Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
W WCK odbyła się VII Gala Akademii Sportowej Top Team [ZDJĘCIA] 

9 maja w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyła się VII Gala Akademii Sportowej Top Team, która co roku gromadzi pasjonatów i adeptów jiu-jitsu, świętujących ducha sportowej rywalizacji.

PILNE 5-letni Antoś jest już w klinice w Rzymie. Trzeba szybko zebrać brakującą kwotę na leczenie małego mieszkańca Jastrzębia-Zdroju 

Nie ma chwili do stracenia. Lekarze w klinice Bambino Gesu natychmiast po przyjęciu chłopca rozpoczęli intensywne leczenie. Okazało się, że terapie, które były do tej pory prowadzone w Polsce, nie dały żadnej poprawy. W możliwie krótkim...

Podszywali się pod europosłankę PiS ze Śląska. Teraz usłyszeli wyrok. Kto im za to zapłacił? 

Na Śląsku wybuchnie polityczna bomba. Sąd Rejonowy w Mikołowie skazał dwóch mężczyzn, którzy prowadzili na Facebooku fałszywy profil Izabeli Kloc. W trakcie procesu wyszło na jaw, że otrzymywali za to pieniądze. Kwestią czasu jest ustalenie...

Burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla będzie miał zastępcę? 

Po odejściu wiceburmistrza Jarosława Gałkowskiego, Urząd Miejski w Krzanowicach pozostaje bez zastępcy. Czy burmistrz Andrzej Strzedulla będzie miał nowego zastępcę?

Szpital Miejski w Żorach dostał nowe łóżka. To dar od Fundacji Ronalda McDonalda 

Do Miejskich Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żorach trafiło pięć łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda. Będą służyć rodzicom, którzy czuwają przy swoim dziecku przez cały czas jego hospitalizacji.

Drogowy potworek czy ułatwienie dla rowerzystów? O co chodzi z zatoczką w Łaziskach? 

Do naszej redakcji trafiły zdjęcia z ul. Powstańców Śląskich w Łaziskach, gdzie powstał dość niezwykły twór drogowy. 

Senat za językiem śląskim. Ostateczna decyzja w rękach prezydenta Dudy 

Senat przyjął bez żadnych zmian nowelizację ustawy dotyczącej mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego. Przepisy przewidują uznanie języka śląskiego za język regionalny. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Podwyżka dla prezydenta Żor. Ile zarabia Waldemar Socha? 

Żorscy radni uchwalili wynagrodzenie dla prezydenta Waldemara Sochy. Od teraz będzie zarabiał więcej. Ile?

Pierwsza sesja w Gorzycach. Dwa obozy w radzie gminy [ZDJĘCIA] 

7 maja odbyła się pierwsza sesja rady gminy kadencji 2024 -2029. Ślubowanie złożyli radni i wójt. 

Grzegorz Dulemba pierwszym wiceprezydentem Michała Urgoła 

Wywodzący się ze Wspólnoty Samorządowej Grzegorz Dulemba został pierwszym zastępcą prezydenta Michała Urgoła. 

Wilhelm Mikołajec

ur. 24.06.1914, zm. 13.08.1944

Wilhelm Jan Mikołajec urodził się 24 czerwca 1914 roku w Kochłowicach w ówczesnym powiecie katowickim, jako syn Józefa i Bronisławy. W czasach II Rzeczpospolitej mieszkał w Rybniku i w tym mieście uczęszczał do gimnazjum. Był zapalonym harcerzem i wodniakiem. Od 1933 r. pracował jako dziennikarz w wówczas najpoczytniejszej śląskiej gazecie, jaką była „Polska Zachodnia”. Redaktor na łamach tej gazety poruszał często tematy związane z Ziemią Wodzisławską. Jednym z najciekawszych jego artykułów był, zamieszczony na łamach „Polski Zachodniej”, wywiad z przemytnikiem eteru z Czyżowic, w numerze 227 z dnia 20 sierpnia 1935. Plaga eteru była bowiem wówczas jednym z najtragiczniejszych uzależnień, jakie tu występowały. Jednocześnie w relacji zwrócono uwagę na przyczyny tego śmiertelnego uzależnienia.

