzycach. Wajsman zdobyła 509 głosów.

Wspólnota Samorządowa w całym powiecie zdobyła 7 mandatów. Radnymi z tego ugrupowania zostali również Jan Zemło, Leszek Bizoń, Mariola Bolisęga (zastąpi ją Wojciech Koźlik),  Barbara Magiera oraz Robert Wala i Błażej Tatarczyk

Zobacz też materiał opublikowany 13 marca 2024 roku:

https://www.nowiny.pl/opinie/228626-czy-odmowa-przyjecia-mandatu-przez-radnego-powinna-miec-konsekwencje-prawne-felieton.html

Ludzie

Izabela Kalinowska

Zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski

Stefania Rodak

Radna Powiatu Wodzisławskiego IV kadencji.

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~donek (83.26. * .222) 05.05.2024 18:33

żyję w państwie idiotów i małym pocieszenien jest fakt że w innych państwach jest ich jeszcze więcej

~obywatel24 (37.30. * .8) 05.05.2024 15:59

Dlatego won z listami , takimi, czy owymi do powiatu, startujesz, wygrywasz idziesz do powiatu z wiekszoscią głosów. I tak wlasnie z ludzi robi się w wariata

~Hurr (37.225. * .172) 04.05.2024 20:03

piotrr a ile głosów zdobyli Kania z PISu i Jamoiła z PO

piotrr 04.05.2024 13:30
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czyżby "z najmniejszą ilością głosów zostali wybrani radni z PIS i PO"? Co Ty wypisujesz? W okręgu pana Kurasza najwyższy wynik zdobyła Renata Glenc (PiS), a drugi wynik - Marek Rybarz (PO). Więc to raczej Ty, drogi autorze poniższego wpisu, "sprawdź a potem pisz".

~Myśleniejednaktrudne (217.22. * .56) 03.05.2024 22:44
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Co wpis to głupszy, przecież na zastępcę się nie kandyduje. Zastępcę powołuje wójt, burmistrz, prezydent i to dopiero wtedy jak sam zostanie wybrany. A z najmniejszą ilością głosów zostali wybrani radni z PIS i PO. Sprawdźcie a potem piszecie.

~Den (155.133. * .97) 03.05.2024 20:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W następnych wyborach ludzie nie powinni głosować na takich cwaniaków.. Zmarnowany głos wielu wyborców..

~Do_barana_nizej (46.112. * .170) 03.05.2024 17:47
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do niżej .Kalinowska (PO) od Kiecy zastosowała ten sam ruch ale ty już tego nie widzisz

~hogi (83.30. * .250) 03.05.2024 17:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Manipulacje i ustawki w stylu Wspólnoty Samorządowej. Potem mandat do powiatu uzyskują ludzie z 400 głosami. Brak słów

arcy 03.05.2024 13:47
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zachowanie naganne moralnie i etycznie - powinny być kary za takie zagrywki albo pieniężne albo zakaz kandydowania w kolejnych wyborach.

~bobo1 (5.173. * .215) 03.05.2024 11:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do ponizej lewaka żeby to zmienić trza zmienić konstytucję a na to lewaki nie wyrazili zgody poza tym ci co się zrzekają pownini ponieść koszty powiedzby 100k zl

~A_nie_zrobiliscie (91.225. * .2) 03.05.2024 10:36
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

przez ostatnie 8 lat...... mogilście to pisowcy zmienic....ale wam tez to pasuje. Ile posłów teraz znowu kandyduje do UE ?

aus 03.05.2024 10:22
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Gdyby listy traciły te mandaty to takich numerów by nie robili. To kpina. Teraz zamiast nich będą osoby które dostały kilkadziesiąt głosów. Powinni wszyscy stracić mandaty a wchodzić powinni ludzie z innych list mający poparcie. Ale taki system POdoba się POlakom a to kpina z demokracji.