O porażkach i sukcesach, latach nauki w I LO w Raciborzu oraz marzeniach, których jeszcze nie udało się spełnić rozmawiamy z Rafałem Brzoską - jednym z najbogatszych Polaków, których pochodzi z Zawady Książęcej w gminie Nędza.
Układ sterowania oparty na falach mózgowych operatora, elektroniczna harfa, turbiny wiatrowe - to tylko część prac zgłoszonych na doroczny konkurs prac uczniowskich w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" w Raciborzu. Rozmawialiśmy z uczestnikami, którzy opowiedzieli nam o swoich pomysłach.
Największa szkoła powiatu raciborskiego zaprasza ósmoklasistów na wirtualny dzień otwarty. Uczniowie mogą przekonać się, że kształcenie tutaj odbywa się w nowoczesnych warunkach, a wiedzę teoretyczną i praktyczną przekazują pasjonaci.
- Polecicie wysoko, jeśli tylko zdecydujecie się mądrze na wybór szkoły - mówi do ósmoklasistów Mariusz Weidner, red. nacz. "Nowin Raciborskich", podczas dnia otwartego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu.
Trwa Tydzień Drzwi Otwartych w szkołach ponadpodstawowych Powiatu Raciborskiego. Tym razem ósmoklasiści wybierają się razem z Nowinami do Zespołu Szkół Ekonomicznych. Wita ich dyrektor szkoły Paweł Ptak, który jest absolwentem "Ekonomika". - Gdybym po raz kolejny musiał wybierać szkołę średnią, wybrałbym znowu "Ekonomik". To jest...
Dwójka. Drugi ogólniak. Mickiewicz. 2LO. Adaś. Drugie LO. Drugi dom. Szkoła, którą tworzą uczniowie... Wszystkie te określenia pasują do II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Raciborzu. 29 marca szkoła otwiera się na ósmoklasistów. Na razie wirtualnie, ale w jakim stylu!
Trwają wirtualne dni otwarte w szkołach ponadpodstawowych powiatu raciborskiego. Do zapoznania się z bogatą ofertą edukacyjną zachęca starosta Grzegorz Swoboda. Pierwszego dnia ósmoklasistom prezentuje się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, czyli I LO oraz Liceum Sztuk Plastycznych.
Szkoła pozyskała już ponad 700 tys. euro na zagraniczne staże i praktyki zawodowe uczniów oraz budowanie kompetencji zawodowych nauczycieli.
Reaktywacja polskiego szkolnictwa zawodowego obserwowana jest już od kilku lat. Po okresie promowania szkół ogólnokształcących, niewystarczającego wsparcia szkół zawodowych oraz zaniedbywania ich rozwoju realia rynkowe doprowadziły do zmian w podejściu właśnie do edukacji przyszłych specjalistów. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę...
RAFAMET S.A. doskonale zdaje sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach prawdziwi specjaliści są na wagę złota. Umożliwiając uczniom techników czy też szkół zawodowych pogłębianie umiejętności, przykłada jednocześnie rękę do rozwoju swoich potencjalnych przyszłych pracowników.
Uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu wziął udział w Turnieju Budowlanym "Złota Kielnia". Zadanie praktyczne wykonał wzorowo, czym zasłużył sobie na prestiżowy tytuł.
Powiatowe szkoły ponadpodstawowe na poważnie przygotowują się już do nowego roku szkolnego. Ten będzie wyjątkowy, bo trafi do niego półtora rocznika - oprócz młodzieży idącej standardową ścieżką nauczania, naukę rozpoczną również młodzi ludzie z rocznika 2007, które naukę w podstawówkach rozpoczęły jako sześciolatki. W...
- Działo się. Było spotkanie z Mistrzem Świata, wybór najlepszego venue, tworzenie efektownych dekoracji potraw i poznanie tajników linii produkcyjnej ekologicznych bloczków ściennych - informuje szkoła o tym, co działo się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu w styczniu tego roku.
Czterech uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu wzięło udział w finale okręgowym "Złotej Kielni" w Gliwicach. Dwóch z nich awansowało i będzie rywalizować na szczeblu centralnym.
II LO utrzymało się w rankingu najlepszych ogólniaków w kraju, ale spadło o kilkadziesiąt miejsc. I LO awansowało, ale wciąż znajduje się poza pięćsetką szkół uwzględnionych w głównym rankingu. Wśród raciborskich techników najlepiej wypadł Ekonomik, który przeskoczył "Mechanika" i "Budowlankę".
W "Budowlance-Gastronomiku" zorganizowano kolejne kursy zawodowe. Tym razem wzięli w nich udział przyszli technicy żywienia i usług gastronomicznych, hotelarstwa oraz fryzjerstwa.
Trzech wiceministrów, poseł, dwóch dyrektorów i prezydent otworzyli Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). To drugi taki obiekt w Polsce.