Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Starosta zmienia starostwo. Likwiduje dzieło poprzednika

Starostwo likwiduje referat rozwoju, którym kieruje Karolina Kunicka, była długoletnia rzeczniczka starosty. Zadania referatu powołanego w kadencji Ryszarda Winiarskiego zostaną rozdzielone między inne komórki urzędu.

Starosta zmienia starostwo. Likwiduje dzieło poprzednika
Karolina Kunicka po 15 września nie będzie już szefową referatu w starostwie. Włodarz powiatu chce ją zatrzymać w urzędzie.

„Rozwój” pozyskiwał środki zewnętrzne i realizował Strategię Rozwoju Powiatu. Tym zajmie się teraz nowy referat inwestycji i rozwoju. Ponadto likwidowany referat zajmował się zadaniami z zakresu sportu, rekreacji, turystyki, nadzoru nad fundacjami i stowarzyszeniami oraz wydawaniem kart wędkarskich i rejestracją sprzętu pływającego służącego do amatorskiego połowu ryb; współpracował też z Powiatowym Centrum Sportu. Te sprawy przejmie po nim referat edukacji. Z kolei kulturą, ochroną zabytków zajmie się Biuro Obsługi Starosty. Współpraca krajowa i zagraniczna trafi do wydziału organizacyjnego.

Uwagi wicestarosty

Zmiany odbywają się przy wątpliwościach wicestarosty Marka Kurpisa, który był w 2015 roku przy powstaniu referatu i kolejne 5 lat go nadzorował. Na posiedzeniu zarządu, gdzie decydowano o zmianach w starostwie Kurpis stanął na stanowisku, że komórka sprawnie i rzetelnie realizowała przydzielone zadania i tworzyła zgrany zespół pracowników. – Zmiany organizacyjne w starostwie są niezbędne, ale mam uwagi do formy ich przeprowadzenia. Mając na uwadze własne doświadczenia w pracy zespołowej koniecznym jest poinformowanie zarządzającą komórką o planowanych poczynaniach zarządu – oznajmił w czasie obrad. W głosowaniu nie poparł propozycji przygotowanych przez sekretarz powiatu Beatę Bańczyk.

Telefon do kierowniczki

Zarząd ustalił, że w tej sprawie wystarczy telefoniczna informacja o decyzjach, skierowana do kierowniczki referatu Karoliny Kunickiej. Ta aktualnie przebywa poza pracą z powodów osobistych. Zmiany mają wejść w życie od 15 września. Grzegorz Swoboda chce zatrzymać doświadczoną urzędniczkę w starostwie, podkreśla jej kompetencje zawodowe. Wcześniej Kunicka przestała być rzeczniczką prasową starosty. Tę funkcję pełniła za kadencji Adama Hajduka i Ryszarda Winiarskiego. Grzegorz Swoboda wybrał na rzeczniczkę Sylwię Sitarz.

Jeśli członkowie zarządu mają inne, lepsze propozycje zapewniające realizację zadań m.in. z zakresu współpracy krajowej i zagranicznej, nadzoru nad Biuletynem Informacji Publicznej mogą przełożyć w czasie zaproponowaną zmianę – przedstawił na posiedzeniu starosta Grzegorz Swoboda. Takich propozycji nie wniesiono. Zmiany zatwierdzono na forum zarządu 4 głosami „za” przy jednym wstrzymującym.

Przypomnijmy, że na jednej z sesji w tym roku opozycyjny radny Dawid Wacławczyk krytykował starostę Swobodę za politykę kadrową, wskazując przy tym decyzje dotyczące m.in. K. Kunickiej.

