Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Eugeniusz Wyglenda

Radny Gminy Racibórz.

 

Przedsiębiorca, prowadzi warsztat mechaniczny, działacz sportowy w LKS Studzienna.

 

W Podokręgu się świętowało, ale prezydenta tam brakowało. Gdzie był Polowy? 

Nieobecność głowy miasta na lipcowym jubileuszu piłkarskiego Podokręgu Racibórz wytknięto Dariuszowi Polowemu na sesji rady miasta w sierpniu. Z żalem do włodarza skierował się radny ze Studziennej - Eugeniusz Wyglenda.

Radny ze Studziennej pyta o drogę, której jeszcze nie ma 

Tę drogę - kolejną obwodnicę miejską - przedstawiono radnym w paru wariantach. Ci dotąd nie dowiedzieli się, który z nich wybrano. Dlatego jeden z najstarszych radnych Raciborza - Eugeniusz Wyglenda - skierował zapytanie do prezydenta o stan prac nad projektem nowej szosy.

Prosił i prosił w końcu się doprosił. Radny Wyglenda po 3 miesiącach uzyskał odpowiedź od prezydenta 

Jeden z najdłużej sprawujących mandat radnego miejskiego - Eugeniusz Wyglenda ze Studziennej zaczął pytać o sprawę uciążliwego lokatora w jednej z kamienic miejskich już we wrześniu. Zbywany w magistracie doczekał się wyjaśnień prezydenta dopiero na początku stycznia.

Zielona płuca Ostroga to główny zwycięzca tegorocznego budżetu obywatelskiego w Raciborzu  

Cztery projekty z największą liczbą głosów oraz mieszczące się w puli 1,5 mln zł zostaną zrealizowane w ramach szóstej edycji budżetu obywatelskiego.

Czy konferencje Polowego kogoś bolą? Wschodnia obwodnica znów rozgrzała radnych   

Na wrześniowej sesji miejskiej pokazano, jak ma przebiegać wschodnia obwodnica Raciborza, która wyprowadzi ruch ciężarowy poza Płonię, Studzienną i Sudół. Chodzi o tzw. wariant zielony (2B). Nad tą propozycją aktualnie pracuje GDDKiA, gdzie wysłano ją z magistratu.

Dewastują, nie płacą i straszą. Nie ma na nich rady 

Zdesperowane mieszkanki ulicy Głubczyckiej przyszły do radnych po pomoc, bo od trzech lat trwa ich gehenna z sąsiadem. Głośne libacje alkoholowe i dewastacja mieszkania oraz klatki schodowej są w ich kamienicy na porządku dziennym. Takich przypadków w Raciborzu jest kilkanaście, a w MZB i OPS nie są w stanie rozwiązać tych problemów.

Kanalizacja nie dla wszystkich 

W Raciborzu – Studziennej, w rejonie ul. Hulczyńskiej i torów kolejowych, w kierunku ul. Wschodniej, mieszkańcy proszą magistrat o podłączenie do sieci kanalizacyjnej.

Radny Wyglenda boi się o finanse LKS-ów. Czy kluby zostaną na lodzie? 

Jak oznajmił na lutowej sesji rady Raciborza rajca i działacz piłkarski ze Studziennej, powstał problem ze staraniem się klubów piłkarskich o miejską dotację. Dopytywał w tej sprawie u prezydenta Polowego, ale ten stwierdził, że temat zależy od opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Wschodnia obwodnica straszy w dzielnicach Raciborza 

Kiedy i jak pojedziemy wschodnią obwodnicą Raciborza? Prace projektowe nad drogą, która przedłuży do Drogi Krajowej nr 45 budowaną właśnie wschodnią obwodnicę – część Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna – weszły w kluczową fazę. Pora wybrać jej przebieg. Czy dojdzie do wyburzenia domów i stawiania licznych ekranów dźwiękochłonnych?...

Radni Raciborza przeciwni podnoszeniu podatku od nieruchomości 

Eugeniusz Wyglenda zainicjował opór przeciw propozycji prezydenta Dariusza Polowego by podnieść o wskaźnik inflacji podatek od nieruchomości w Raciborzu. Radny ze Studziennej powiedział, że zna firmy, które balansują na granicy życia i śmierci i dodatkowe obciążenia je zabiją. Miasto może stracić 700 tys. zł potencjalnych wpływów.

Wyglenda: Racibórz zarasta zielskiem. To ratunek przed suszą? 

- Trawy zarastają wszystko - zaalarmował w czwartek radę miasta Eugeniusz Wyglenda na posiedzeniu komisji gospodarki miejskiej. Jego zdaniem to zaniedbanie służb miejskich. - Przed rokiem też miasto zarastało i w urzędzie obiecywali, że poprawi się w tym roku. Wcale nie jest lepiej, tylko gorzej - stwierdził z goryczą członek „Razem dla Raciborza”.

Nieludzkie podejście do tematu parkowania 

Nadchodzi koniec pewnej ery: z centrum Raciborza mają zniknąć parkingowi. Zastąpią ich parkomaty, którymi ma zarządzać Przedsiębiorstwo Komunalne. Na pewno będzie nowocześniej, ale inwalidzi obsługujący parkingi stracą pracę. Decyzja o ich losie należy do rady miasta.

Auta ważniejsze od dzieci. W Brzeziu będzie parking zamiast szkolnego boiska 

Prezydent Polowy chce od radnych zgody na zakup działki w Brzeziu przy kościele. Wiernych – zmotoryzowanych jest tam tak wielu, że nie mają gdzie parkować samochodów. Dlatego Miasto kupi prywatny grunt pod rozbudowę parkingu. Tymczasem mogłoby tam powstać szkolne boisko, którego placówce wciąż brakuje.

Politycy z kasą: nowe rozdanie 

Najbogatsi, najlepiej zarabiający, najbardziej zadłużeni – sprawdzamy stan posiadania radnych miejskich i powiatowych w Raciborzu.

Czy tylko 6 radnych chce walczyć w Raciborzu ze smogiem? 

Zamiast jednogłośnego poparcia apelu, którym Rybnik i gminy regionu chcą skłonić rząd do radykalnych kroków w zwalczaniu niskiej emisji, samorząd Raciborza podzielił się w tej sprawie. Większość radnych nie chciała podpisywać się pod dokumentem, wokół którego narosły wątpliwości.

Do rady wrócił Lenk. Wrócił też temat płotu przy boisku w Studziennej 

Były prezydent Raciborza Mirosław Lenk znów zasiada w radzie miasta. Uczestniczył w posiedzeniu komisji budżetowej i wspierał Henryka Mainusza w staraniach o zgodę prezydenta Polowego na dokończenie płotu przy boisku LKS Studzienna.

Eko-Okna tajemniczym inwestorem. Zobacz, jak może wyglądać plac Długosza [FILM, ZDJĘCIA]    

Na dzisiaj (25.02) Dariusz Polowy zwołał konferencję. Podczas spotkania prezydent podsumował 100 dni rządów. Przedstawiono również tajemniczego inwestora związanego z placem Długosza. To firma Eko-Okna. 

Zobacz więcej