Niedziela, 18 kwietnia 2021

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

Czy tylko 6 radnych chce walczyć w Raciborzu ze smogiem?

13.05.2019 13:00 | 19 komentarzy | ma.w

Zamiast jednogłośnego poparcia apelu, którym Rybnik i gminy regionu chcą skłonić rząd do radykalnych kroków w zwalczaniu niskiej emisji, samorząd Raciborza podzielił się w tej sprawie. Większość radnych nie chciała podpisywać się pod dokumentem, wokół którego narosły wątpliwości.

Czy tylko 6 radnych chce walczyć w Raciborzu ze smogiem?
Radna Zuzanna Tomaszewska nie chciała odkładać poparcia dla antysmogowego apelu z Rybnika
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecna kadencja samorządu miejskiego ma przynieść kolejne etapy wdrażania w Raciborzu tzw. strefy bez węgla, gdzie ogrzewanie węglem czy drewnem trafi do lamusa. Prezydent Dariusz Polowy powołał w tym celu speckomisję, którą kieruje Dawid Wacławczyk. Z tego gremium trafił do rady miasta apel rodem z Rybnika, gdzie tamtejsi radni proszą rząd o więcej ikry w zwalczaniu smogu na skalę krajową. W treści apelu znalazł się m.in. zapis, że w naszym regionie odnotowano „rekordowe” stężenie trujących pyłów PM 10 – 3126% normy!

Rybnik żąda od rządu:

1. Zakazu handlu paliwami stałymi o niskiej jakości;

2. Obniżenia stawek podatkowych dla paliw uznawanych za niskoemisyjne lub OZE (pellet, gaz, energia elektryczna)

3. Możliwości administracyjnego nakazywania przez samorządy podłączania się do istniejących sieci ciepłowniczych lub gazowych;

4. Przepisów umożliwiających kontrolę spalanych paliw stałych; emisji pyłów z kominów i stosowanych urządzeń grzewczych;

5. Przyjęcie przepisów zaostrzających kary za wycinanie filtrów DPF;

6. Rozbudowanie programu Czyste Powietrze o dodatkowe wsparcie finansowe dla terenów najbardziej dotkniętych niską emisją.

Wydawałoby się, że takie cele poprze każdy, komu na sercu leży czyste powietrze nad Raciborzem. Na kwietniowej sesji znaleźli się jednak oponenci. Zaczął Marcin Fica, który oznajmił, że zakaz handlu paliwami o niskiej jakości już obowiązuje, od listopada ubiegłego roku i uznał poparcie rybnickiego apelu przez Racibórz za „ośmieszanie się” rady. Fica skrytykował zapis o przymusowym przechodzeniu mieszkańców na ciepło sieciowe. – Skąd ludzie mają wziąć na to pieniądze? – grzmiał Fica. Jego zdaniem od apelu ważniejsza jest kwestia czy w Raciborzu powstanie biuro, gdzie można konsultować i składać wnioski z rządowego programu „Czyste powietrze” w Raciborzu.

Fica podniósł głowę

Na ten opór wyraźnie nie była przygotowana Zuzanna Tomaszewska, którą szef rady miasta wskazał jako zorientowaną w sprawie apelu. Radzie zaproponował go klub „Nasze Miasto” chcąc wzmocnić głos sąsiednich gmin. – Zależy nam aby zintensyfikować rządowe działania tam gdzie niska emisja jest problemem, czyli na naszych terenach – mówiła przewodnicząca komisji oświaty. Polemizowała z Ficą na temat zakazu handlu paliwami o niskiej jakości, ale ten obstawał przy swoim. – Jesteśmy za apelowaniem, ale nie ośmieszajmy się – kwitował Fica treści z Rybnika. Tomaszewska próbowała bronić: ten apel niczemu nie zaszkodzi.

Ludzie:

Anna Wacławczyk

Anna Wacławczyk

Radna Gminy Racibórz.

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Eugeniusz  Wyglenda

Eugeniusz Wyglenda

Radny Gminy Racibórz.

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Marcin Fica

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Michał Kuliga

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Paweł  Rycka

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.

Stanisław Borowik

Stanisław Borowik

Radny miasta Racibórz, strażak.

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty