Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Były komandos z Raciborza został doradcą szefa MON. Ma poprawić warunki służby żołnierzy

Urodzony w Raciborzu Paweł Mateńczuk, ps. Naval, były komandos JW GROM, weteran misji zagranicznych, został Pełnomocnikiem Ministra Obrony Narodowej ds. warunków służby wojskowej.

Były komandos z Raciborza został doradcą szefa MON. Ma poprawić warunki służby żołnierzyarch. MiPBP w Raciborzu
Paweł Mateńczuk w raciborskiej bibliotece

Zatrzymać doświadczonych żołnierzy w służbie

Raciborzanin został powołany na Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej ds. warunków służby wojskowej 26 kwietnia. Do tej pory takiego organu w Polsce nie było. - Nie mamy dziś w Polsce problemu z kandydatami i kandydatkami na żołnierzy, co jest optymistyczne. Ale mamy, co mniej optymistyczne, problem z zatrzymanie tych wszystkich, którzy założyli mundur, w służbie. Chcę to zmienić, by po latach służby nadal mieli satysfakcję z jej pełnienia - powiedział Mateńczuk w swoim podcaście "Na Celowniku Navala", który publikuje w serwisie Youtube. Zdradził, że jako Pełnomocnik skupi się na walce z głupotami, które funkcjonują w wojsku od wielu lat. - Żeby uwypuklić je tak bardzo, by się ich z wojska pozbyć - powiedział w swoim programie Naval.

Armia ma rosnąć, a tymczasem specjaliści odchodzą

Jak podają media, co roku Wojsko Polskie zmaga się z falą odejść ze służby. Według podawanych w grudniu 2023 r. danych, od 1 stycznia do 30 listopada 2023 roku, z zawodowej służby wojskowej zwolniono 8 947 żołnierzy. Spośród tej liczby prawie 62% nabyło uprawnienia emerytalne. Prawie pięć tysięcy osób miało odejść z armii w grudniu 2023 i niewiele mniej w styczniu 2024. Oczywiście w tym czasie mundur założyło wielu nowych żołnierzy - ponad 22 tys., ale oni żołnierskiego fachu dopiero się uczą, tymczasem z wojska odchodzą często wysokiej klasy specjaliści, których szkolenie do wykorzystania specjalistycznego uzbrojenia, kosztowało setki tysięcy złotych. Żołnierze narzekają głównie na kwestie związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi i tzw. wojskowym betonem, czyli szeroko rozumianym ortodoksyjnym podejściem do norm, reguł i standardów. A przypomnijmy, że w obliczu trwającej od ponad dwóch lat napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę, w lutym tego roku Szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła zapowiedział proces transformacji polskiego wojska. Zgodnie z nim Wojsko Polskie ma osiągnąć liczebność aż 450 tys. żołnierzy, w tym 150 tys. żołnierzy aktywnej rezerwy. Obecnie nasza armia liczy około 190 tys. żołnierzy zawodowych, dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i terytorialsów.

Weteran odznaczony za swoją służbę najwyższymi odznaczeniami

Paweł Mateńczuk ps. Naval jest byłym żołnierzem Jednostki Wojskowej GROM. Przez czternaście lat był operatorem w zespole bojowym. Aż dziewięć razy brał udział w misjach zagranicznych, biorąc udział w działaniach bojowych na wodach Zatoki Perskiej, Iraku i w Afganistanie. Wcześniej był żołnierzem zasadniczej służby wojskowej w 1. Pułku Specjalnym, służąc m.in. na misji pokojowej ONZ w Libanie. Był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego, przyznawanym wybitnie zasłużonym w bojach i Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego, przyznawanym za czyn wybitnego męstwa połączony z narażeniem życia, a także Złotą Odznakę GROM-u, która dla żołnierzy JW GROM jest najwyższym zaszczytem. Jest autorem kilku książek poświęconych tematyce wojskowej i survivalowej. Doradza i szkoli w zakresie obronności i reagowania na zagrożenie życia. W ostatnich wyborach parlamentarnych był kandydatem na posła z listy Trzeciej Drogi PSL - PL2050 Szymona Hołowni w okręgu nr 14 (powiaty gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski, tatrzański i Nowy Sącz). Mandatu nie uzyskał.

