InspiratON
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Zastanawiasz się co po szkole? Dołącz do Eko-Okna S.A. 

Firma Eko-Okna S.A. to idealne miejsce do rozpoczęcia kariery zawodowej i zdobycia wielu umiejętności. Nieustanny rozwój i pasmo sukcesów sprawiły, że spółka jest największym, europejskim producentem okien.

Warto zbierać doświadczenia i…uczyć się chińskiego 

Rozmowa z Dominiką Hawrylik, Kierownikiem Działu Polityki Personalnej Grupy Kapitałowej WĘGLOKOKS SA.

Festiwal Perspektyw Online. Nagrody dla szkół i najaktywniejszej klasy [ZDJĘCIA] 

Szkoła Podstawowa nr 18 w Raciborzu, Szkoła Podstawowa w Pietrowicach Wielkich oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Raciborzu z klasą 8b znalazły się w gronie laureatów konkursu Nowin "Jak zostać zawodowcem?".

Za nami pierwszy dzień Festiwalu Perspektyw Online. Dotarliśmy do 876 uczniów! 

Czego uczy się w "Mechaniku" oraz Liceum Sztuk Plastycznych? Co można robić po ukończeniu tych szkół? Jak wyglądają praktyki zawodowe w Rafamecie, Ensolu oraz w Bosch Car Service? - to tylko część pytań, na które odpowiedzi poznali ósmoklasiści...

O dwóch takich z Raciborza, którzy chcą zawojować rynek wypożyczania aut 

Jarosław Armatys i Kamil Kostka to absolwenci raciborskiego II LO i „Mechanika”, którzy jako pierwsi w Polsce założyli internetową platformę do wynajmu samochodów. – Naszą największą inwestycją w ten projekt, był czas. Pomysł testowaliśmy...

Egzoszkielet i mobilna platforma transportowa czyli... młodzi inżynierowie w akcji 

Studenci kierunku automatyka i robotyka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu zaprezentowali wykonane przez siebie projekty inżynierskie. Autorką najlepszego została Aleksandra Styl, która zaprojektowała egzoszkielet wspomagający...

Fachowcy z najwyższej półki czyli kilka słów o pracy w Rafamecie 

Fabryka Obrabiarek Rafamet S.A. w Kuźni Raciborskiej zdobywa kolejne kontrakty na dostawę maszyn dla klientów w kraju i za granicą. Aby sprostać rosnącej liczbie zamówień, potrzeba nowych pracowników. Nic więc dziwnego, że w Rafamecie zabiega...

Pracodawcy znowu zaczną stawiać warunki? 

Szybko przyzwyczailiśmy się do niskiego bezrobocia oraz stanu, w którym to pracodawcy muszą zabiegać o względy pracowników. Choć bezrobocie w powiecie raciborskim wciąż spada, to pojawiają się pierwsze symptomy zmiany tego trendu.

Dla kogo praca w 2020 roku? 

Budowlańcy, elektrycy, hydraulicy, kierowcy ale też nauczyciele przedmiotów zawodowych, lekarze i pielęgniarki - to tylko część profesji, których brakuje na raciborskim rynku pracy. Oznacza to, że osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje...

Oto prawdziwi szczęściarze! Sprawdź kto zgarnął nagrody w konkursie festiwalu InspiratON w Raciborzu [ZDJĘCIA] 

Uczniowie raciborskich szkół branżowych i techników otrzymali nagrody o łącznej wartości 2600 złotych.

Rafał Brzoska chciał być biologiem, ale został miliarderem. A zaczęło się od... porażki na giełdzie [WYWIAD] 

O porażkach i sukcesach, latach nauki w I LO w Raciborzu oraz marzeniach, których jeszcze nie udało się spełnić rozmawiamy z Rafałem Brzoską - jednym z najbogatszych Polaków, których pochodzi z Zawady Książęcej w gminie Nędza.

Uczniowie "Mechanika" znowu zaskakują. Niejeden inżynier może być zazdrosny  

Układ sterowania oparty na falach mózgowych operatora, elektroniczna harfa, turbiny wiatrowe - to tylko część prac zgłoszonych na doroczny konkurs prac uczniowskich w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" w Raciborzu. Rozmawialiśmy z uczestnikami, którzy opowiedzieli nam o swoich pomysłach.

Dzień otwarty w CKZiU nr 2 Mechanik, czyli konkrety i pasja 

Największa szkoła powiatu raciborskiego zaprasza ósmoklasistów na wirtualny dzień otwarty. Uczniowie mogą przekonać się, że kształcenie tutaj odbywa się w nowoczesnych warunkach, a wiedzę teoretyczną i praktyczną przekazują pasjonaci.

Dzień otwarty w CKZiU nr 1 w Raciborzu - szkoły, w której najważniejsi są ludzie 

- Polecicie wysoko, jeśli tylko zdecydujecie się mądrze na wybór szkoły - mówi do ósmoklasistów Mariusz Weidner, red. nacz. "Nowin Raciborskich", podczas dnia otwartego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu.

