Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Rybniku odsłonięto nowy pomnik. Upamiętnia ofiary Tragedii Górnośląskiej [ZDJĘCIA]

Rybnicka instalacja ma upamiętnić wszystkich Ślązaków doświadczonych przez brutalne wydarzenia z 1945 roku, w szczególności rybniczanki i rybniczan, dotkniętych wywózkami do sowieckich łagrów, gdzie wielu z nich zginęło.

W Rybniku odsłonięto nowy pomnik. Upamiętnia ofiary Tragedii Górnośląskiej [ZDJĘCIA]Dav
Rybnik upamiętnił ofiary Tragedii Górnośląskiej, 18.05.2024 r.

Rzeźbę, upamiętniającą ofiary Tragedii Górnośląskiej, umiejscowiono tuż obok Szkoły Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego nr 9 w Rybniku. Zainstalowano tam również tablicę informującą o Tragedii Górnośląskiej. Uroczystość odsłonięcia instalacji zorganizowano 18 maja o 10.00 przed kościołem Matki Boskiej Bolesnej. Wzięli w niej udział m.in. prezydent Piotr Kuczera, europoseł Łukasz Kohut oraz grupa mieszkańców.

Fundatorem pomnika upamiętniającego Tragedię Górnośląską jest Miasto Rybnik. Instalacja została wykonana przez artystów z pracowni Talent Gabrieli Polewskiej-Pietrasiewicz. Umowa opiewała na kwotę 97 tys. 200 zł. Tablicę wykonało Studio Rzeźby Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera za kwotę 15 tys. 120 zł.

Przypomnijmy, po wkroczeniu Armii Czerwonej na terenie Górnego Śląska doszło do fali grabieży, mordów i gwałtów na ludności cywilnej. Mieszkańcy tej ziemi byli osadzani w obozach, dziesiątki tysięcy deportowano do niewolniczej pracy w głębi związku sowieckiego. Wielu z nich nigdy nie powróciło. Wydarzenia te określane są mianem Tragedii Górnośląskiej.

Ludzie

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .209) 21.05.2024 07:44

Liberał masz rację - ja myślę że w każdym mieście powiatowym Śląska coś takiego powinno być i we Warśafce też

~CentroprawicowyLiberał (37.30. * .30) 20.05.2024 21:11

Piękna inicjatywa! W końcu, po wielu latach, bolesna i trudna górnośląska historia doczekuje się upamiętniania w miejscach publicznych. Oby na tym nie poprzestano. Może jakieś upamiętnienie w Raciborzu lub okolicy? Gmina Kornowac była by tu chyba najodpowiedniejsza...

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .209) 19.05.2024 12:20
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Obiektywny pytasz o wiek 82 lata i widzę że piszesz jak prawdziwy buek czyli : za błędy swoich rodziców będą cierpieć ich potomni bo tak kazał towarzysz Beria - to usłyszałem od ubeka gdy lano mnie w mordę jak strajkowałem w Jastrzębiu na KWK Borynia - ubek ten do dziś ma się świetnie ma na żonę Irinę dwie fryzjernie w Strumieniu i Chybiu i żyje jak lord - ma też dwu księży w rodzinie ks Zdzisława w Raciborzu i syna tego księdza Łukasza w Kluczborku. Jak dobrze wiesz gdy ktoś wlazł w ruskie łapy to musi przez pokolenia służyć a więc i Jaki nie ma innego wyboru i dlatego społeczeństwo nie powinno takich dopuścić do tego ojro - koryta bo będą jeszcze większymi tucznikami . A co do wręcz gnojenia mnie i mojej rodziny to mam to do dziś bo ubole żyją bezkarnie i do mszy służą. Amen

Objektywny 19.05.2024 09:04

Solidaruch ... Dlaczego widzisz- Be tylko po jednej stronie ile ty masz lat mniej niż zero , bo z PiS- ci nie po drodze dlatego tylko u nich widzisz wszystko co było i jest złe ,a już obwinianie dzieci za błędy rodziców czy dziadków to jakaś nienormalność. Może postaraj się już dzisiaj by tobie nie musiano przypisywać błędów rodziców , bo może nie masz wpływu na ich poglądy , albo że były inne czasy lub widzisz wszystko inaczej jak oni ? Co ty na to ?????. Dla mnie pan Jaki jest młodym politykiem który na uwadze ma dobro mojego kraju dzisiaj i jutro , a kim byli jego rodzice mnie nie obchodzi nie znałem .......

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .209) 19.05.2024 06:21
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

brawo ! nareszcie ktoś ma odwagę ale dochodzenie w sądach dalej nic nie daje sprawy się skręca a ci co wtedy donosili to dziś z PiS startują do ojro-koryta np taki wnusi Jaki - jak się wjedzie do Raciborza to aż nim na płotach śmierdzi . Nie należy zapomnieć o tych co ich dziadkowie do ub na naszych donosili bo nie jeden siedzi jeszcze tam gdzie wlaz i zabił. Tak zamordowano szwagra mego Dziadka bo w Głubczycach część Polaków była normalna ale byli bandyci i donosiciele a dziś to są religijni politycy.