Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Festiwal Perspektyw Online 2022 - relacja z drugiego dnia w CKZiU nr 2 Mechanik oraz Liceum Sztuk Plastycznych

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu to szkoły, na których skupiliśmy się podczas drugiego dnia Festiwalu Perspektyw Online 2022. Festiwal to wydarzenie organizowane przez Wydawnictwo Nowiny, którego celem jest promocja szkolnictwa zawodowego i lokalnych pracodawców. Polecamy relację z drugiego dnia festiwalu, relacja z pierwszego dnia znajduje się tutaj: Festiwal Perspektyw Online 2022. Podpowiadamy ósmoklasistom, jak wybrać dobrą szkołę i kierunek kształcenia [RELACJA].

Festiwal Perspektyw Online 2022 - relacja z drugiego dnia w CKZiU nr 2 Mechanik oraz Liceum Sztuk Plastycznych
Prowadzący Festiwal Perspektyw Online 2022 red. nacz. Nowin Raciborskich Mariusz Weidner z uczniami Liceum Sztuk Plastycznych i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Raciborzu: Daria Zagola, Jagoda Wiktorowicz, Zofia Stachera, Łukasz Buba.

Drugi dzień festiwalu

20 października, drugiego dnia Festiwalu Perspektyw Online ósmoklasistów przywitał wicestarosta raciborski Marek Kurpis. - Mam nadzieje, że już za kilka miesięcy wybierzecie którąś z naszych szkół - powiedział.

Następnie głos zabrała wicedyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Raciborzu Marta Wolnik, która zaprosiła ósmoklasistów do skorzystania z oferty placówki. - Pomożemy określić predyspozycje, umiejętności i uzdolnienia po to, żebyś profesjonalnie wybrał swoją dalszą ścieżkę kształcenia - zwróciła się do widzów festiwalu. Uwaga! Szkoły podstawowe, w których nie ma zajęć z doradztwa zawodowego, mogą zaprosić do siebie specjalistów z poradni, by przeprowadzili dwugodzinne warsztaty z doradztwa zawodowego dla uczniów.

Czego i jak uczą w Mechaniku?

Następnie ósmoklasiści przenieśli się do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Raciborzu. - Mam nadzieję, że to co moi uczniowie zaprezentują, przypadnie wam do gustu. Jeżeli macie zainteresowania zbieżne z zawodami, które w Mechaniku realizujemy, jeśli macie jakieś pasje, to serdecznie zapraszam do naszej szkoły - powiedział Sławomir Janowski, dyrektor CKZiU nr 2.

- W "Mechaniku" jest o wiele więcej nauki niż w podstawówce, ale to w sumie zasada szkoły średniej. No i trzeba być systematycznym, bo można sobie narobić zaległości - powiedziały Sonia i Natalia, uczennice klas o profilach technik mechatronik oraz technik urządzeń i systemów energii odnawialnej. Dziewczęta zwróciły uwag na przyjazną atmosferę, jaka panuje w szkole, a także nauczycieli, którzy traktują uczniów jak dorosłych. - Technikum to skok na głęboką wodę. Na waszym miejscu wybrałabym Mechanik. To bardzo fajna szkoła - powiedziała Natalia.

Zofia Stachera jest uczennicą VI klasy Mechanika na profilu technik informatyk. - Informatyka to nie jest taka dziedzina, w której robi się jedną rzecz. Tu robi się wszystko - mówi o tym, co pociąga ją w tym kierunku kształcenia. Łukasz Buba uczęszcza do IV klasy na profilu technik mechanik. Od dziecka interesowało go, jak działają urządzenia, w jaki sposób są zbudowane. - Mój wybór kierunku był podyktowany tym zainteresowaniem, chęcią dowiedzenia się czegoś więcej o budowie maszyn - wyjaśnia. Łukaszowi w CKZiU nr 2 podobają się również kontakty z uczelniami wyższymi. - Mechanik nie zostawia nas, tylko pokazuje drogę dalej - nie tylko do zawodu ale i na uczelnie wyższe - dodaje Łukasz.

