Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Konwencja PiS w Warszawie. "Idziemy do tego parlamentu, żeby odrzucić Zielony Ład" 

W Warszawie odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiono główne punkty programu, które będzie realizować partia. Liderem będzie była premier Beata Szydło.

Jarmark Kwiatów na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Piękne okazy roślin zachwycają [ZDJĘCIA] 

Wydarzenie odbywa się na dziedzińcu zamkowym, gdzie do godzin popołudniowych można znaleźć szeroki wybór roślin, ziół, krzewów oraz drzewek, a także przydatnych akcesoriów ogrodniczych.

Rozterki Ślązoka [FELIETON] 

- Jako Ślązok z dziada pradziada i od urodzenia mieszkający na południu Śląska, od pierwszych słów godający po śląsku, po swoimu śląsku, mam spore rozterki związane z tym, co się obecnie dzieje wokół śląskiej godki - pisze Artur...

Gwoździe i śruby na wystawie. Galeria Sztuki Współczesnej [ZDJĘCIA, WIDEO] 

W Galerii Sztuki Współczesnej odbył się wernisaż wystawy Sylwii Korpalskiej pod intrygującą nazwą „Czasoprzestrzeń”.  Impreza zgromadziła spore grono zainteresowanych tym rodzajem sztuki.

„Taniec jest dla każdego” - fenomen Klubu Tańca SPIN 

Klub Taneczny Spin prowadzony jest przez Elżbietę Lasocką od blisko 35 lat. - Na samym początku to była tylko młodzież, rekreacyjnie - Później grupa zaczęła się rozrastać, tańczyć zaczęły także dzieci. Z czasem przerodziło się to...

Przez białaczkę stracił oko. 11-letni Tomek z Jastrzębia potrzebuje nierefundowanego leczenia [POMÓŻ] 

Pod koniec października ubiegłego roku u Tomka zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową. Od tego czasu życie chłopca diametralnie się zmieniło. Proces leczenia jest intensywny i trudny. Aby zwalczyć infekcję grzybiczą, która pojawiła się...

Noc Maturzystów, czyli impreza z nauką w tle [ZDJĘCIA] 

Jastrzębska Noc Maturzystów cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów ostatnich klas szkół średnich. Organizatorzy, czyli Młodzieżowa Rada Miasta, zadbali o to, aby było ciekawie, zaskakująco i naukowo.

Dni Raciborza 2024. Zagrają Baranovski, Vixen, Janek Górka [PROGRAM] 

Wyjątkowo okazale prezentuje się program tegorocznych Dni Raciborza. Wystąpią znani wykonawcy, ale nie zabraknie też nietuzinkowych wydarzeń, m.in. koncertu w Wodociągach Raciborskich, muzycznego spaceru ulicami Raciborza, czy potańcówki nieopodal...

Plastycy pokazali swoje prace dyplomowe [ZDJĘCIA] 

26 kwietnia nastał wielki dzień dla maturzystów z wodzisławskiego Liceum Plastycznego. Poza tym, że ukończyli oni szkołę średnią i otrzymali świadectwa, to zaprezentowali światu swoje prace dyplomowe. Uroczysty wernisaż odbył się w Pałacu...

Przed bramą do dorosłości. W II LO żegnano maturzystów, wręczono Leszki 2024 

- Przyszliście dziś jako uczniowie, wyjdziecie stąd jako absolwenci - usłyszeli maturzyści zgromadzeni w sali gimnastycznej II LO im. Adama Mickiewicza w Raciborzu. Odbyło się tam wręczenie świadectw ukończenia szkoły średniej. Młodsi...

Magia wielkanocnych obrzędów [HISTORIA] 

Ogromnie bogata jest na Śląsku tradycja związana z obchodami Świąt Wielkanocnych i poprzedzającego je Wielkiego Tygodnia.

Skarby regionu: Biblioteka Pedagogiczna w Raciborzu 

„Czytelników książek jest tak mało, iż trzeba ich otoczyć opieką państwową, jak żubry w Puszczy Białowieskiej” – pisał jeszcze przed wojną Antoni Słonimski. O tym, że jego słowa są wciąż aktualne, najlepiej wiedzą pracownice Biblioteki Pedagogicznej w Raciborzu, które o czytelników walczą od lat. W świecie zdominowanym...

Spacer po przedwojennym rybnickim rynku. Czekoladowy sklep Koenigsfelda 

Sympatyczna żona Boehma rozdawała dzieciom cukierki i nikogo nie wypuściła bez zakupów. W sklepie Przegendzy można było kupić doskonałe masło z Gostynia i znakomite sałatki. A w powietrzu unosił się zapach palonej kawy.

Skarby regionu: Zbudowany na planie krzyża św. Antoniego 

Budynek PCK w Rybniku jest świadectwem ofiarności i woli niesienia pomocy kilku pokoleń rybniczan.

