Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Młodzieżowe ściganie w Rybniku [ZDJĘCIA] 

20 maja na Stadionie Miejskim w Rybniku odbyła się zaległa pierwsza runda zmagań w eliminacjach Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów (grupa D).

Słowiańskie obrzędy, napad na karawanę i... opowieści dla dorosłych. Taki będzie Raciborski Festiwal Średniowieczny 2024 [ZAPOWIEDŹ] 

Raciborscy Drengowie co roku wprowadzają do imprezy nowego punkty programu, dzięki czemu impreza nie traci na atrakcyjności — zarówno jeśli chodzi o widzów, jak i odtwórców, którzy co roku setkami zjeżdżają do Raciborza.

Święcenia kapłańskie w Diecezji Opolskiej. Nowi księża mają lub będą mieć związki z Raciborzem 

18 maja w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu trzech diakonów przyjęło święcenia kapłańskie. Dwóch z nich praktykowało w Raciborzu, a trzeci będzie tu wikarym.

Pojechali w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB [ZDJĘCIA] 

Stowarzyszenie MTB Pressing Team zaprosiło kolarzy wyczynowych do udziału w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB XCO, która stanowiła trzecią serię Pucharu Polski. 

Pomylił fontannę ze śmietnikiem? "Puszki przeczyszczą rury" [ZDJĘCIA] 

Ekoporanek, ekobazar, kwiatobazar. Ekologiczny czar sobotniego poranka prysł w niedzielę, kiedy spacerowicze zobaczyli w fontannie na środku rynku... pływający śmietnik. 

Znika stara i powstaje nowa DW 925 na trasie Rybnik - Ruda Śląska [ZDJĘCIA] 

To jedna z większych inwestycji realizowanych obecnie w województwie śląskim. Przebudowa drogi będzie kosztować ponad 343 mln zł.

Powołanie wicewójta, możliwy powrót festynu majowego i inne spojrzenie na kanalizację – Leszek Pietrasz zdradza plany dla Nędzy [WYWIAD]  

Leszek Pietrasz, wójt gminy Nędza, w rozmowie z Nowinami przyznał, że już przed wcześniejszą kadencją rozważał możliwość wystartowania w wyborach samorządowych. Zdecydował się jednak zrezygnować z rywalizacji, gdy dowiedział się,...

Harry Potter polubiłby SOWĘ. Spotkałby tu swą skrzydlatą znajomą w Eko Noc 

Pokaz żywych sów był atrakcją otwierającą Eko Noc w Sowie, którą zorganizowano 18 maja. Przed budynkiem przy Żorskiej pojawiło się 8 ptaków i ich opiekun. Szybko zgromadził się tam mały tłum.

Jarmark z książką w tle. W Rudach promowano wyroby rękodzielnicze [ZDJĘCIA] 

W niedzielę, 19 maja, w sąsiedztwie Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach już po raz trzeci odbył się jarmark rękodzieła regionalnego. Głównym organizatorem wydarzenia była rudzka filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w...

SENIORZY – wyniki, tabele i zapowiedzi 

W rozgrywkach seniorów wciąż dużo niewiadomych. W kilku grupach walka o miejsca premiowane awansem będzie zapewne trwała do ostatniego gwizdka. Kolejny weekend przyniósł sporo ciekawych rozstrzygnięć. Zapraszamy do lektury.

Jan Piprek

ur. 20.10.1887, zm. 03.02.1970

Urodził się 20 października 1887 r. w Gorzyczkach, w rodzinie rolnika. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Gorzyczkach, podjął naukę w gimnazjum w Raciborzu. Przez dwa lata uczył się w gimnazjum w Duisburgu, gdzie w 1908 r. zdobył świadectwo dojrzałości. Studiował na Śląskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma we Wrocławiu, Uniwersytecie w Lipsku, Uniwersytecie Karola w Pradze oraz Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium germanistykę, slawistykę, językoznawstwo indoeuropejskie oraz filologię klasyczną. W 1912 r. obronił doktorat z filozofii na monachijskiej uczelni.

W 1920 r. powrócił na Górny Śląsk, gdzie w trakcie plebiscytu podjął działalność w Polskim Komitecie Plebiscytowym, m.in. redagując dla Górnoślązaków polskiego pochodzenia gazetę „Oberschlesische Greezzeitung”. Działał w propolskiej Oberschlesische Volkspartei (później przemianowanej na Śląską Partię Ludową). Był członkiem Polskiego Komisariatu Plebiscytowego Górnego Śląska, uczestnikiem III powstania śląskiego, a od grudnia 1921 r. do października 1922 r. członkiem Naczelnej Rady Ludowej.

W latach 1922 – 1925 był dyrektorem Państwowego Gimnazjum Klasycznego w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów). Od 1925 r. pracował w Referacie Kształcenia Nauczycieli w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w Warszawie. Był nauczycielem języka niemieckiego w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza oraz kierownikiem Ogniska Metodycznego. Od 1934 r. wykładał dydaktykę języka niemieckiego na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorem podręczników do nauki języka niemieckiego, recenzji oraz artykułów z dydaktyki i literatury niemieckiej.

Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany i osadzony na kilka tygodni na Pawiaku. Po zwolnieniu uczył na tajnych kompletach oraz w Miejskiej Szkole Handlowej Edmunda Lipińskiego w Warszawie.

Po zakończeniu wojny został członkiem Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego. Od maja 1945 r. kierował odbudową budynków wydziału humanistycznego oraz gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego. Zorganizował i został kierownikiem Zakładu Filologii Germańskiej. W czerwcu 1957 r. mianowano go docentem. Przez kilka lat był prodziekanem wydziału filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Od września 1960 r. był na emeryturze, ale nadal prowadził zajęcia dla studentów.

Jest autorem wielu publikacji, a także opublikowanego w 1952 r. podręcznika „Phonetik und Grammatik der deutschen Sprache” oraz monografii Wacława Scherffera von Scherffensteina, śląskiego poety i polonofila. Jest współautorem, wraz z Juliuszem Ippoldtem, „Wielkiego słownika niemiecko-polskiego”, opublikowanego w latach 1969 – 70 i wielokrotnie później wznawianego, zawierającego ponad 200 tysięcy wyrazów, wyrażeń i zwrotów z języka niemieckiego, a także „Wielkiego słownika polsko-niemieckiego”, opublikowanego w latach 1971 – 74. Z publikacji autorstwa Jana Piprka uczyły się całe pokolenia germanistów.

Zmarł 3 lutego 1970 r. we Wrocławiu. Został pochowany na cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu. W grudniu 2016 r. na ścianie frontowej hali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gorzyczkach zawisła tablica z podobizną Jana Piprka, upamiętniająca wybitnego absolwenta tej szkoły, wykonana przez Alojzego Błędowskiego. Został odznaczony m.in. Śląską Gwiazdą Powstańczą i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Artur Marcisz


Autor korzystał z „Pocztu Chorzowian”.

Uczcili wybitnych absolwentów 

Na szkole zawisły tablice, upamiętniające wybitnego naukowca i niezłomnego kapłana.