Wtorek, 20 kwietnia 2021

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Sprawdzali jak działa sprzęt do diagnozowania koronawirusa [ZDJĘCIA]

16.10.2020 11:15 | 3 komentarze | juk

Nowa aparatura wodzisławsko-rydułtowskiego szpitala ma przyspieszyć diagnozowanie pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Wpłynie to na bezpieczeństwo ich samych, jak i pracowników lecznicy. Kilka dni temu odbyła się prezentacja sprzętu.

Sprawdzali jak działa sprzęt do diagnozowania koronawirusa [ZDJĘCIA]
15 października pracownię mikrobiologii Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (PPZOZ) w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. odwiedzili wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a zarazem prezes Fundacji JSW Artur Dyczko, senator Ewa Gawęda, starosta Leszek Bizoń oraz dyrektor placówki Krzysztof Kowalik.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

15 października pracownię mikrobiologii Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (PPZOZ) w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. odwiedzili wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a zarazem prezes Fundacji JSW Artur Dyczko, senator Ewa Gawęda oraz starosta Leszek Bizoń. Okazją do spotkania była prezentacja analizatora i komory laminarnej do molekularnego wykrywania RNA patogenów chorobotwórczych, w tym m.in. koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę Covid-19.

Szpital dostał dofinansowanie

Przypomnijmy, że urządzenie pozwala wodzisławsko-rydułtowskiej lecznicy na bezpieczne wykonywanie hospitalizacji w obu lokalizacjach w trybie planowym. Każdy pacjent będzie mógł mieć zrobiony test na obecność koronawirusa w czasie około godziny. Sprzęt znacząco ograniczy też ryzyko zakażenia personelu, a w przypadku wykrycia zachorowania pozwoli na szybkie podjęcie działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby. Dla PPZOZ-u i jego pacjentów jest to o tyle istotne, że staną się już niezależni i nie będą musieli czekać nawet kilku dni na wyniki próbek testów. Dzięki staraniom dyrekcji PPZOZ, władz powiatu ze starostą Leszkiem Bizoniem na czele, a także senator Ewy Gawędy od 16 września wodzisławskie laboratorium znajduje się na ministerialnej liście laboratoriów covid. Koszt nowej aparatury wyniósł nieco ponad 300 tys. zł. i pokryła go Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Fundacja JSW.

Nie tylko koronawirus

Sprzęt pozwala na oznaczanie nie tylko koronawirusa, ale również innych patogenów chorobotwórczych, jak wirusy, bakterie, a nawet grzyby. Jest zatem bardzo przydatny dla diagnozowania nie tylko Covid-19, ale też innych chorób, np. w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne, a także – co niezmiernie istotne – dla wykrywania bakterii Clostridium Difficile – odpowiedzialnej za większość zakażeń szpitalnych. - Nawet jeżeli w pewnym momencie epidemia koronawirusa się skończy, to będziemy mogli urządzenie w dalszym ciągu wykorzystywać i na pewno nie będzie stało bezużytecznie - podkreślał podczas spotkania dyrektor PPZOZ-u Krzysztof Kowalik.

Garść podziękowań

Goście mieli okazję zapoznać się z możliwościami technicznymi sprzętu, a także dowiedzieć się, jak wygląda proces wykrywania obecności nawet śladowych ilości RNA koronawirusa w próbkach pobranych od pacjentów. W tajniki badania wprowadziła ich Bożena Grzenik, kierownik pracowni. Zauważyła, że urządzenie może jednocześnie, ale niezależnie badać cztery próbki. - Dziękujemy Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz Fundacji i JSW za okazane wsparcie. Senator Ewie Gawędzie natomiast dziękujemy za skuteczne lobbowanie o te środki - mówili zgodnie starosta Leszek Bizoń i dyrektor Kowalik. Podkreślili, że pozyskany sprzęt znacząco zwiększy dostęp do badania pod kątem koronawirusa nie tylko dla mieszkańców powiatu wodzisławskiego, ale też ościennych miast i gmin. - Dziękuję Jastrzębskiej Spółce Węglowej za pomoc przekazaną na rzecz społeczności powiatu wodzisławskiego, z którego wywodzi się wielu pracowników spółki - mówiła senator Ewa Gawęda.

Prezes Artur Dyczko podkreślił, że dofinansowanie przekazane ze strony JSW to dar nie tylko od samej firmy czy fundacji, ale przede wszystkim od pracowników spółki i całej grupy kapitałowej. - Czujemy się mocno związani z regionem, w którym nasza spółka funkcjonuje i prowadzi swoją działalność. Stąd wsparcie dla wielu różnych inicjatyw - mówił pan prezes. Nie ukrywał, że decyzja o dofinansowaniu zakupu wyposażenia laboratorium w Wodzisławiu Śl. to też inwestycja w bezpieczeństwo zdrowotne pracowników spółki.

Ludzie:

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski