Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Festiwal Perspektyw Online 2022. Podpowiadamy ósmoklasistom, jak wybrać dobrą szkołę i kierunek kształcenia [RELACJA]

19 października ósmoklasiści z powiatu raciborskiego i okolic dowiedzieli się czego i w jakich warunkach można nauczyć się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 oraz w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Wszystko za sprawą Festiwalu Perspektyw Online - wydarzenia celującego w promocji szkolnictwa zawodowego i lokalnych pracodawców. Festiwal trwa dwa dni. 20 października ósmoklasiści wybiorą się w wirtualną podróż do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Raciborzu.

Festiwal Perspektyw Online 2022. Podpowiadamy ósmoklasistom, jak wybrać dobrą szkołę i kierunek kształcenia [RELACJA]
Studio Festiwalu Perspektyw w siedzibie Nowin w Raciborzu. Od lewej uczestnicy pierwszego dnia tegorocznej edycji imprezy: Samuel Kurek, Nikola Gaczyńska, Mariusz Weidner (red. nacz. Nowin Raciborskich), Ola Tietz i Kacper Warchoł.

Starosta i prezydent witają ósmoklasistów

Pierwszego dnia imprezy uczniów powitali starosta raciborski Grzegorz Swoboda i prezydent Raciborza Dariusz Polowy. Starosta zapewnił uczniów, że Powiat Raciborski przygotował dla nich świetną ofertę edukacyjną w swoich szkołach. - Do zobaczenia w placówkach prowadzonych przez powiat - powiedział starosta Grzegorz Swoboda.

- Najważniejszą sprawą jest, żeby wykorzystać tę szansę, jaką jest Festiwal Perspektyw. Aby swoją karierę, swoje przyszłe życie, związać z zawodowstwem, stać się branżowcem - powiedział prezydent Raciborza. Dariusz Polowy zachęcił uczniów, aby stali się fachowcami i tym samym zabezpieczyli swoją karierę oraz mieli satysfakcję z tego, co będą robić.

Wybrać świadomie

Następnym punktem Festiwalu Perspektyw Online była rozmowa z nauczycielkami doradztwa zawodowego Teresą Niedzielską i Sabiną Nowak. Podczas zajęć z doradztwa zawodowego uczniowie poznają spektrum możliwości, jakie otwierają się przed nimi po ukończeniu szkoły podstawowej oraz szkoły średniej. Młodzież rozwiązuje również testy, które pozwalają wskazać predyspozycje zawodowe uczniów, a także określić ich temperament.

- To wszystko pokazuje, jakimi jesteśmy ludźmi i daje przepustkę do podjęcia decyzji, co później będę robić - stwierdziła Teresa Niedzielska i przypomniała, że obecnie ósmoklasiści mogą kontynuować naukę w 3-letniej szkole branżowej pierwszego stopnia, 5-letnim technikum lub 4-letnim liceum ogólnokształcącym.

Czym kieruje się młodzież wybierając szkołę ponadpodstawową? Okazuje się, że najważniejszy jest tzw. klimat szkoły oraz poziom nauczania. Dopiero później uczniowie biorą pod uwagę lokalizację szkoły, opinie rówieśników, własne predyspozycje i kwalifikacje. Opowiedziała o tym Sabina Nowak.

- Najważniejsze, żeby wybrać szkołę świadomie. Młodzież musi odpowiedzieć sobie na pytanie: co będę robić w przyszłości? - powiedziała nauczycielka, zwracając uwagę, że dorosły człowiek jest aktywny zawodowo przez około 40 lat. Dlatego wybór szkoły i kierunku kształcenia ma kapitalne znaczenie dla przyszłości każdego człowieka.

Czego uczą w Budowlance-Gastronomiku oraz Ekonomiku?

Najważniejszy punkt Festiwalu Perspektyw Online to wizyta w szkołach ponadpodstawowych. Pierwszego dnia imprezy ósmoklasiści przenieśli się do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu.

Kacper Warchoł i Ola Tietz podczas rozmowy z redaktorem naczelnym Nowin Raciborskich Mariuszem Weidnerem. Kacper i Ola są uczniami IV klasy na profilu technik hotelarstwa (CKZiU nr 1). Oboje chcą pracować z ludźmi, a ten kierunek otwiera przed nimi właśnie takie perspektywy. - Praca w biurze, przy komputerze, to byłaby dla mnie zmora - mówi Ola. Tegoroczna maturzystka przyznaje, że nauczyciele, z którymi zetknęła się w szkole, a także klasa, do której trafiła, to... istne cudo.

- Zostało wam raptem kilka miesięcy, żeby podjąć decyzję. Możecie być kim chcecie. Wybierajcie z sercem, szukajcie talentów, szukajcie umiejętności... Szkoły czekają - zaapelował do uczniów dyrektor CKZiU nr 1 Jacek Kąsek. Szkoła oferuje 22 kierunki kształcenia (11 w szkole branżowe i 11 w technikum), które odpowiadają na potrzeby rynku pracy.

- Mamy w szkole siedem kierunków kształcenia: technik ekonomista, technik handlowiec, technik rachunkowości, technik logistyk, technik spedytor, technik reklamy, technik grafiki i poligrafii cyfrowej - powiedział z kolei Paweł Ptak, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Dyrektor podkreślił, że szkoła ma świetnie wyposażone pracownie (to znak firmowy wszystkich szkół powiatu raciborskiego), a jej oferta jest dostosowana do rynku pracy.

Uczniowie i nauczyciele oprowadzili ósmoklasistów po pracowniach zawodowych, a także opowiedzieli jak wygląda nauka na poszczególnych kierunkach kształcenia i jakie perspektywy otworzą się przed nimi po skończeniu szkoły i wejściu na rynek pracy. Poniżej publikujemy linki do materiałów filmowych zaprezentowanych w tej części festiwalu:

Samuel Kurek i Nikola Gaczyńska to uczniowie III klasy o profilu technik reklamy (Zespół Szkół Ekonomicznych w Raciborzu). Reklama to coś w czym doskonale się realizują. Samuel i Nikola mają nadzieję, że nauka w Ekonomiku pozwoli im znaleźć dobrą pracę w przyszłości, co z kolei doprowadzi ich do celu jakim są... dobre zarobki.

Eko-Okna zapraszają na praktyki

Pierwszego dnia Festiwalu Perspektyw ósmoklasiści wybrali się również w krótką podróż do siedziby Eko-Okien - partnera Festiwalu Perspektyw.

Łukasz Solich (zastępca dyrektora ds. kompletacji i transportu), Adam Sosna (specjalista ds. IT) oraz Piotr Kirylak (kierownik działu elektrycznego) zachęcili uczniów do odbywania praktyk w tym przedsiębiorstwie, co pozwala zdobyć specjalistyczną wiedzę i pierwsze doświadczenia zawodowe w jednej z najprężniej rozwijających się polskich firm.

Ostatnim punktem Festiwalu Perspektyw Online 2022 był quiz z nagrodami. Pytania dotyczyły tego, czego ósmoklasiści dowiedzieli się podczas pierwszego dnia imprezy. Przewidziano nagrody indywidualne, klasowe i szkolne.


Festiwal Perspektyw organizuje Wydawnictwo Nowiny Sp. z .o.o. Wydarzenie wspierają:

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].