Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Radny Raciborza, były szef komisji gospodarki, były związkowiec w branży górniczej

Problemy z segregowaniem śmieci. Fica sugeruje kary dla wspólnot, Polowy nie chce stosować metod policyjnych 

Radny z Razem dla Raciborza uważa, że wymiana śmietników z dzwonów na kontenery 1100 l nie sprawdziła się. - Ludzie, zamiast podnosić wielkie klapy wolą wszystko wyrzucić do zmieszanych. Poza tym mieszkańcy nie wiedzą, co gdzie segregować, brakuje informacji - narzekał Marcin Fica na sesji. Wiceprezydent Konieczny poradził mu ściągnąć...

Ufo na rynku i barbarzyńskie ustawienie ogródków. Rajcy poznali opinie śląskiego konserwatora o Raciborzu 

Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski przybył na obrady komisji gospodarki miejskiej w Raciborzu. Mówił, że mierżą go okna wystawowe sklepów i przeraża UFO na rynku, a sprzedaż placu Długosza, uważa za niebezpieczny pomysł.

„Siedmiu wspaniałych”, a gdzie reszta? 

- Kiedy sesję przed zakończeniem opuszcza 70 procent składu rady to wygląda to po prostu słabo - pisze Bożydar Nosacz w Złośliwym Komentarzu Miesiąca.

Na Ostrogu miał być nowy plac zabaw, a jest tylko skromna strefa 

Stanowczy protest przeciw obwinianiu radnych za brak placu zabaw w Przedszkolu nr 24 złożyli na ręce prezydenta Raciborza radni opozycji - Michał Kuliga i Marcin Fica.

OSiR zgłosił się do radnych Raciborza po dodatkowe 750 000 zł. “Trudna sytuacja” 

Wydatki bieżące w ośrodku sportu muszą być pokryte dodatkową dotacją.  Dyrektor Paweł Król zawnioskował o „Zaspokajanie potrzeb i tworzenie warunków w zakresie kultury fizycznej i sportu". 

Radni Kuliga i Fica musieli się tłumaczyć w sprawie lodowiska. Ostróg chce ślizgawki 

W trakcie dyskusji o sprawach dzielnicy na spotkaniu z prezydentem, padło pytanie dlaczego nie toczy się budowa zapowiadanego lodowiska. Prezydent Dariusz Polowy wskazał, by zapytać o to radnych, którzy zablokowali proponowaną przezeń inwestycję. Obecni na spotkaniu Michał Kuliga i Marcin Fica podjęli próbę wytłumaczenia tej kwestii.

Radny Fica dołączył do krytyków dworcowej kampanii Polowego 

Zadający w radzie miasta najwięcej pytań, autor największej liczby interpelacji do prezydenta - Marcin Fica - zwrócił się z kolejnym. Chce wiedzieć, kto pozwolił na zawieszenie na zabytkowym budynku bilbordu m.in. z Dariuszem Polowym, gdzie włodarz promuje przebudowę dworca PKP.

Chociaż się napracowali, to im nie podziękowali. Radny Fica z listą „budowniczych” obwodnicy 

Radny Marcin Fica uważa, że przy oddaniu do użytku obwodnicy miejskiej (ulica Piaskowa - Strzybnik) zabrakło podziękowań dla tych, którzy mieli swój i to niemały udział w powstaniu nowej drogi. Postanowił to uzupełnić na majowej sesji Rady Miasta Racibórz. Uzasadnił, dlaczego tak postępuje. Rajca zrobił to z mównicy w sali kolumnowej,...

Czy Racibórz będzie miał wzorzec śmietnika? Spór o altankę za 150 000 zł 

Na forum rady miasta wrócił temat kosztownego śmietnika w centrum. Przed miesiącem oponował przeciw niemu radny Marcin Fica, a opozycja zablokowała ten wydatek w budżecie. W nowych, majowych propozycjach prezydenta ta pozycja znów się pojawiał.

Wyniesione skrzyżowanie lekiem na drogowe zło. Fica chciałby ich więcej w Raciborzu  

Przebudowa skrzyżowania przy Przedszkolu nr 10 (Ogrodowa/Słowackiego/K. Miarki) zainspirowała radnego Marcina Ficę do zgłoszenia pomysłu, aby podobne prace wykonać obok dawnej komendy policji. - W urzędzie nie podzielamy wizji pana radnego co do zmian drogowych przy placu Wolności - przyznał na sesji wiceprezydent Dominik Konieczny.

Piraci gnają po Wojska Polskiego na jednym kółku 

Radny miejski z centrum Raciborza - Marcin Fica zwrócił na sesji uwagę na hałas i niebezpieczeństwo na drogach w mieście. Chodzi mu o kierujących motocyklami i samochodami, którzy urządzają sobie nocne rajdy w ścisłym centrum.

Wybory w "Nowoczesnej". Mamy listę wszystkich kandydatów do rady nadzorczej 

Kto jest kim i od kogo? Na liście są m.in.: nauczyciele, byli dyrektorzy, przedsiębiorcy, radni miejscy i powiatowi. Zobaczcie sami, z pewnością znacie niejednego kandydata.

Jak może wyglądać nowa kładka nad Odrą? Kosztować będzie więcej niż 8,6 mln zł 

Arkadiusz Szczerek architekt z Kielc (AST architekci) zaproponował dla Miasta Racibórz wstępną koncepcję kładki pieszo-rowerowej nad Odrą. Mówiono o niej - w dwóch wersjach - na jednej z ostatnich sesji rady miasta. Choć w urzędzie jest już koncepcja wykonania kładki, to chcą tam w tym roku rozpisać konkurs na jej nowy projekt.

Osiedle nadodrzańskie zamiast starego Polmosu. Czy prezydent chce kupić teren od Artura Zdrzałka? 

Przedsiębiorca, do którego należy teren nad Odrą - działka po dawnym Polmosie - znów był w urzędzie, by sprzeciwić się zakusom na jego własność. 16 grudnia przyszedł z prawnikiem, który wskazał potencjalne straty Miasta, jeśli nie porozumie się z właścicielem.

Polski Ład nie wystarczy. Do remontu Rybnickiej trzeba dołożyć milion złotych 

Marcin Fica i Mirosław Lenk dopytywali na sesji wiceprezydenta Raciborza Dominika Koniecznego czy rządowa dotacja pokryje wszystkie koszty remontu odcinka ul. Rybnickiej. Ciekawiło ich również kiedy ruszy przetarg na wykonawstwo tej inwestycji.

Czego Dariusz Polowy zazdrości nauczycielom? Czyli miejskie obchody Dnia Nauczyciela w Raciborzu [ZDJĘCIA]  

Dzień Edukacji Narodowej był okazją do wręczenia nauczycielom nagród prezydenta, a także aktów mianowania na stopień nauczyciela mianowanego.

Dewastują, nie płacą i straszą. Nie ma na nich rady 

Zdesperowane mieszkanki ulicy Głubczyckiej przyszły do radnych po pomoc, bo od trzech lat trwa ich gehenna z sąsiadem. Głośne libacje alkoholowe i dewastacja mieszkania oraz klatki schodowej są w ich kamienicy na porządku dziennym. Takich przypadków w Raciborzu jest kilkanaście, a w MZB i OPS nie są w stanie rozwiązać tych problemów.

Zobacz więcej