Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bez dziur i kocich łbów w Dębieńsku

Blisko 2 mln. zł powiat i gmina wydały na modernizacje oraz remonty dróg i chodników w dzielnicy.

Bez dziur i kocich łbów w Dębieńsku

Stan dróg i chodników od zawsze stanowi problem spędzający sen z oczu mieszkańców zarówno dużych miast, jak i małych miejscowości. W Czerwionce-Leszczynach, zdecydowanie mniej powodów do narzekań na problemy drogowe mają już teraz mieszkańcy Dębieńska.

Drogom w dzielnicy do ideału daleko, jednak w mijającym roku często spotkać tu można było drogowców przy pracy. W ciągu ostatnich dwóch lat w dębieński asfalt i chodniki poszło blisko 2 miliony złotych. Do dębieńskich dróg dokładały powiat, gmina i rada dzielnicy. Miesiąc temu zakończona została największa w minionych latach drogowa inwestycja w Dębieńsku jaką była kompleksowa przebudowa ulic Jesionka i Zabrzańskiej. Po trwających cztery miesiące pracach mieszkańcy dostali nową, prostą jak stół nawierzchnię obydwu dróg aż do wysokości wjazdu do kościoła oraz chodniki. Te ostatnie na niektórych odcinkach zostały wyremontowane, zaś w miejscach gdzie do tej pory ich nie było drogowcy wybudowali nowe trotuary.

Dzielnica długo czekała na tę inwestycję, ale było warto. Dzisiaj zadowoleni są wszyscy – piesi, bo bezpiecznie mogą przejść wyremontowanym bądź nowym chodnikiem, kierowcy – bo do autostrady A1 i centrum Dębieńska mogą dojechać prostą drogą, mieszkańcy – bo przy okazji modernizacji nareszcie uregulowane zostało odwodnienie przy wjazdach na ich posesje. Przebudowa kosztowała stosunkowo mało, bo 1 mln. 42 tys. zł. Powiat rybnicki dał 221 tys. zł., 521 tys. zł. Zarząd Dróg Powiatowych w Rybniku pozyskał ze „schetynówek”, a gmina z budżetu dołożyła 300 tys. zł.

Pozostała Zabrzańska

Modernizacja dwóch dróg powiatowych to nie jedyne roboty drogowe prowadzone ostatnio w Dębieńsku. Pieniędzmi sypnął także urząd gminy, dzięki czemu udało się wyremontować kilka dróg oraz zrobić porządne chodniki. Remontów i napraw z gminnej kasy doczekały się ulice Malczyka i Środkowa. Skromne środki, jakie z budżetu dostała rada dzielnicy, również rozdysponowano na remonty dróg m.in. ulicy Strzelczyka. W sumie w dębieńskie drogi gmina włożyła jakieś 400 tys. zł. Do załatwienia pozostaje jednak jeszcze jedna, bardzo ważna sprawa – remont znajdującego się w fatalnym stanie części odcinka ul. Zabrzańskiej, będącej łącznikiem powiatu rybnickiego i mikołowskiego. Jest bardzo obciążony i niebezpieczny, a nawierzchnia jezdni na całym odcinku jest zdeformowana i połatana. Codziennie drogą tą do pracy w kopalni „Budryk” jeżdżą nie tylko mieszkańcy Dębieńska. Pomysły na wykonanie remontu są, a nawet kilka – wspólnie na terenie dwu powiatów jako dojazd do węzła autostrady Dębieńsko lub samodzielnie przez powiaty w zakresie tzw. „schetynówki”.

Kolejne plany remontowe

Pojawiła się jednak dobra wiadomość dla mieszkańców w temacie remontów. Na spotkaniu komisji drogownictwa rady powiatu rybnickiego, na którym Czerwionkę-Leszczyny reprezentował burmistrz i przewodniczący rady miejskiej, podniesiono potrzebę realizacji tego remontu, a burmistrz zdeklarował pomoc finansową ze strony gminy przy współfinansowaniu zadań chodnikowych. Przyszły rok też może okazać się nie najgorszy, jeśli chodzi o inwestycje drogowe w dzielnicy. Jeszcze we wrześniu Marek Profaska złożył do budżetu na rok 2014 sporo wniosków. Część to sprawy ponowione, część zupełnie nowych zgłoszonych przez mieszkańców. Jednym z pierwszych i najważniejszych jest wpisanie i zabezpieczenie środków na wykonanie utwardzenia i budowy dróg w dzielnicy, ponieważ w tym zakresie szczególnie w Dębieńsku jest wiele potrzeb. Wystarczy wspomnieć, że jeszcze ok. 9 km dróg w dzielnicy to drogi gruntowe, a ludzie przy nich mieszkający borykają się z szeregiem problemów, szczególnie w okresie wiosennym i jesiennym.

Po dwóch latach oczekiwań, wiosną 2014 roku, jak zapewnia Bogusław Kurdek, prezes PWiK w Czerwionce-Leszczynach, wymiany doczeka się rurociąg wodny na ul. Strzelczyka, a do burmistrza trafił wniosek o wpisanie i zabezpieczenie środków na wykonania kapitalnego remontu tej drogi. Złożony został też wniosek o odnowienie najbardziej zniszczonych części nawierzchni poprzez wykonanie tzw. „mikrodywanika”.

(ms), (ska)


Marek Profaska, przewodniczący rady miejskiej w Czerwionce-Leszczynach, mieszkaniec Dębieńska

Przekazane przez radę miejską środki w wysokości 300 tys. zł pozwoliły na zwiększenie zakresu prac o część ul. Zabrzańskiej, do wysokości wjazdu do kościoła. Teraz bezpieczeństwo przechodniów i zmotoryzowanych użytkowników drogi powiatowej na odcinku ul. Jesionka i części ul. Zabrzańskiej jest bardzo dobre. Myślę, że dalsza współpraca pozwoli na dokończenie tego odcinka drogi powiatowej o dalszą cześć ul. Zabrzańskiej, do granicy z gminą Ornontowice. Ten odcinek nawierzchni, jak i części chodnika, jest bardzo zużyty i niebezpieczny, a przemieszczają się nim również dzieci do szkoły i przedszkola. Na odcinku skrzyżowania z ul. Prostą oraz końcowego odcinka ul. Zabrzańskiej od pętli autobusowej ma miejsce bardzo dużo wypadków, a przecież sprawy bezpieczeństwa są dla nas bardzo ważne.

 

Ludzie

Wiesław Janiszewski

Burmistrz Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
RomanZn 23.12.2013 00:18

Najpierw zróbcie porządek z ul. Odrodzenia, którą tak ładnie zrobili a później jacyś idioci poprzecinali w poprzek bo nie pomyśleli wcześniej o kanalizacji deszczowej. BRAWO! BRAWO panie Knopik radny tejże dzielnicy...