Wilhelm Mikołajec należał do Syndykatu Dziennikarzy Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego i miał legitymację o numerze 60. Jako redaktora zaangażowanego w obronę polskości jego nazwisko znalazło się na liście w sporządzonej przez Niemców księdze gończej (Sonderfahndungsbuch Polen). Umieszczone na niej osoby były przeznaczone do aresztowania po zajęciu Polski przez III Rzeszę w roku 1939.

W czasie hitlerowskiej okupacji, od roku 1940 Mikołajec mieszkał w Sosnowcu przy ulicy Mysłowickiej nr 7 i tu pracował jako korektor. Po czteroletnim pobycie w Generalnym Gubernatorstwie ukrywał się w różnych miejscach na Śląsku. O tym etapie jego życia są zamieszczone wspomnienia w 1962 r. w prasie lokalnej: „Powodowany tęsknotą za żoną i dziećmi przybywa wreszcie do Turzy w powiecie wodzisławskim. Tutaj znajduje kryjówkę u zasłużonego powstańca Józefa Ośliźloka, nie wiedząc o tym, że szpicle, których wszędzie było pełno, czujnie obserwują jego dom. Oślizlok bowiem na każdym kroku, podkreślał swoją polskość, przy czym utrzymywał kontakt z partyzantami, zaś jego synowie uszli w roku 1940 z wielu innymi młodymi mieszkańcami Turzy na Węgry, by stamtąd udać się do Francji”.

Do tragedii doszło 12 sierpnia 1944 r., kiedy to Mikołajec wyszedł ze swej kryjówki i udał się do chorej żony, która mieszkała w pobliżu domu rodziców. Zauważony został przez donosiciela, który poinformował gestapo. Następnego dnia gestapowcy i żandarmeria otoczyli jego teścia Franciszka Fojcika, którego dom znajdował się w pobliżu dworca kolejowego w Turzy Śląskiej. Mikołajec zorientował się w sytuacji i uciekł z budynku w kierunku dworca kolejowego ukrywając się w ogrodzie. W międzyczasie gestapo przeszukiwało dom i wszystkich mieszkańców wyprowadzono na podwórze. Ustawiono ich pod ścianą i grożono śmiercią. Trwały też poszukiwania zbiega w ogrodzie. Wówczas Mikołajec obawiając się wykrycia, postanowił zbiec w pole. Jednak kiedy podniósł się z ziemi padła seria śmiertelnych strzałów. Zwłoki Mikołajca gestapo zawiozło na cmentarz w Jedłowniku, gdzie je pogrzebano nie dopuszczając nikogo do grobu. Dalszy ciąg tragicznych wydarzeń nastąpił trzy miesiące później, kiedy Niemcy ponownie przybyli z ekspedycją karną do Turzy. Wówczas okrążono trzy domy: Leopolda Dudy, Rudolfa Paloca i wspomnianego Józefa Ośliźloka. Zamordowano wówczas Dudę i jego syna Karola oraz Paloca i Osliźloka, a pozostałych członków rodzin aresztowano. Po południu domy zamordowanych spalono. Na pogorzelisku umieszczono napis „Toddem Verräter” (śmierć zdrajcom).

Redaktor „Polski Zachodniej” Wilhelm Mikołajec poślubił żonę Jadwigę z domu Fojcik, urodzoną 22.09.1916 (zmarła 2006 r.). Małżeństwo miało trójkę dzieci. Najstarszy to Tadeusz, następny to Kazimierz urodzony kilka miesięcy przed wybuchem wojny, oraz urodzony już jako pogrobowiec Józef, który zmarł tragiczne będąc dzieckiem po II wojnie światowej.

Kazimierz Mroczek