środa, 19 czerwca 2019

imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława

RSS

Komisja zbada sprawę Anny Ronin

25.02.2016 06:10 | 2 komentarze | ma.w

Zgłoszony radzie wniosek DFK o zmiany w zatrudnieniu Anny Ronin w redakcji radiowej Mittendrin skłonił samorządowców do powołania specjalnej komisji. Na jej czele stanęła Anna Szukalska. Gremium liczy 9 osób, mógł doń przystąpić kto zechciał.

Komisja zbada sprawę Anny Ronin
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przewodniczący Henryk Mainusz planował jedynie odczytać treść wniosku DFK na sesji (organizacja chce dokonać zmian w funkcjonowaniu swoich mediów i zaproponowała Ronin nowe stanowisko na innych warunkach płacowych) ale zawiązała się dyskusja z udziałem samej zainteresowanej. - Przeczytałem tekst żeby radni byli zorientowani w kwestii. Pani radna może przygotować swoje stanowisko na następną sesję. Do tego czasu każdy z radnych ma prawo obiektywnie i tylko w jednym kontekście czy to naruszenie jest związane z naruszeniem mandatu radnej. Reszta jest dla nas rzeczą drugorzędną. Stosunki pracy i inne tam rozgrywki personalne naprawdę rady nie interesują. Prosimy o zbadanie i wyrobienie sobie opinii. Na przyszłej sesji będziemy głosowali - powiedział szef rady.

Zaczął Piotr Klima, który uznał, że "musi wiedzieć cośkolwiek o sprawie". - Niech autorzy wniosku przyjdą na sesję i zapytamy ich - zaproponował. Mainusz odparł, że nie wie czy oni przyjdą ale zaznaczył, że "na sznurku ich nie przyciągnie".

Leon Fiołka odczytał ze Statutu Miasta, że rada może w takim przypadku powołać komisję doraźną, która zbada sprawę. - Wnioskuję o jej powołanie - zwrócił się do H. Mainusza. - A kto w tej komisji zasiądzie i jakim trybem będzie pracować? - ciekaw był przewodniczący.

Głos zabrała Anna Ronin. - Ja tylko chcę powiedzieć, że to co napisano we wnioku to jest duża nieprawda. Proszę się nad tym głęboko zastanowić. To jest naprawdę z powodu działalności politycznej. To zostało mi powiedziane trzy razy na spotkaniu. Jeżeli państwo chcą możecie oczywiście się spotykać i komisje tworzyć ale ja już teraz mówię prawdę - oznajmiła.

Henryk Mainusz spytał A. Ronin czy ta publicznie stwierdza, że we wniosku DFK jest podana nieprawda? - Tu jest podana nieprawda. Mam na to dowody. Jeżeli chcecie się państwo tym zajmować w komisji to jest państwa sprawa - odpowiedziała radna.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Myśliwy zawnioskował o przerwę w obradach. Zdziwił się P. Klima. - W jakim celu? - spytał. - W celu przerwy - odparł Mainusz. Obruszył się Franciszek Mandrysz. - Jak pan może? Przerwa w celu przerwy? Niech pan nie przesadza. Naprawdę poziom żenujący - skwitował. Wniosek nie przeszedł bo w głosowaniu padł remis 9:9.

O powołanie komisji zawnioskowała tym razem Zuzanna Tomaszewska. Tomasz Cofała pytał Fiołkę czemu ma służyć ta komisja. - Kieruję się statutem - tłumaczył zapytany. - Pozbawić chleba chcą panie Tomku, chleb chcą zabrać - krzyczał F. Mandrysz. Przewodniczący Mainusz strofował radnego by "chlebem się nie przerzucał".

Michał Woś spytał Annę Ronin czy uważa, że w jej sprawie powinna pracować komisja. - Ja tu podałam pewne przemyślenia państwu. Bo ja mówię tak jak jest. Jeżeli wy uznajecie, że musicie się jeszcze spotykać i nie odrzucicie tego wniosku no to niech jest ta komisja. Jeżeli nie wierzycie, w to co mówię, że to jest działalność polityczna to niech się ta komisja zbierze. Jeżeli chcecie pójść na rękę DFK - przedstawiła swoje zdanie Ronin.

Przewodniczący Mainusz uznał, że pracodawca radnej został pomówiony, że podaje radzie nieprawdę. - Nie wiem do czego będziemy dążyli dalej polemizując w tej kwestii - ocenił.

Michał Fita zastanawiał się głośno czy głosować nad wnioskiem DFK już w lutowej sesji. Reszta rady nie chciała takiego rozwiązania.

Z. Tomaszewska argumentowała, że komisja pozwoli poznać sprawę z dwóch stron - Anny Ronin i DFK.

Radni ustalili - na wniosek Pawła Rycki - że w komisji zasiądą wszyscy chętni. Zgłosiło się 9 osób. Przewodniczącą obrano Annę Szukalską. Do składu weszli też: Franciszek Mandrysz i Zbigniew Sokolik, Leszek Szczasny, Leon Fiołka, Tomasz Cofała, Paweł Rycka, Wiesław Szczygielski i Marcin Fica.

Ludzie:

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Gminy Racibórz

Franciszek Mandrysz

Franciszek Mandrysz

Radny Gminy Racibórz.

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Krzysztof Myśliwy

Krzysztof Myśliwy

Radny Gminy Racibórz.

Michał Woś

Michał Woś

minister w rządzie Mateusza Morawieckiego

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz