Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gabriel Kuczera

Sekretarz Gminy Pietrowice Wielkie

Sekretarz Gminy Pietrowice Wielkie

Pietrowice Wielkie bez autostrady, ale z ekranami jak przy tej drodze 

Urząd Gminy w Pietrowicach Wielkich zareagował na głosy mieszkańców w sprawie hałasu, jaki powstawał przy urzędzie. Na problem miejscowi poskarżyli się w piśmie, a, że kłopot występuje, potwierdziły badania akustyczne. Czas pokaże, czy sprawę rozwiązano raz, a porządnie.

Mieszkańcy o remont przejazdu kolejowego w Lekartowie proszą kilka lat. I jeszcze na to poczekają... 

Przynajmniej taką tezę można wysnuć z odpowiedzi, którą zarządca infrastruktury kolejowej przesłał do redakcji Nowin, po tym, jak zwróciliśmy się z zapytaniem.

Przy Centrum Społeczno-Kulturalnym w Pietrowicach Wielkich staną ekrany jak na autostradach? 

Do Urzędu Gminy w Pietrowicach Wielkich wpłynęło pismo mieszkańców, którzy poskarżyli się na hałas generowany przy miejscowym urzędzie; chodzi m.in. o pompy ciepła znajdujące się przy tamtejszy centrum społeczno-kulturalnym. Podjęto już decyzję, aby w godzinach nocnych urządzenia automatycznie wyłączały się, choć to rozwiązanie...

Dworzec w Pietrowicach Wielkich wypiękniał. Ale co z otoczeniem? 

Po latach oczekiwań obiekt po dworcu kolejowym w Pietrowicach Wielkich wypiękniał. Zmian wymaga jeszcze otoczenie. Czy to się zmieni?

Ufoludki wyremontowały przejazd kolejowy w Lekartowie? Radna z Samborowic o przeprowadzonych pracach: jest gorzej, niż było 

Ilona Gawlica, wiceprzewodnicząca Rady Gminy w Pietrowicach Wielkich, wraca po raz kolejny do tematu przejazdu kolejowego w Lekartowie (na trasie nr 177 relacji Racibórz – Głubczyce). Bo, mimo że ten przeszedł oczekiwaną naprawę, to w ocenie radnej, jest gorzej, niż było. Przewodniczący Piotr Bajak ironizuje, że remont przeprowadzały...

Sprawdzamy, o ile wzrosły wypłaty urzędników z gmin powiatu raciborskiego (jeśli w ogóle wzrosły) 

- Jedni otrzymali, a drudzy nie - denerwowali się w rozmowie z Nowinami pracownicy jednego z urzędów. - Dostaliśmy wyższe wynagrodzenia, ale są to niewielkie zmiany - przekazywali kolejni. Sprawdziliśmy więc, czy w ogóle, a jeśli tak, to o ile wzrosły uposażenia w poszczególnych urzędach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich na terenie...

Uciekający przed wojną odnajdują tutaj schronienie. W Pietrowicach Wielkich zamieszkały też zwierzęta [ZDJĘCIA]  

Uchodźcy z Ukrainy dach nad głową odnajdują m.in. w gminie Pietrowice Wielkie. W pomoc angażują się mieszkańcy, zapraszając gości zza wschodniej granicy do swoich domów. Pomaga też samorząd, udostępniając na ten cel gminny budynek.

Przewodniczący rady w Pietrowicach Wielkich ostro o bieżącej sytuacji: gdyby Putin miał honor, to strzeliłby sobie w łeb. Jak samorząd pomoże uchodźcom? 

- Ostanie sytuacje są dla nas sporym szokiem, że doczekaliśmy czasów, gdzie niektórzy uznali, że problemy można rozwiązywać przy użyciu rakiet. To w oczywisty sposób musi budzić nasz sprzeciw - mówił na sesji Rady Gminy w Pietrowicach Wielkich przewodniczący rady Piotr Bajak. Zadecydowano też o pomocy, m.in. przekazując wóz bojowy...

Nie było chętnych na sołtysa Krowiarek, mimo że zaproponowano 25 kandydatur. Za miesiąc powtórka  

Zwołane na piątek 28 stycznia wybory sołeckie w Krowiarkach (gm. Pietrowice Wielkie) nie przyniosły rozstrzygnięcia, bo nikt nie chciał kandydować na urząd sołtysa. Mieszkańcy ponownie spotkają się za miesiąc.

Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie i Kornowac zwycięskie w rządowym konkursie na szczepienia. Do gmin łącznie trafi 1,75 mln złotych 

Trzy gminy powiatu raciborskiego otrzymają nagrodę w ramach Narodowego Programu Szczepień. Okazały się najlepsze w konkursie „Rosnąca Odporność”. Na co przeznaczą wsparcie?

20 mln złotych na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Samorządy Raciborszczyzny wyjaśniają, na co konkretnie przeznaczą środki 

Spośród gmin wiejskich i miejsko-wiejskich tylko Rudnik nie komentuje otrzymanych środków na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Sprawdziliśmy, na jakie zadania samorządy Raciborszczyzny chcą wydatkować rządową dotację.

Małżeński wzór do naśladowania. 10 par w Pietrowicach Wielkich świętuje złote gody [ZDJĘCIA]  

Pietrowice Wielkie po przerwie spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami zdecydowały się na uroczystą organizację złotych godów. Odbyła się w środę 27 października w Domu Przyjęć Roma, gdzie przybyło dziesięć par obchodzących w tym roku 50 lat po ślubie.

Dożynki w Cyprzanowie. Przemarsz, msza święta i wiele radości [ZDJĘCIA, WIDEO]   

Bez festynu, ale z mszą świętą w intencji rolników, którą poprzedził krótki przemarsz do kościoła pw. Trójcy Świętej – na wzór zeszłorocznych obchodów w Cyprzanowie (gm. Pietrowice Wielkie) zorganizowano dożynkowe świętowanie. Odbyło się w niedzielę 29 sierpnia.

Co stało się w bocianim gnieździe w Pietrowicach Wielkich? 

Z takim pytaniem zwrócili się do redakcji Nowin obserwatorzy bocianiego życia, informując o niepokojących zdarzeniach. – Doszło tam do „masakry” – przekazano nam.

Uchwała antysmogowa. Jak do restrykcji podchodzą gminy Raciborszczyzny? 

Rozeznaliśmy w poszczególnych urzędach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego, jak urzędnicy podchodzą do regulacji, przeliczania kopciuchów oraz kontroli starych źródeł ciepła po nowym roku.

Wirtualny spacer po gminach Pietrowice Wielkie i Hněvošice. Urzędnicy zaprezentowali aplikację 

Powstało narzędzie składające się ze strony internetowej oraz aplikacji do ściągnięcia na smartfon. W efekcie można wirtualnie odbyć spacer po gminach Pietrowice Wielkie i Hněvošice. – Aplikacja jest nowoczesnym narzędziem technologicznym, która ma przyciągnąć na nasze tereny turystów – przekonują urzędnicy.

Jak gminy Raciborszczyzny walczą z niską emisją? 

Pytamy w urzędach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego, na jakie wsparcie mogą liczyć mieszkańcy, jeśli chodzi o inwestowanie w rozwiązania ekologiczne.

Zobacz więcej