Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nieludzkie podejście do tematu parkowania

Nadchodzi koniec pewnej ery: z centrum Raciborza mają zniknąć parkingowi. Zastąpią ich parkomaty, którymi ma zarządzać Przedsiębiorstwo Komunalne. Na pewno będzie nowocześniej, ale inwalidzi obsługujący parkingi stracą pracę. Decyzja o ich losie należy do rady miasta.

Nieludzkie podejście do tematu parkowania
Zanim zostali wybrani do pełnienia urzędów prezydenckich Dariusz Polowy i Michał Fita chętnie pokazywali się z parkingowymi. Teraz wskutek ich decyzji ta profesja ma trafić w Raciborzu do lamusa.

Prezydent Dariusz Polowy od początku kadencji zgłaszał zamiar nowych regulacji dotyczących strefy parkowania. Nie zdążył ich wdrożyć w pierwszym roku kadencji, ale z planów nie zrezygnował i właśnie przedłożył radzie Raciborza plan zmian. Według nich postojowi z kasami mają zniknąć z miasta, a w ich miejsce staną parkomaty.

Parkingi dla PK

– Zgodnie z projektem uchwały w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, opłaty parkingowe wnoszone będą za pomocą parkometrów od 2 stycznia 2020 roku – informuje nas Lucyna Siwek rzeczniczka prasowa urzędu miasta. By tak się stało uchwała w kształcie zaproponowanym przez D. Polowego musi być przyjęta przez Radę.

System poboru opłat zostanie zakupiony przez Przedsiębiorstwo Komunalne. Funkcja operatora strefy zostanie powierzona tej miejskiej spółce w trybie zamówienia publicznego typu „in house” (co wyklucza rywalizację z firmami spoza miasta).

– Zaproponowane stawki opłat w projekcie uchwały zostały ustalone po dokonaniu analizy obowiązujących opłat w strefach płatnego parkowania w sąsiednich gminach. Ich wzrost za 2 i 3 h parkowania zgodny jest z zapisami Ustawy o Drogach Publicznych i ma na celu zwiększenie rotacji na miejscach postojowych – wyjaśnia L. Siwek. Zauważa przy tym, że obowiązujące dotychczas stawki za parkowanie pochodzą z 2004 roku. – Mają już 15 lat – podkreśla rzeczniczka.

Mniejsza strefa

Według Lucyny Siwek zautomatyzowanie procesu obsługi Strefy Płatnego Parkowania ułatwi samorządowi analizę kosztów funkcjonowania strefy, obłożenia miejsc postojowych w poszczególnych lokalizacjach oraz weryfikacji jej obszarów. Ze strefy wyłączony zostanie odcinek ul. Mickiewicza od skrzyżowania z ul. Drzymały do placu Dworcowego oraz plac Dworcowy. – To wpisuje się w zapowiedzi przedwyborcze Dariusza Polowego – zaznacza rzeczniczka z Batorego.

Zmiany mają wejść na początku nowego roku. Spytaliśmy czy magistrat zdąży poinformować mieszkańców o istotnej zmianie sposobu parkowania. – Z akcją informacyjną dotyczącą zmian w sposobie funkcjonowania strefy płatnego parkowania ruszymy po podjęciu przez Radę Miasta Racibórz stosownej uchwały oraz po jej ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Akcję będziemy prowadzić własnymi kanałami informacyjnymi: strona www, Facebook, jak i we współpracy z lokalnymi mediami – podaje Lucyna Siwek.

Ludzie

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Bogdan Gawliczek

Prezes PK Racibórz

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Eugeniusz Wyglenda

Radny Gminy Racibórz.

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Lucyna Siwek

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Racibórz

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza, radny Raciborza

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Ola41 01.12.2019 20:01

Żałuję. Będę pamietac przy kolejnych wyborach.

UŹYTKOWNIK 30.11.2019 18:27
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wybraliscie ich to teraz macie

~obiecankacacanka (185.56. * .11) 30.11.2019 09:49

następna grupa narżnięta przez bezczelnych i niesłownych obiecywaczy