(m)

Ludzie

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Karolina Kunicka

Naczelniczka wydziału promocji w UM Racibórz

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski

Sylwia Sitarz

Kierownik Biura Obsługi Starosty raciborskiego

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~okl (46.134. * .222) 10.09.2020 17:21

To jest polską specjalnością wywracać wszystko do góry nogami nie zwracając uwagi na drugiego człowieka i na konsekwencje różnych decyzji

Michael_Douglas 09.09.2020 19:04

Pamiętam, że pan radny Dawid Wacławczyk mówił na sesji rady powiatu w maju, że zaczęło się „majstrowanie i kombinowanie” przy referacie pani Kunickiej. I mówił, że wszyscy starostowie chwalili ten referat za skuteczność w zdobywania środków zewnętrznych. I mamy pokłosie jak pan radny podał „zręcznego majstrowania” przy tym referacie. A pan starosta raciborski Grzegorz Swoboda wyjaśnił panu Dawidowi Wacławczykowi, że starostwo to zespół i SYMBIOZA działania. To są same cytaty z protokołu z sesji w maju z tego roku.

~No478jak (5.184. * .137) 09.09.2020 17:33

Najpierw pisano o przesunięciu części zadań z referatu p. Kunickiwj do Biura obsługi starosty i poznaliśmy już kierownika awansowanego z pracownika sekretariatu starosty. Były wątpliwości bo ponoć, nie wiem,nie było regulaminu organizacyjnego przyjętego uchwałą zarządu. Nie było stanowiska a był znany kierownik? Tak to przynajmniej pisano. Potem odejście do UM pracownika referatu. Teraz pod nieobecność kierownika z powodów osobistych czyli może urlop czy chorobowe lub inne sprawy likwidują jej referat i co nie jest kierownikiem? W administracji publicznej takie coś. Jak ktoś jest świetny to po co mu likwidowac referat? Chyba to dobra ocena wynikała z prowadzenia tego referatu? O co tu chodzi. To sie wyklucza. Wierzę jednak że radni zaczną badać i rozliczać i wezmą za to pełną odpowiedzialność bo może jest dobrze. Oni wybierają władze starostwa a ludzie ich.

~Osobnodlaziemiraciborskiej (94.254. * .104) 09.09.2020 17:05

Panie Chroboczek na sesji pan narzekał że nie wolno ludzi zwalniać przez telefon jak nadleśniczego Pabiana a sam pan dałeś swoje przyzwolenie, poparcie dla takiego samego zwolnienia pani Kunickiej bo tak się to skończy choć w białych rękawiczkach. Czy to jest ludzkie traktowanie?

~RMF (5.172. * .97) 09.09.2020 13:43

Ciekawe czy chociaż powiedział o tej swojej decyzji staroście Winiarskiemu którego żegnał ma sesji z szacunkiem. Czy zadzwonił, tak jak do KK że już nie ma referatu? Likwidując komórkę praktycznie zmusza ją do decyzji o szukaniu sobie nowej pracy. Przecież stanowisk kierowniczych w starostwie teraz nie ma, ostatnie zajął Myśliwy, chyba że Kunicką by dał do planowanego CUW ale to pieśń przyszłości. Czy ta KK mu tak podpadła że jej nie chce? Prędzej można było się spodziewać zmiany sekretarza a tu...

~SOX (31.0. * .200) 09.09.2020 13:30

Pan starosta Grzegorz Swoboda jest najlepszym starostą w historii Powiatu Raciborskiego. Przeprowadził mieszkańców przez trudny okres pandemii zabezpieczając szpital dla zakażonych koronawirusem. Ocalił PKS przed likwidacją. Wyremontował ulicę Kościuszki w Raciborzu. Remontuje bardzo dużo dróg w całym powiecie. Zaprosił do współpracy wybitnego fachowca samorządowca Roberta Myśliwego. Jest człowiekiem czynu, nie rzuca słów na wiatr. Teraz naprawi starostwo po panu Hajduku i panu Winiarskim

~Stryjenka (46.134. * .103) 09.09.2020 13:18

A ja popieram działania i pomysły pana starosty. Odkąd zostało mu powierzone działanie powiatu widać w końcu gminy a nie tylko Racibórz. I w starostwie też jest więcej ludzi z gmin zatrudnionych. W końcu to jest powiatowy urząd a nie tylko praca dla Raciborzan. A poza tym ta pani kierownik już dawno nie mieszka w naszym powiecie.

Pokaż więcej