Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Grażyna Podleśny z komitetu Adama Wajdy została szefową rady w Pietrowicach Wielkich

Pierwszą sesję nowej kadencji zwołano 6 maja. Obrady rozpoczął najstarszy w gronie Bernard Franiczek sołtys Żerdzin. Na początek wybrano nową przewodniczącą rady gminy.

Grażyna Podleśny z komitetu Adama Wajdy została szefową rady w Pietrowicach Wielkichma.w
Wójt Adam Wajda i nowa Rada Gminy Pietrowice Wielkie kadencji 2024-2029

Materiał wideo:

Trzy propozycje, jedna zgoda

Grażyna Podleśny uzyskała poparcie 13. radnych pietrowickich

Grażyna Podleśny była jedyną, która się zgodziła kandydować. Zgłoszono też Ilonę Gawlicę i Piotra Parysa, ale oboje nie wyrazili zgody. Nowa szefowa rady otrzymała poparcie 13 radnych (na 15 obecnych, dwóch się wstrzymało od głosu).

- Dziękuję za zaufanie, jakim państwo mnie obdarzyliście. Wybór na tę funkcję traktuję jako jeszcze większą motywację do podejmowania działań zmierzających do rozwoju naszej gminy. Nowa kadencja to nowe wyzwania, nowe cele, które przed sobą postawiliśmy. Potrzebna jest współpraca, otwarta na każdym szczeblu. Na to liczę ze strony państwa - podkreśliła Grażyna Podleśny.

Nowa przewodnicząca rady gminy to absolwentka raciborskiego Ekonomika, ma wyższe wykształcenie. Jest pietrowiczanką, mieszka w stolicy gminy od wczesnego dzieciństwa. Tutaj się wychowała, chodziła do szkoły.

Jaki wyznacza sobie cel na kadencję w kontekście potrzeb pietrowickich?

- Jest dużo potrzeb tych większych i mniejszych, których realizacji oczekują mieszkańcy. Począwszy od konieczności stworzenia miejsc spotkań dla młodzieży oraz starszych mieszkańców, przez poprawę infrastruktury drogowej, sportowej, jak i rekreacyjnej w całej Gminie. Nie może również zabraknąć środków na Gminne centrum sportu czy przedszkole ze żłobkiem. To są potrzeby społeczne a rolą radnych i Wójta jest znalezienie środków na ich realizację i dotrzymanie obietnic wyborczych - podsumowała nowa przewodnicząca rady.

Rada wybrała nową przewodniczącą.mp3

Na wiceprzewodniczącą wybrano Ilonę Gawlicę. Nie miała rywali. Uzyskała takie samo poparcie, jak nowa przewodnicząca.
I. Gawlica obiecała wsparcie szefowej rady we wszystkich korzystnych działaniach dla gminy. - Będę wspierała ją, jak tylko potrafię. Jeśli Bóg da, to będziemy wspólnie działać dla naszych mieszkańców, a nasze obietnice przedwyborcze znajdą odzwierciedlenie w naszych działaniach - podsumowała Ilona Gawlica.

WIDEO NOWIN: ADAM WAJDA SKŁADA ŚLUBOWANIE JAKO NOWY WÓJT

Adam Wajda otrzymał oficjalne potwierdzenie, że wygrał wybory na wójta i złożył uroczyste ślubowanie.

Były przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego, związany dotąd zawodowo z firmą Eko-Okna, ślubował 6 maja służbę dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy. - Tak mi dopomóż Bóg - dodał.

Ciężar służby społecznej

Wajda na początek podziękował za liczne przybycie na tak uroczystą sesję. Wspomniał, że był czas emocji wyborczych, a teraz przyszedł czas na pracę.

- Zostaliśmy umocowani społecznie i liczę na współpracę z każdym. Przed nami 5 lat ciężkiej pracy, z pożytkiem dla grup społecznych i pojedynczych mieszkańców - zaznaczył.

- Czuję ciężar służby społecznej, będzie mnie budził każdego ranka - zapewnił.

Obiecał robić to, co powinno się czynić, realizować obowiązki statutowe Gminy. - Nikomu z nas nie może zabraknąć czułości na pomoc mieszkańcom, na pochylanie się nad ich problemami. Ja będę się starał, żeby urząd był otwarty na mieszkańców, na sołtysów, bo każdy ma ciekawe inicjatywy i wspólnie możemy zrobić dużo, a nawet trochę więcej - zadeklarował A. Wajda.

Sekretarz Gminy Gabriel Kuczera wpierw pogratulował Wajdzie uroczystego zaprzysiężenia i przekazał mu bukiet kwiatów. - Zapewniam w imieniu urzędu, że zrobimy wszystko, żeby wypełnić wymagania, które postawi nam pan wójt - podkreślił Kuczera.

Przewodnicząca gminnej komisji wyborczej Jolanta Niżborska wręczyła radnym zaświadczenia o ich wyborze na pięcioletnią kadencję. Są nimi:

 • Bernard Franiczek
 • Ilona Gawlica
 • Fryderyk Gwóźdź
 • Jan Herud
 • Monika Kapłanek – Grzybek
 • Marek Kępa
 • Bożena Krawczyk
 • Monika Łyczko
 • Martin Malcharczyk
 • Dariusz Mludek
 • Adrian Nikel
 • Piotr Parys
 • Grażyna Podleśny
 • Andrzej Widok
 • Piotr Ziemkiewicz

Ludzie

Adam Wajda

Wójt Gminy Pietrowice Wielkie

Gabriel Kuczera

Sekretarz Gminy Pietrowice Wielkie

Ilona Gawlica

Radna gminy Pietrowice Wielkie

Piotr Parys

Radny gminy Pietrowic Wielkie

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].