Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zasztyletował członka rady królewskiej i kazał utopić księży

Jan II Żelazny, Wacław III Głupi czy Walentyn Garbaty - to imiona i przydomki książąt raciborskich, które barwnie opisał Jerzy Sperka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie promujące jego najnowszą książkę o książętach i księżnych raciborskich odbyło się w Rybniku.

Zasztyletował członka rady królewskiej i kazał utopić księży
Spotkanie w Halo! Rybnik było okazją do pasjonującej dyskusji o średniowieczu

Zasztyletował członka rady królewskiej i kazał utopić księży

„Książęta i księżne raciborscy (1290/1291 - 1521) to tytuł najnowszej książki prof. Jerzego Sperka, dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie z autorem, który w barwnej, ciekawej opowieści przybliżył życiorysy książąt i księżnych miasta odgrywające niegdyś ważną rolę na Górnym Śląsku. Prezentacja publikacji odbyła się w siedzibie Informacji Turystycznej  Halo! Rybnik. Spotkanie prowadził dr Bogdan Kloch, zastępca dyrektora Muzeum Miejskiego w Rybniku.

Ulubioną postacią profesora jest Jan II Żelazny. Jego biografia byłaby dobrym materiałem na film akcji.

- Książę Jan II żył na przełomie XIV/XV wieku i już wówczas obdarzono go przydomkiem „żelazny”. Miał bardzo krnąbrny charakter. Potrafił utopić księży (z Żor i Krzyżowic), zasztyletować członka rady królewskiej króla czeskiego Wacława IV. Książę był okrutny, bezwzględny, ale też odważny. Niektórzy, jak Jan Długosz, określali go szalonym. Potrafił jednak zaskarbić sobie przychylność potężnych władców: Wacław IV, Zygmunta Luksemburskiego i Władysława Jagiełły. Można powiedzieć, że do historii przeszedł jako czarny charakter - mówił Jerzy Sperka.

Inny z opisanych książąt – Wacław II (syn Jana Żelaznego) był znany z tego, jak w szybki sposób poprawić swoją sytuację finansową. Pan na Raciborzu wpadł na pomysł, aby zaprosić na zamek rajców i przedstawicieli patrycjatu, gdzie otrzymali propozycję nie do odrzucenia. Mieszczanie zostali uwięzieni, a następnie zmuszeni do zapłaty podwójnego podatku.

Średniowieczny Racibórz to jedno z ważniejszych miast na Górnym Śląsku 

Średniowieczny Racibórz odgrywał ważną rolę na Górnym Śląsku. Leżał w strategicznym miejscu na szlaku handlowym prowadzącym z Czech i Moraw do Krakowa i dalej na Ruś. Książęta raciborscy byli skoligaceni z rodami polskimi i utrzymywali kontakty z królami. Jednak to nie przeszkadzało im być ówczesnymi kosmopolitami. Byli czymś w rodzaju pomostu, porozumienia, wymiany informacji pomiędzy Czechami a Polską. Nierzadko odgrywali kluczową rolę w prowadzonych rozmowach. Ich polityka to nie tylko fundowanie kościołów, klasztorów, ale też rozwój gospodarczy regionu.

Czy książęta czuli się bardziej Polakami, czy Niemcami? To pytanie często pada przy okazji tematów dotyczących historii Śląska. W ich żyłach płynęła piastowska krew. Nie odżegnywali się od kontaktów z Polską. Jednak brylowali również w Pradze czy na dworze cesarza niemieckiego. Historycy mówią, że dla ludzi średniowiecza najważniejsze było, to co najbliższe, czyli miasto, a potem księstwo.

Książka profesora Sperka jest dobrą pozycją, dla każdego, kto chce wgłębić się w średniowieczne dzieje Górnego Śląska. Autor przywołał w pozycji 25 postaci. Nie tylko omówił ich rolę w polityce międzynarodowej, ale też podał ciekawe informacje z epoki. Dzięki temu elita rządząca niegdyś księstwem raciborskim wyszła z mroku dziejów i odsłoniła swoje tajemnice.

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].