Czwartek, 17 czerwca 2021

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Senator Gawęda, posłanka Lenartowicz i starosta Swoboda na otwarciu przedszkola w Rudniku [ZDJĘCIA, RELACJA LIVE]

24.01.2021 18:08 | 0 komentarzy | mad

Po ponad dwóch latach od pierwszych rozmów w kierunku zmian związanych z rudnickim przedszkolem oficjalne oddano do użytku pomieszczenia, które będą służyć najmłodszym mieszkańcom gminy. To jedna z najdroższych inwestycji zrealizowanych w tej kadencji samorządu.

Senator Gawęda, posłanka Lenartowicz i starosta Swoboda na otwarciu przedszkola w Rudniku [ZDJĘCIA, RELACJA LIVE]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

18 uchybień

Dyskusja w kierunku zmian związanych z dotychczas mieszczącym się przedszkolem przy ulicy Stawowej 5 toczyła się w gminie od lat. Głośniej temat wybrzmiał po kontroli przeciwpożarowej, jeszcze za czasów poprzedniego wójta gminy Alojzego Pieruszki. Wówczas strażacy wytknęli gminie 18 uchybień. Wśród nich wymieniało się m.in. takie problemy jak: brak odpowiednio szerokiej drogi pożarowej w obiekcie oraz brak drugiego wyjścia ewakuacyjnego.

Decyzję o przeniesieniu przedszkola do miejscowej podstawówki, mieszczącej się przy ulicy Słonecznej, podjął po konsultacjach z rodzicami oraz radnymi nowy wójt gminy Piotr Rybka. Przedszkole w części zajęło pomieszczenia szkoły oraz dobudówkę, która powstała w tym celu. Utworzono tam dwa oddziały. Robotami zajęło się Przedsiębiorstwo Usługowe Borbud z Raciborza. Całość kosztowała blisko 870 tys. złotych. Zadanie samorząd sfinansował ze swojego budżetu, wykorzystując także 531 tys. zł, które gmina otrzymała w ramach Rządowego Fundusz Inwestycji Lokalnych.

W toku dyskusji nad przyszłością oświaty w gminie radni podjęli również decyzję o przekształceniu szkoły na Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudniku, który składa się ze szkoły i przedszkola w Rudniku oraz przedszkola w Szonowicach (wcześniej ta placówka, była oddziałem zamiejscowym rudnickiego przedszkola). Od 1 września 2020 r. zespołem kieruje jeden dyrektor – Weronika Żymełka.

Wstęga przecięta

Oficjalne otwarcie przedszkola odbyło się w niedzielę 24 stycznia. Rolę gospodarzy sprawowali wójt gminy Piotr Rybka oraz dyrektor szkoły Weronika Żymełka. Wśród gości pojawili się natomiast m.in. senator Ewa Gawęda, posłanka Gabriela Lenartowicz, starosta raciborski Grzegorz Swoboda, Szymon Szrot, reprezentujący swojego szefa – posła i wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia oraz przewodniczący Rady Gminy Rudnik Ireneusz Jaśkowski.

Symboliczną wstęgę przecinały przedszkolaki: Milena Chruściel i rodzeństwo Józef i Jaś Żokowie. Obiekt poświęcił proboszcz miejscowej parafii, ks. Piotr Malawski.

Część oficjalną transmitowaliśmy "na żywo" za pośrednictwem Facebooka:

Więcej o nowo otwartym przedszkolu w Rudniku niebawem napiszemy na łamach papierowego wydania "Nowin Raciborskich".

Ludzie:

Alojzy Pieruszka

Alojzy Pieruszka

Były wójt gminy Rudnik.

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Ireneusz Jaśkowski

Ireneusz Jaśkowski

Przewodniczący rady gminy Rudnik.

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

Tomasz Kruppa

Tomasz Kruppa

Wicewójt gminy Rudnik