Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Proszą premiera o pomoc. Czy Mateusz Morawiecki pomoże samorządowcom w budowie Zbiornika Kotlarnia?

Samorządowcy z Kuźni Raciborskiej, Rybnika i Bierawy wybrali się do katowickiego biura poselskiego Mateusza Morawieckiego. To kolejny krok w realizacji budowy Zbiornika Kotlarnia.

Proszą premiera o pomoc. Czy Mateusz Morawiecki pomoże samorządowcom w budowie Zbiornika Kotlarnia?
Burmistrz Kuźni Raciborskiej oczekuje wsparcia ze strony premiera Mateusza Morawieckiego

Potrzebne 2 mln zł

Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha poinformował o staraniu się samorządowców o środki na dokumentację techniczną Zbiornika Kotlarnia. - Na to, żeby można było zrobić studium i projekt do tego zbiornika - mówił radnym na jednej z ostatnich sesji. Dodał, że z dyrektorem biura poselskiego premiera Morawieckiego spotkał się wspólnie z wójtem Bierawy Krzysztofem Ficoniem, wiceprezydentem Rybnika Januszem Koperem oraz dyrektorem RZGW w Gliwicach Mirosławem Kurzem.

- Przekazaliśmy prośbę o pomoc, teraz czekamy na odpowiedź - powiedział Nowinom Paweł Macha. Dodał, że to kolejny element układanki związany z budową Zbiornika Kotlarnia. To temat podejmowany przez samorządy Kuźni Raciborskiej oraz Bierawy, a także: RZGW Gliwice, Lasy Państwowe i Kopalnię Piasku Kotlarnia. Burmistrz szacuje, że na dokumentację będzie należało przeznaczyć około 1,5 - 2 mln zł. - Zobaczymy, jak zostaniemy potraktowani - stwierdza, choć dodaje, że ma nadzieję, że prośba spotka się z aprobatą ze strony Państwa.

Co to za zbiornik?

Zbiornik Kotlarnia to inwestycja, o której mówi się od lat. Ma powstać w wyrobisku po kopalni piasku na powierzchni około 900 ha. Jego stała pojemność to 24 mln m³, a maksymalna 42 mln m³.

Często o zadaniu mówi burmistrz Kuźni Raciborskiej, bo to inwestycja, która po Zbiorniku Racibórz, miałaby chronić m.in. mieszkańców tej części powiatu raciborskiego. Przypomnijmy, samorząd zlokalizowany jest wzdłuż prawego dopływu Odry, rzeki Rudy. Jej źródło znajduje się w południowej części Żor, w pobliżu drogi prowadzącej do Jastrzębia-Zdroju. Przepływa przez miejscowości: Rybnik, Rudy, Ruda Kozielska, Kuźnia Raciborska i Turze. Natomiast poprzez budowę zapory na rzece utworzono Zbiornik Rybnicki (nazywany również zalewem lub jeziorem). - Rzeka ta płynie przez tereny mocno zurbanizowane. Rybnik i Żory to miejsca szczelnie zabetonowane. Każde nawalne deszcze powodują nagły spływ właśnie do Zbiornika Rybnickiego, do rzeki Rudy i Nacyny. One spotykają się na zaporze w Stodołach. Suma tych dwóch dopływów idzie przez gminę Kuźnia Raciborska. Ta rzeka w parę chwil potrafi stać się bardzo niebezpiecznym dopływem - podkreślał swego czasu w rozmowie z Nowinami burmistrz Macha.

Włodarz mówił, że pochylono się nad rozwiązaniem problemu powodzi, które mogą nastąpić w przyszłości. Brano pod uwagę cyfry. I jak wskazał, Zbiornik Rybnicki ma objętości 22 mln m³ zgromadzonej wody, z czego tylko 1,4 mln m³ jest dostępnych tam rezerw powodziowych. - To bardzo niewiele - oceniał Macha, zauważając, że szukane są objętości, które w razie wyżówki mogłyby tę wodę wyekspediować tak, aby nie zagrażała mieszkańcom.

Zbiornik Kotlarnia miałby pełnić funkcję przeciwpowodziową i retencyjną. - Nasz pomysł jest taki, aby od Zbiornika Rybnickiego, przy okazji chroniąc jedną z dzielnic Rybnika – Stodoły, przekierować wyżówkę, prosto do Zbiornika Kotlarnia, wzdłuż kolei piaskowej tłumaczył włodarz. Zauważał, że głośno należy mówić o problemie suszy. Bo jak dostrzegał, ten mocno dał się we znaki 2015 roku, kiedy w Zbiorniku Rybnickim było za mało wody. To powodowało problem ze schładzaniem turbiny Elektrowni Rybnik. - Dlatego uważam i to też uważają specjaliści, że to nie może powtórzyć się w przyszłości. Wtedy, kiedy udałoby się to połączenie zrealizować, udałoby się magazynować zasoby wody w Zbiorniku Kotlarnia i lewarować w kierunku Zbiornika Rybnickiego, żeby to chłodzenie dla tej elektrowni było - objaśniał.

Z czasem doszło do podpisania listu intencyjnego dotyczącego budowy Zbiornika Kotlarnia. Pismo podpisało pięciu interesariuszy – Kopalnia Piasku Kotlarnia, Bierawa, Kuźnia Raciborska, RZGW w Gliwicach i Lasy Państwowe. (Czytaj więcej TUTAJ).

Wówczas swój list przesłał m.in. premier Mateusz Morawiecki, określając Zbiornik Kotlarnia jako kluczową dla tego regionu inwestycją. - Zbiornik Kotlarnia nie tylko znacząco podniesie poziom zabezpieczenia przeciwpowodziowego i przyczyni się do walki z negatywnymi skutkami suszy, ale będzie również zapewniał dostęp do wody na wypadek pożarów w pobliskich lasach. Nie wątpię, że zbiornik będzie mógł także pełnić funkcję rekreacyjną, co podwyższy potencjał dalszego rozwoju gospodarczego tych terenów - napisał premier, zapewniając o swojej pamięci.

Czy teraz więc pojawi się oczekiwane wsparcie finansowe ze strony Państwa?

Ludzie

Janusz Koper

I Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika.

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SJZ (46.134. * .153) 07.12.2021 11:42
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~morsy (188.137. * .64) 07.12.2021 10:28
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem