Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uczniowie z Rybnika wykonali czujniki zanieczyszczenia powietrza. To tylko cząstka międzynarodowego projektu, w którym wzięli udział

W dniach od 4 do 11 października 2023 roku grupa 10 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku wraz z czterema nauczycielami wzięła udział w międzynarodowym przedsięwzięciu, które nie tylko rozwinęło kompetencje techniczne i językowe uczestników, ale stało się również doskonałym pretekstem do nawiązania polsko-ukraińskiej przyjaźni.

Uczniowie z Rybnika wykonali czujniki zanieczyszczenia powietrza. To tylko cząstka międzynarodowego projektu, w którym wzięli udziałZespół Szkół Technicznych w Rybniku

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+ sektor „Młodzież” zatytułowany „Polska i Ukraina- dwie kultury, wspólna troska o czyste powietrze”, okazał się nieocenioną szansą na rozwój naszych umiejętności oraz wymianę cennych doświadczeń. W ramach realizowanego projektu gościliśmy grupę ukraińskiej młodzieży z Zaporoskiego Politechnicznego Centrum Kształcenia Zawodowego w Zaporożu wraz z trzema nauczycielami. Projekt był niepowtarzalny ze względu na realizowane cele, a przede wszystkim na jego jakże ważny aspekt kulturowy. Wspólnie spędzone dni stanowiły doskonałą okazję do zaczerpnięcia wiedzy o historii i kulturze naszych kraju.

Naszą niezwykłą podróż rozpoczęliśmy od zwiedzenia Królewskiego Miasta Krakowa wraz z podziemiami rynku. Braliśmy również udział w grze miejskiej, która pozwoliła nam w nietuzinkowy sposób poznać zabytkowe zakątki urokliwej Starówki. Podczas wykonywania powierzonych nam zadań nawiązaliśmy nie tylko współpracę, ale również przyjaźń z ukraińską młodzieżą.

Punktem docelowym naszej podróży był ośrodek wypoczynkowy „Limba” w Poroninie. Właśnie tam wykonywaliśmy wspólne zadania projektowe w polsko-ukraińskich zespołach. Wymiana wiedzy, pomysłów i doświadczeń okraszona doskonałym humorem zaowocowała udanymi pracami projektowymi.

W trakcie realizacji projektu szczególnym zainteresowaniem cieszyły się aktywności związane z tworzeniem czujników poziomu zanieczyszczenia i wilgotności powietrza. Nieodzowną częścią projektu była również systematyczna obserwacja pomiarów dokonanych przy pomocy urządzenia. Stworzone przez nas czujniki zostały przekazane stronie ukraińskiej do dalszego wykorzystania. Ponadto, zespół z Ukrainy zaprezentował swój projekt paneli fotowoltaicznych na dachu budynku szkoły, a grupa z Polski, bazując

na doświadczeniu ukraińskich kolegów, stworzyła projekt instalacji fotowoltaicznej

na budynku Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku. Dokonaliśmy prezentacji samej aplikacji przeznaczonej do projektowania instalacji fotowoltaicznych. W ramach projektu strony polska i ukraińska przygotowały wieczory kultury ukraińskiej i polskiej, które dostarczyły nam wielu radości i niezapomnianym wrażeń.

W trakcie pobytu na malowniczym Podhalu nie zapomnieliśmy o wizycie w Zakopanem i grze miejskiej, która pozwoliła nam zwiedzić to wyjątkowe miasto. Zauroczeni górskimi pejzażami podziwialiśmy fantastyczną architekturę Podhala. Nie zabrakło również czasu na wyjazd kolejką na Gubałówkę i Kasprowy Wierch, podczas którego mogliśmy zaczerpnąć świeżego powietrza i dokonać pomiarów jego jakości. Po intensywnych pracach mieliśmy też chwilę na relaks i dobrą zabawę w gorących wodach Term Chochołowskich.

Zwieńczeniem projektu była wizyta wszystkich jego uczestników w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku i spotkanie z Panem Dyrektorem Piotrem Tokarzem. Z ogromną radością gościliśmy naszych ukraińskich przyjaciół w murach naszej placówki. Następnie udaliśmy się na spotkanie z zastępcą Prezydenta Miasta Rybnika Wojciechem Świerkoszem, na którym nasze zespoły dokonały ewaluacji projektu i opisały wrażenia po zakończeniu działań. Po spotkaniu nadszedł czas pożegnania – nasi przyjaciele wyruszyli w daleką podróż do Zaporoża.

Dla wielu z nas integracja z grupą ukraińską była zupełnie nowym, pozytywnym doświadczeniem - szczególnie jeśli mowa o przełamywaniu bariery językowej. Zdobyta wiedza, wymiana doświadczeń i umiejętności znacząco wpłynęły na rozwój każdego z nas.

Projekt „Polska i Ukraina - dwie kultury, wspólna troska o czyste powietrze” otworzył przed nami zupełnie nowe możliwości, a jego realizacja w bajecznej scenerii sprawiła, że na długo zapadnie w naszej pamięci. I choć pogoda czasem płatała nam figle, doskonały humor, zaangażowanie uczestników oraz nauczycieli były w stanie rozwiać nawet najbardziej deszczowe chmury. Opuszczając wspaniałe miejsca, z ogromną satysfakcją  i niezapomnianymi wrażeniami, mamy nadzieję na podtrzymanie nawiązanych przyjaźnii możliwość własnego rozwoju w kolejnych projektach.

źródło: Zespół Szkół Technicznych w Rybniku

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].