W trakcie wirtualnej podróży po Mechaniku ósmoklasiści zwiedzili pracownie zawodowe, w których uczniowie i nauczyciele opowiedzieli czego się w nich uczą i do czego przydaje się ta wiedza. Uczniowie Mechanika zaprezentowali urządzenia, z których korzystają podczas zajęć, m.in. obrabiarki sterowane numerycznie, a także projekty, nad którymi mogą pracować w szkole (np. skonstruowanie własnego wykrywacza metalu).

Później przyszła pora na absolwentów, którzy opowiedzieli, co robią po skończeniu CKZiU nr 2 w Raciborzu - studentów, przedsiębiorców, specjalistów rozmaitych branż. Można to zobaczyć na filmach:

Jedyna taka fabryka w Polsce

Kolejny punktem Festiwalu Perspektyw Online 2022 była wizyta w Kuźni Raciborskiej. To właśnie tam mieści się siedziba firmy RAFAMET S.A. - specjalizującej się w budowie specjalistycznych obrabiarek.

- Produkujemy urządzenia i eksportujemy je na cały świat - powiedziała Irena Baron, planista ds. marketingu w RAFAMET S.A. - Współpraca z Mechanikiem trwa już kilka lat, układa się bardzo dobrze. Uczniowie przychodząc do nas mają odpowiednią wiedzę teoretyczną, a tutaj przekładają ją na praktykę - dodał Krzysztof Murawski, kierownik projektu na wydziale montażu RAFAMET S.A.

Szkoła dla ludzi z pasją

Ostatnim przystankiem Festiwalu Perspektyw Online 2022 było Liceum Sztuk Plastycznych, które działa w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu. Dyrektor Marzena Kacprowicz zwróciła uwagę ósmoklasistów na fakt, że LSP to szkoła, która w 5-letnim cyklu kształcenia pozwala uzyskać tytuł zawodowy plastyka (do wyboru jedna z dwóch specjalizacji - projektowanie graficzne lub fotografia artystyczna) i przystąpić do matury.

Następnie uczniowie i nauczyciele opowiedzieli o specyfice nauki w Plastyku. Milena podkreśliła, że LSP to wspaniali ludzie i wspaniali nauczyciele. - Trzeba się przyłożyć, ale naprawdę warto - podkreśliła.

Daria Zagola i Jagoda Wiktorowicz to uczennice Liceum Sztuk Plastycznych specjalizujące się w fotografii artystycznej i projektowaniu graficznym. - Od dziecka lubiłam uciekać w świat artystyczny - lubiłam rysować, kolorować - mówi Daria. Dodaje, że zamiłowanie do plastyki rozwinęła w Gminnym Centrum Kultury w Nędzy, a teraz kontynuuje je w Plastyku. - Nie wiedziałam, gdzie chcę iść po ósmej klasie. Zastanawiałam się nad wyborem I LO, ale potem dowiedziałam się, że przy tej szkole jest również Plastyk. Postanowiłam spróbować i nie żałuję - mówi z kolei Jagoda o swoim wyborze szkoły średniej.

Ciekawym punktem prezentacji szkoły był materiał przygotowany przez absolwentkę Plastyka Oliwię Szymkiewicz. - Z perspektywy czasu widzę, jak mało jest takich miejsc, gdzie człowiek może być sobą - powiedziała i dodała, że Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu było dla niej właśnie takim szczególnym miejscem. Dla Oliwii sztuka to sposób patrzenia na świat, coś co sprawia, że można patrzeć na ten sam obraz wiele razy i za każdym razem dostrzegać w nim coś nowego i urzekającego. Polecamy materiały filmowe:


Festiwal Perspektyw organizuje Wydawnictwo Nowiny Sp. z .o.o. Wydarzenie wspierają:

Ludzie

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].