Abp Adrian Galbas w Środę Popielcową: Życzę głębokiego Wielkiego Postu, bo inny jest bez sensu 

- Sama religijność nie wystarcza i nie pomaga. Ona może przytłoczyć, może być tylko pozą, kolejną teatralną sztuką w teatrze życia – mówił w katowickiej katedrze Chrystusa Króla Metropolita katowicki abp Adrian Galbas w Środę Popielcową rozpoczynającą czas Wielkiego Postu.

Modernizm z klocków. Architektoniczne inspiracje w Rybniku 

Czy Teatr Ziemi Rybnickiej ma coś wspólnego z gimnazjum w Helsinkach i klasztorem dominikanów La Tourette?

Zasieki, druty kolczaste i… chata na końcu świata  

W tym miejscu w Jastrzębiu rozciągano druty kolczaste, ustawiono zasieki, a nawet specjalnie zaorano pole. Wszystko po to, aby nie przemkła się nawet mała mysz. Każdy ślad dokładnie badano. Działo się to na dawnej granicy polsko-czechosłowackiej, która przebiegała przez jastrzębskie sołectwa - Ruptawę i Moszczenicę.

Opuszczony dwór z piękną przeszłością  

Patrząc na ledwo stojący jeszcze budynek, z trudem odnajdujemy ślady dawnej świetności. Trzeba naprawdę wielkiej wyobraźni, aby uwierzyć, że miejsce to odwiedził prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy uznany pisarz. A przecież w tej ruinie odbywały się kiedyś rauty, spotkania, a nawet ślub.

Cmentarz grozy. Grzebano tu zamordowanych pacjentów szpitala psychiatrycznego [ZDJĘCIA]  

W naszym regionie istnieje cmentarz, który bez przesady możemy nazwać cmentarzem grozy. Powstał w 1922 roku i był miejscem pochówku pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Jednak najwięcej zmarłych przyjął w czasie II wojny światowej – byli to zamordowani pensjonariusze lecznicy.

Zmarli, którzy nie mają grobu. Zapal świeczkę  

W dniu Wszystkich Świętych wspominamy osoby, które odeszły. Najczęściej są to bliscy. Wówczas palimy znicze na ich grobach. Są jednak miejsca w Jastrzębiu, gdzie nikt nie jest pochowany, a mimo to ludzie darzą je estymą. Jest też jeden grób szczególny - tych wszystkich, którym nie było dane się narodzić.

Kapliczka w Jedłowniku ma 75 lat. Uczcili to mszą dziękczynną [ZDJĘCIA]  

Dokładnie 75 lat temu, w 1948 roku doszło do poświęcenia odbudowanej kapliczki św. Jerzego w Jedłowniku, u styku Czyżowickiej i Wolności. Teraz mieszkańcy postanowili uczcić jubileusz, a proboszczowie dwóch parafii odprawili tam mszę. 

Dzień Golęszyców w najbliższą niedzielę - Muzeum zaprasza na wycieczkę 

Na pierwszy rzut oka niepozorne wzniesienia w środku lubomskiego lasu kryją w sobie opowieść o ludziach, którzy mieszkali tu przed setkami lat. W niedzielne popołudnie, 20 sierpnia Muzeum w Wodzisławiu Śląskim zaprasza na Dzień Golęszyców.

Spotkanie z historią wodzisławskim muzeum - Piotr Hojka opowiedział o początkach XX w. [ZDJĘCIA]  

Nowa wystawa oraz oprowadzenie kuratorskie - to wszystko czekało na pasjonatów historii w sobotnie popołudnie 12 sierpnia. W Muzeum w Wodzisławiu Śląskim otwarto pierwszą z ciągu wystaw poświęconych dziejom miasta i regionu w XX wieku.

100 lat naszej raciborskiej Annutiaty 

- Każde miejsce w naszym domu jest dotknięte modlitwą, cierpieniem i ofiarą - pisze siostra Dolores z klasztoru Annuntiata w Raciborzu.

Ksiądz Szywalski pisze o dziejach Markowic 

Markowice, najbardziej na północ położona dzielnica Raciborza, należy do miasta dopiero od 40 lat, włączona w lutym 1977 r. Jako samodzielna miejscowość i parafia ma jednak długą historię sięgającą XIII wielu. Markowice świętowały niedawno 770-lecie pierwszego wspomnienia o miejscowości i parafii. Równocześnie obchodzono 140-lecie...

„Mój” kościół w Studziennej  

Kościół w Studziennej ma w tym roku 110 lat, choć właściwie tylko jego prawa część, bo nawa poprzeczna została dobudowana w latach 1933–35. Z kościołem tym jestem związany od prawie 50 lat! - pisze ksiądz Jan Szywalski.

Raciborska Matka Boża 

- Raciborzowi w XV w. groził najazd Husytów ze strony Czech. Ten ruch, początkowo religijny, przeobraził się w agresywny, militarny taran, który siał zgrozę w szerokiej okolicy, mordował i niszczył. W 1428 r. husyci posuwali się w kierunku naszego miasta - pisze ksiądz Jan Szywalski.

Zobacz więcej