16 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~POpaprane (78.11. * .243) 21.05.2024 14:53

Teraz to wypowiedzi navala po wypadkach śmiertelnych w marcu bez analizy przyczyn a opowieści że wojsko w końcu szkoli się na poligonach a nie imprezach zabezpieczających mają sens - kłamać , kłamać i kłamać... nieładnie - jak tanio można się sprzedać

~lol666 (31.60. * .253) 17.05.2024 12:29

Doradcy kosiniaka - albo stare skompromitowane trepy po studiach w Moskwie, albo ex- wojskowi celebryci w rodzaju Navala. Grunt że "swoi"

~Veteran (45.90. * .234) 16.05.2024 21:08

To jest gość,który ma parcie na szklany ekran i bycie celebrytą....
Niestety stracił szacunek u wielu mundurowych w tym WS.

~Luzak (5.173. * .55) 16.05.2024 15:59

A co GROMiK może wiedziec o wojsku?? Też byłem w Afganie i gromili mieli ksywę DIFac patrol. Nie robili nic tylko lansowanie. Ten gość nawet regulaminu nie zna. Zenada

~Zryty@ep (87.204. * .86) 16.05.2024 10:13

Zlikwidujcie mieszkaniówkę i po armii...kiedyś nie było mjeszkaniówki i żołnierze służyli dla ojczyzny ale. zapewne to nie byli patrioci...smutne to bo że mamy 2 sorty żołnierzy tych co wysłużyli wszystko i są kuż starym portfelem a tym co mają służyć i wali się w nich kupę kasy z podatków ale to nic nie da oni wydoją i odejdą

~Bobimoto (5.173. * .12) 16.05.2024 05:45

Dzisiaj składam kwity do cywila, ponieważ po ukończeniu kursu podoficerskiego, moja brygada nie ma dla mnie etatu, znalazłem etat na jednostce podległej pod inne struktury, (żeby zostać w mieście w którym mieszkam) to dowódca nie wyraził zgody i oddelegowali mnie w strukturach brygady do jednostki oddalonej o 150KM na szkolenie rezerwy i dzsw na pół roku... Nikt ze mną nie rozmawiał co to ma na celu... Co zabawniejsze, mogłem być oddelegowanym do sztabu Brygady, ale "nie, bo tam mamy być"

~Szaolin (46.204. * .52) 16.05.2024 00:11

Jeśli WP nie będzie dowodził Polityk a generałów bedzoe 3/4 mniej to może się coś zmieni, inaczej to puste decyzje . Co niby ten Pan ma zmienić, będzie kolegą generałów i tyle.

~Asik100 (94.251. * .218) 15.05.2024 22:10

Wystarczy zmienić system emerytalny, obecny jest za atrakcyjny, lepiej iść na emkę

~Stefan4510 (5.184. * .208) 15.05.2024 21:52

Beton i biurokracja w wojsku z dnia na dzień powiększa się. W sztabach siedzi tysiące oficerów, którzy robią "kawał dobrej nikomu nie potrzebnej" roboty. Wystarczy odciąć prąd i armii nie ma. Takie wyciągnęli wnioski z wojny na Ukrainie.

~Edek2024 (5.184. * .208) 15.05.2024 21:47

Ten pan nie będzie miał żadnego wpływ na polepszenie warunków służby. Odbije się od betonu, ewentualnie zostanie pochłonięty przez beton. Jeden człowiek nic nie zmieni.

~Kamysz (83.4. * .61) 15.05.2024 20:56

Niech spakuje Kosiniakowi plecak ewakuacyjny.

~Ajjjjjjj (193.242. * .146) 15.05.2024 20:50

Jeśli sprawa mieszkaniówki nie zostanie w najbliższym czasie uregulowana na korzyść żołnierzy (wypłacanie w trakcie trwania służby) w szczególności tych z najdłuższą wysługą to możecie zapomnieć o zmianie tej tendencji. Kolejne decyzje powoli są już podejmowane. Owocnej pracy życzę całemu zespołowi MON.

~bobo1 (5.173. * .165) 15.05.2024 14:51

Czyli wprowadź z powrotem fale w wojsku zapewne on takiej nie przeszedł w wojsku a przydałoby się tym wszystkim lewakom którzy rzadza monem

~J223 (89.151. * .157) 15.05.2024 13:41

I będzie coraz więcej odchodzić tych bez wysługi... Szklany sufit miał być zlikwidowany, nie został. Nic nie zmieniło się...Betonoza dalej panuje

~Moritz (78.150. * .178) 15.05.2024 12:06

naval to kolejny naganiacz wojenny... koniecznie chce wyslac polska mlodziez do maszynki do mielenia miesa na ukr ainie...

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .209) 15.05.2024 08:47

lubię Pana ale czy zbyt ambitny w tym przypadku Pan nie jest ? Jaki ma Pan na to wpływ - dziś politycy wszystko psują często i gęsto upolityczniając bardzo trudną pracę wojskowych i nie dając im ni jak wpłynąć na to.