Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kontrowersje wokół kabla energetycznego z wiatraków. Wójt Pietrowic: "Tu nie ma żadnego przekrętu"

- Chcemy, aby z wiatraków pożytek mieli wszyscy mieszkańcy - mówił wójt Andrzej Wawrzynek na ostatniej sesji, kiedy decydowano o zgodzie na ułożenie kabla w pasie działek gminnych (choć w prywatnych również, ale o pozwoleniu decydują poszczególni właściciele), którym ma być przesyłana energia wytworzona w budowanych na terenie gminy wiatrakach. To zgoda na 33 lata, która budziła obawy wśród mieszkańców. Głos zabrało lokalne stowarzyszenie, apelując o wstrzymanie się z decyzją, mając na względzie dobro społeczeństwa. Ostatecznie rada podjęła uchwałę po myśli urzędu. Wójt wyliczał, że rokrocznie do gminnego skarbca z tego tytułu ma wpływać około 130 tys. złotych. Podał też, że z samych wiatraków, kiedy rozpoczną pracę, gminny budżet ma być zasilany kwotą około 2 mln złotych rocznie.

Kontrowersje wokół kabla energetycznego z wiatraków. Wójt Pietrowic: "Tu nie ma żadnego przekrętu"arch. Nowiny.pl
Wiatraki na terenie gminy Pietrowice Wielkie budowane są w czterech sołectwach: w Makowie, Pawłowie, Kornicach i Cyprzanowie. Pierwsze uruchomienie planowane jest na drugą połowę 2024 roku (zdjęcie poglądowe)

Bez zagrożenia

Radny Jan Herud martwił się, że kabel w przyszłości może zagrażać np. budowie obwodnicy. Poprosił przed sesją o mapkę przebiegu. Po zapoznaniu się z materiałem jest już spokojny. - Tam nie ma takiego zagrożenia. To idzie w zupełnie innych miejscach, niż były kiedyś plany obwodnicy Pietrowic. Myślę, że to o wiele lepsze rozwiązanie niż linie napowietrzne - oznajmił.

Radny stwierdził, że jeśli kabel będzie ułożony na odpowiednim poziomie, to nie będzie przeszkadzał nawet wtedy, kiedy w tych miejscach miałaby powstać kiedyś droga. Mówił, że kabel ma iść przez obręby sołectw: Cyprzanów, Żerdziny, Maków, Pawłów i miasto Racibórz do stacji rozdzielczej w Raciborzu-Studziennej; wcześniej wspomniał o tym także wójt.

Dawniej zachęcano

Przewodniczący Bajak przypomniał, że decyzje w sprawie wiatraków zapadły 23 kwietnia 2009 roku, kiedy rada wpisała je w plan zagospodarowania przestrzennego. Jego zdaniem inwestor nie musi informować otoczenia, kiedy rozpocznie prace w terenie, bo wcześniej otrzymał zgodę na realizację.

Bajak oznajmił, że rada nie musi podejmować uchwały na 33 lata, zaś wójt może wydawać zgodę co 3 lata. Ale trudno mu sobie to wyobrazić, zwłaszcza, że dawniej poprzez zmiany w planie zachęcano do takiej inwestycji, a obecnie miałyby pojawić się problemy z przesyłem energii wyprodukowanej przez wiatraki. Stwierdził jednak, że uchwałę można odłożyć na kolejną sesję, aby radni mieli więcej czasu na przeanalizowanie tematu.

- Ten temat był poruszany od 2009 roku - nie zgadzał się z argumentami, że mieszkańcy nie wiedzieli o budowie wiatraków.

Jak głosowali radni?

Na czternastu radnych (Marin Malcharczyk był nieobecny) „za” głosowało 12 osób. Dwie osoby się wstrzymały – Piotr Bajak i Ilona Gawlica. Uchwała została przyjęta większością głosów.

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Ilona Gawlica

Radna gminy Pietrowice Wielkie

Jan Herud

Radny gminy Pietrowic Wielkie

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie

Piotr Parys

Radny gminy Pietrowic Wielkie

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~rofl (37.109. * .74) 13.11.2023 03:06

Dadzą ochłapy, zarobią mln xD

~AjWaj (46.134. * .156) 10.11.2023 07:07

Ładnie już było… Teraz krajobraz zepsuty… za 130 tysięcy na rok….

~recykler (5.172. * .214) 09.11.2023 23:01

Przekrętu nie było - pozwolenie na budowę wydano w 2009 roku, ważność upływa po pięciu latach czyli w 2014 roku, obecnie budowane wiatraki mają inne parametry niż planowano i jak tu wierzyć państwu i jego urzednikom

~Maruda (5.173. * .222) 09.11.2023 19:38

Właśnie, co z czterema "zabytkami" w sąsiedniej gminie? Dlaczego te turbiny od kilku już lat stoją bezużytecznie?