Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dynie mają swoje święto. W Rudzie Kozielskiej prezentowano gigantyczne warzywa [ZDJĘCIA]

Początek jesieni to okres zbiorów warzyw i owoców. A jednym z warzyw, który najmocniej kojarzy się z tą porą roku, są dynie, czyli po śląsku banie. W Rudzie Kozielskiej (gm. Kuźnia Raciborska) po raz drugi zorganizowano dla tego warzywa specjalnie dedykowany festiwal. Tegoroczna odsłona odbyła się w sobotę 28 września na miejscowym boisku sportowym.

Dynie mają swoje święto. W Rudzie Kozielskiej prezentowano gigantyczne warzywa [ZDJĘCIA]
Ośmioletni Filip Juraszek z Budzisk zaprezentował w Rudzie Kozielskiej zbiór przeróżnych dyń. Na zdjęciu pozuje z warzywem w ręku, obok stoi jego kolega Kamil Jurecki, a z tyłu tata - radny i sołtys Budzisk Adrian Juraszek.

W ramach "Festiwalu Bani" zorganizowano konkursy na największe warzywo dyniowate z własnej uprawy oraz dyniową potrawę, do tego gry i zabawy dla dzieci oraz tańce. Był także pokaz carvingu, czyli w tym przypadku sztuka rzeźbienia w... dyni.

Inicjatorką imprezy jest prezeska Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Ruda Kozielska "Kozio", Magdalena Alszer. Pierwszą edycję festiwalu zorganizowano w 2017 roku, wydarzenie na tyle się przyjęło, że postanowiono zorganizować kolejną odsłonę, jednak z dwuletnią przerwą. I taki jest też zamysł, aby impreza odbywała się co dwa lata. W przygotowania włączają się natomiast wszystkie organizacje społeczne działające w Rudzie Kozielskiej. – Dynie towarzyszyły nam od zawsze. Ozdabiają domy, ale także można z nich przyrządzić przepyszne dania – mówi nam sołtyska wsi oraz skarbniczka Stowarzyszenia Gizela Górecka, dopowiadając, że tego typu wydarzenia w naszym regionie to rzadkość. – Z tego, co wiem, to najbliżej nas taki festiwal odbywa się w Krapkowicach – zauważa szefowa wsi.

Przeróżne zapachy unosiły się spod namiotu, w którym swoje stoiska miały gospodynie, które specjalnie na to wydarzenie przygotowały dania z dyni. Prezentowane były: zupy, dżemy, placki, ciasta, torty i wiele innych smakołyków. To właśnie te potrawy brały udział również w konkursie. W tym roku pierwsze miejsce otrzymały "Rudzanki", czyli gospodyń z Rud. Z kolei pierwsze miejsce za największą dynię trafiło do Bernarda Belkiusa również z Rud – obwód warzywa, które wyhodował, miało 188 cm.

Wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem wśród miejscowych. Przybyły również VIP-y: poseł Czesław Sobierajski, wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej Sylwia Brzezicka-Tesarczyk, przewodniczący rady miejskiej Radosław Kasprzyk, radny z Rudy Kozielskiej Ernest Drazik, radny oraz sołtys Budzisk Adrian Juraszek, dyrektorka MOKSiR-u w Kuźni Raciborskiej Anna Kijek, a także przedstawiciele Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Raciborzu.


Do Rudy Kozielskiej ze swoją wystawą przyjechał działkowiec z Raciborza Piotr Holewa, który hoduje największe warzywa w kraju. Do zdjęcia pozuje z dynią (odmiana atlantic giant). – Nawet jeśli dałbym komuś sto nasion na taką dynię, to nie wiem, czy dałby radę ją wyhodować – mówi. W rozmowie z nami przyznaje, że każdy hodowca ma swoją technikę, jednak przede wszystkim takie dynie "potrzebują dużo miłości". – Ta dynia (na której trzyma rękę – przyp. red.) ma 372 kg, a największą, którą udało mi się wyhodować, miała 450 kg – słyszymy od raciborzanina. Zauważa, że później dynie przekazuje m.in. do mini zoo. – Praca przy takich dyniach rozpoczyna się w kwietniu. To hobby zajmuje sporo czasu, trzeba to lubić – dopowiada rozmówca.

Ludzie

Adrian Juraszek

Radny miejski Kuźni Raciborskiej

Anna Gasidło

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej

Czesław Sobierajski

Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości, obecnie doradca wojewody

Ernest Drazik

Radny miejski Kuźni Raciborskiej

Radosław Kasprzyk

Prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej, były przewodniczący rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Dyrektor Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej w Rybniku, była wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~aa (176.106. * .2) 30.09.2019 16:32

Gratulacje dla zwycięzców i wszystkich uczestników. Brantolka pozdrawia! Brawo sąsiedzie!