Wtorek, 9 marca 2021

imieniny: Franciszki, Katarzyny, Mścisława

RSS

Ślubuję służyć wiernie Rzeczypospolitej... Kadeci ślubowali na sztandar

29.10.2019 18:52 | 3 komentarze | mak

Aż 79 kadetów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach złożyło ślubowanie. Podniosłą uroczystość obserwowali bliscy młodych adeptów sztuki wojskowej - matki, ojcowie, babcie, dziadkowe, rodzeństwo.

Ślubuję służyć wiernie Rzeczypospolitej... Kadeci ślubowali na sztandar
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uroczyste ślubowanie uczniów z klasy mundurowej w zawodzie technik-logistyk w Rydułtowach odbyło się we wtorek 29 października. Miało miejsce już po raz piąty w historii szkoły. Rozpoczęło się od mszy św. w kościele pw. św. Jerzego, skąd młodzież przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Bytomia przemaszerowała wraz z gośćmi na rydułtowski rynek. Tam słowami: „Ja, uczeń klasy wojskowej, ślubuję służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, strzec honoru młodego Polaka, polecenia nauczycieli chętnie wykonywać, bronić dobrego imienia szkoły, pilnie zdobywać wiedzę i umiejętności, służyć bliźnim w potrzebie, nigdy nie zawieść pokładanych we mnie nadziei. Tak mi dopomóż Bóg” złożyli przysięgę na sztandar szkoły oraz odebrali z rąk Wojskowego Komendanta Uzupełnień ppłk Roberta Rytra oraz wicestarosty Tadeusz Skatuły berety oraz szkolne tarcze.

Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach Jacek Stebel odebrał pamiątkową statuetkę, którą wręczył mu ppłk Robert Ryter.

- To już tradycja, że w tym jednym, jesiennym dniu rydułtowski rynek staje się wyjątkowym miejscem na mapie powiatu i regionu. Miejscem, gdzie nasza młodzież w sposób uroczysty składa przysięgę - mówił wicestarosta powiatu wodzisławskiego Tadeusz Skatuła. – Życzę wam, abyście słowom wygłoszonej tu przysięgi mogli zawsze pozostać wierni. Zapewniam, że w nas, władzach powiatu, ale jestem też przekonany, że również w swoich nauczycielach, dyrekcji szkoły, a przede wszystkim rodzicach, zawsze będziecie mieli oparcie. Bo jesteście naszą przyszłością – dodał wicestarosta.

Uroczystość obserwowali bliscy kadetów. - To wielka duma dla was, drodzy rodzice - zwrócił się do nich poseł elekt Adam Gawęda. - To właśnie wasze wychowanie i wartości wyniesione z waszych domów sprawiły, że młodzi ludzie złożyli dziś ślubowanie - dopowiedział. Młodym adeptom sztuki wojskowej gratulował wyboru. - Wy tu obecni jesteście przyszłością dobrego i solidnego Wojska Polskiego. Głęboko w to wierzę - zaznaczył poseł elekt.

Serdeczne gratulacje uczniom złożyli też m.in. senator elekt Ewa Gawęda, zastępca burmistrza Rydułtów Mariola Bolisęga, a także dyrektor Jacek Stebel. Na zakończenie rydułtowscy kadeci przedefilowali przed mieszkańcami zgromadzonymi na rynku. Później był czas na pamiątkowe zdjęcia z rodzinami i przyjaciółmi.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Tadeusz  Skatuła

Tadeusz Skatuła

Były starosta wodzisławski