Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Karnawałowa Rewia Tańca MDK 2023 w Raciborzu. "Bo taniec przegania smutek"

15. edycja sztandarowej imprezy Młodzieżowego Domu Kultury mogła w końcu, po przerwie pandemicznej, dojść do skutku. W sobotę 11 lutego zgromadziła publikę, jakiej Arena Rafako może pozazdrościć na imprezach spotowych. Widownia zapełniła się po obu stronach, ciężko było o miejsca stojące.

Karnawałowa Rewia Tańca MDK 2023 w Raciborzu. "Bo taniec przegania smutek"
Kilkuset tancerzy w różnych kategoriach wiekowych to uczestnicy dwóch rewiowych dni w Arenie Rafako

Materiał wideo:

Wydarzenie otwierał tradycyjny polonez z udziałem miejscowych VIP-ów. Tanecznym krokiem poruszali się były starosta Ryszard Winiarski, także - jako przedsiębiorca - częsty sponsor Rewii w jej poprzednich edycjach. Obok tańczył wicestarosta Marek Kurpis, pojawił się również gospodarz obiektu przy ul. Łąkowej - dyrektor OSiR Paweł Król. Do grona zasłużonych dla Rewii zaproszono też przewodniczącą rady rodziców MDK - Marię Stanisławę Jasitę. Nie zdecydował się na poloneza obecny wśród gości dyrektor CKZiU nr 1 - Jacek Kąsek. Był za to z innymi oficjalnymi zaproszonymi wiernym widzem pokazów.

W pierwszej parze poloneza wyszli Ewelina Uriasz i Kacper Kuteń.

Dyrektor OSiR Paweł Król o tym jak arena sportowa zmienia się z okazji wielkiego święta tańca

Na kwadrans przed rozpoczęciem Rewii przeprowadziliśmy kilka wywiadów na żywo z Areny Rafako, począwszy od dyrektor Agnieszki Busuleanu-Jaksik, przez R. Winiarskiego, a także z organizatorkami - Eweliną Uriasz oraz Katarzyną Skrzypek. O wrażenia pytaliśmy też tancerki - te powiedziały nam (z grupy tańca nowoczesnego), że kochają taniec za to, że potrafi przegonić smutki.

Oto zapis transmisji z hali przy ul. Łąkowej w Raciborzu

Zaprezentowali się amatorzy stawiający pierwsze kroki w tańcu towarzyskim, a także prowadzący z nimi warsztaty międzynarodowi mistrzowie.

Przypomniano 15 lat Rewii, którą zaszczycali swoją obecnością sławy tanecznego świata znane m.in. z Tańca z Gwiazdami. Co ciekawe pierwsza edycja z 2007 roku nosiła zupełnie inną nazwę - Młodzieżowe Karnawałowe Spotkanie Taneczne o Puchar Dyrektora MDK. Wychowankowie kół tańca towarzyskiego rywalizowali tam w konkursie. Trzecia rewia wyszła za mury MDK i odbyła się w auli Ekonomika.

W 2011 roku powstał zespół taneczny Rewia prowadzony przez Ewelinę Uriasz. Dwa lata później pojawiła się nazwa Rewia Tańca. W 2013 roku impreza przeniosła się do hali OSiR-u.

- Wielka przestrzeń, gra świateł, muzyka i pełne trybuny publiczności były niesamowitym przeżyciem dla naszych tancerzy - wspominała A. Busuleanu-Jaksik.

Rewię wspólnie otworzyli wicestarosta Marek Kurpis i dyrektor Busuleanu-Jaksik.

Uroczystość oficjalnego rozpoczęcia jubileuszowej Rewii zarejestrowaliśmy na wideo

Rozmawialiśmy także z Reginą Bernat, która uczyła się tańca u Małgorzaty Dziedzic w Raciborskim Domu Kultury, a od lat sama jest wychowawczynią kolejnych pokoleń zamiłowanych w tańcu dzieci i młodzieży. Podopieczni R. Bernat zaprezentują się przede wszystkim w niedzielnej części wydarzenia. Rozpocznie się tak jak sobotnia impreza o 17.00.

Czy inspiracją dla znanej instruktorki był taneczny hit z Hollywood - Dirty Dancing?

Wkrótce w portalu nowiny.pl więcej informacji na temat Rewii oraz bogata galeria zdjęć autorstwa Jakuba Kwiatkowskiego (jednego z uczestników imprezy, tancerza w MDK).

3 PYTANIA do...

Katarzyna Skrzypek: dziewczyny chcą tańczyć, chcą się ruszać

Czym dla pani, jako instruktora tańca w MDK, ta praca z dziećmi?

Ja zawsze chciałam to robić. Uczę dzieci tych układów i kocham to robić. Dziewczyny też to kochają, więc uzupełniamy się w tym. Idę z duchem czasu i w tańcu nowoczesnym uczymy się tego, czego dziewczyny oczekują. Słucham tego, co one, dostosowuję się do tych upodobań. Tak układam te choreografie. Chętnych nie brakuje, tworzą się listy rezerwowe i są one długie.

Muzyka taneczna ewoluuje. Pani sama kiedyś była taką dziewczynką jak obecne podopieczne i pamięta, do czego tańczyła. Jakie zmiany pani obserwuje?

Są nowe trendy, nowe mody. Staram się robić i współczesne choreografie i także takie, które są związane z dawniejszymi hitami. Stawiamy na remiksy. Staramy się korzystać z tego, co było kiedyś.

Co jest najtrudniejsze dla instruktora w zapanowaniu nad taką żywiołową grupą?

Niestety, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym dzieci chorują. Nie chodzi o same absencje, bo frekwencja na zajęciach jest wysoka, ale taniec wymaga sprawności fizycznej, zdrowia. Tancerz wracający po przeziębieniu bywa osłabiony, nie ma takiej formy jak w pełnym zdrowiu. To czasem utrudnia pracę, ale dajemy radę. Prowadzę też akrobatykę dla dziewczyn i są dwa zajęcia w tygodniu. To dla grup zaawansowanych. Powoli do przodu, widać postępy.

Występ najmłodszej grupy tanecznej prowadzonej w MDK przez Wiolettę Cabaj w prezentacji Kreciki.

Tak prezentowała się na Rewii Tańca MDK 2023 grupa początkująca.

Pokaz mistrzów - tańczą Adam Vasina i Dagmara Nowak-Vasina - "Paso"

Ludzie

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Paweł Król

Dyrektor OSiR Racibórz

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].