Dzień otwarty w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu, czyli siedem kierunków kształcenia do wyboru 

Trwa Tydzień Drzwi Otwartych w szkołach ponadpodstawowych Powiatu Raciborskiego. Tym razem ósmoklasiści wybierają się razem z Nowinami do Zespołu Szkół Ekonomicznych. Wita ich dyrektor szkoły Paweł Ptak, który jest absolwentem "Ekonomika". - Gdybym po raz kolejny musiał wybierać szkołę średnią, wybrałbym znowu "Ekonomik". To jest...

Dzień otwarty w II LO w Raciborzu. Co sprawia, że uczniowie zakochują się w tej szkole? 

Dwójka. Drugi ogólniak. Mickiewicz. 2LO. Adaś. Drugie LO. Drugi dom. Szkoła, którą tworzą uczniowie... Wszystkie te określenia pasują do II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Raciborzu. 29 marca szkoła otwiera się na ósmoklasistów. Na razie wirtualnie, ale w jakim stylu!

Dzień otwarty w ZSO nr 1 w Raciborzu, czyli języki, szerokie horyzonty i Rafał Brzoska 

Trwają wirtualne dni otwarte w szkołach ponadpodstawowych powiatu raciborskiego. Do zapoznania się z bogatą ofertą edukacyjną zachęca starosta Grzegorz Swoboda. Pierwszego dnia ósmoklasistom prezentuje się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, czyli I LO oraz Liceum Sztuk Plastycznych.

Uczniowie CKZiU nr 1 będą mieć praktyki na Teneryfie i Cyprze  

Szkoła pozyskała już ponad 700 tys. euro na zagraniczne staże i praktyki zawodowe uczniów oraz budowanie kompetencji zawodowych nauczycieli.

Szkolnictwo zawodowe w kontekście potrzeb polskiego przemysłu. RAFAMET S.A. daje możliwości przyszłym specjalistom 

Reaktywacja polskiego szkolnictwa zawodowego obserwowana jest już od kilku lat. Po okresie promowania szkół ogólnokształcących, niewystarczającego wsparcia szkół zawodowych oraz zaniedbywania ich rozwoju realia rynkowe doprowadziły do zmian w podejściu właśnie do edukacji przyszłych specjalistów. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę...

Rynek potrzebuje fachowców. Dlatego Rafamet wspiera szkolnictwo zawodowe 

RAFAMET S.A. doskonale zdaje sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach prawdziwi specjaliści są na wagę złota. Umożliwiając uczniom techników czy też szkół zawodowych pogłębianie umiejętności, przykłada jednocześnie rękę do rozwoju swoich potencjalnych przyszłych pracowników.

Paweł Wiśniowski z Raciborza zajął 4. miejsce w turnieju "Złota Kielnia" i zdobył tytuł "Najlepszego Praktyka"  

Uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu wziął udział w Turnieju Budowlanym "Złota Kielnia". Zadanie praktyczne wykonał wzorowo, czym zasłużył sobie na prestiżowy tytuł.

Nabór do szkół ponadpodstawowych ruszy w połowie maja. W ofercie mają pojawić się zupełnie nowe kierunki kształcenia 

Powiatowe szkoły ponadpodstawowe na poważnie przygotowują się już do nowego roku szkolnego. Ten będzie wyjątkowy, bo trafi do niego półtora rocznika - oprócz młodzieży idącej standardową ścieżką nauczania, naukę rozpoczną również młodzi ludzie z rocznika 2007, które naukę w podstawówkach rozpoczęły jako sześciolatki. W...

Od dekoracji potraw po spotkanie z mistrzem świata. Ciekawy czas dla uczniów CKZiU nr 1  

- Działo się. Było spotkanie z Mistrzem Świata, wybór najlepszego venue, tworzenie efektownych dekoracji potraw i poznanie tajników linii produkcyjnej ekologicznych bloczków ściennych - informuje szkoła o tym, co działo się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu w styczniu tego roku.

Paweł Wiśniowski i Rafał Rodak awansowali do finału "Złotej Kielni"  

Czterech uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu wzięło udział w finale okręgowym "Złotej Kielni" w Gliwicach. Dwóch z nich awansowało i będzie rywalizować na szczeblu centralnym.

Jak wypadły raciborskie licea i technika w rankingu Perspektyw? 

II LO utrzymało się w rankingu najlepszych ogólniaków w kraju, ale spadło o kilkadziesiąt miejsc. I LO awansowało, ale wciąż znajduje się poza pięćsetką szkół uwzględnionych w głównym rankingu. Wśród raciborskich techników najlepiej wypadł Ekonomik, który przeskoczył "Mechanika" i "Budowlankę".

Animator, barman, wizażystka. Uczniowie CKZiU nr 1 w Raciborzu zdobyli dodatkowe kompetencje  

W "Budowlance-Gastronomiku" zorganizowano kolejne kursy zawodowe. Tym razem wzięli w nich udział przyszli technicy żywienia i usług gastronomicznych, hotelarstwa oraz fryzjerstwa.

SOWA wylądowała w Raciborzu. To Centrum Nauki Kopernik w miniaturze. Dla kogo jest to miejsce?  

Trzech wiceministrów, poseł, dwóch dyrektorów i prezydent otworzyli Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). To drugi taki obiekt w Polsce.

Zobacz więcej