Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Europoseł Kohut jak wulkan. Racibórz z obietnicą zaistnienia w Europie

Senator Siedlaczek i prezydent Wojciechowicz wsparli kandydata do Parlamentu Europejskiego - Łukasza Kohuta. W tym celu odbyła się 14 maja na Rynku w Raciborzu konferencja prasowa.

Europoseł Kohut jak wulkan. Racibórz z obietnicą zaistnienia w Europie
Łukasz Kohut uzyskał w Raciborzu poparcie senatora Henryka Siedlaczka i prezydenta Jacka Wojciechowicza

Chce dłuższego wydatkowania pieniędzy z KPO

- Wyjątkowo przyjeżdżam do państwa z Warszawy. Zbudziłem się tam dzisiaj, z miłą świadomością, że wracam do siebie. W niedzielę byłem na rowerze w Raciborzu. Ja kocham ten region, kocham Śląsk - powiedział na początek Łukasz Kohut.

Startuje w wyborach do Parlemantu Europejskiego z listy Koalicji Obywatelskiej. Wybory odbędą się 9 czerwca.

- To trzecie z rzędu wybory w ostatnim czasie, istny maraton wyborczy. Wcześniej pokonaliśmy populistów, czego zazdroszczą nam w Europie. Nastąpiły też ważne dla historii Raciborza zmiany w urzędzie miasta, ja wspierałem pana Wojciechowicza w jego kampanii - kontynuował europarlamentarzysta.

- Dla Polski i Europy to bardzo ważne wybory. Żeby rozkwitła współpraca instytucji europejskich z samorządem, także raciborskim, żeby rozwijała się współprac PE z polskim parlamentem. Mamy wiele spraw do załatwienia w 5 lat. Żeby pieniądze z KPO mogły być wydatkowane dłużej, bo przez ostatnie 2 lata te pieniądze były zablokowane. W Polsce był brak praworządności, a pisowska władza wszystko blokowała. Chcę, żeby Komisja Europejska i Parlament Europejski przeformatowały wydatki z KPO o 2 lata do 2028 roku. Chodzi o 6 mld euro w skali Śląska. Miasto Racibórz powinno mieć dłuższy okres wydatkowania pieniędzy z tego źródła.

Kohut wskazał na swoją współpracę z senatorem Henrykiem Siedlaczkiem w zakresie ustanowienia języka śląskiego - językiem regionalnym. Nazwał Siedlaczka swym politycznym ojcem w tej walce. - Walce o sprawy naszej kultury, tożsamości - podkreślił europoseł.

Głosowanie na eurosceptyków może rozwalić Unię

Prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz oznajmił, że trudno się nie podpisać pod tym co powiedział Kohut. Według niego głosowanie 9 czerwca na eurosceptyków, na tych co mają zastrzeżenia do UE, to głosowanie na osoby, które chcą rozwalenia UE. - To jest plan przywódców Federacji Rosyjskiej, a te wybory to jest obrona Europy jaką znamy, demokratycznej i wolnej. Bo możemy obudzić się w Europie podzielonej, skazanej na dominację Federacji Rosyjskiej. Dlatego się angażuję w tę kampanię, bo uważam, że to niezwykle ważne - stwierdził Wojciechowicz.

WIDEO NA ŻYWO: ŁUKASZ KOHUT NA RYNKU W RACIBORZU

- Poseł Kohut to jakiś wulkan, jak Wezuwiusz przy Neapolu, on jest blisko Raciborza. Ma nieprawdopodobną energię. Ja jestem bezpartyjny, ale wspomagam Koalicję Obywatelską. Ten człowiek jest w stanie przenieść niejedną górę - ocenił Wojciechowicz.

Senator Henryk Siedlaczek oświadczył, że Łukasza Kohut to śląski głos w PE. - Mamy wiele do przypilnowania w PE, a on ma już jedną kadencję za sobą. Chodzi o środki z KPO, przedłużenie ich wykorzystania. Racibórz też potrzebuje tu wsparcia i czasu, bo dotąd czas był zmarnowany. Zwrócę się do PiS: zawaliliście! - powiedział senator.

Dodał, że cieszy go wsparcie Jacka Wojciechowicza, człowieka o niesamowitym doświadczeniu politycznym.

Siedlaczek dodał, że to młodzi politycy pilotowali ustawę o języku śląskim - Kohut i Rosa. Jego zdaniem tworzą oni normalne wartości, na które czeka Śląsk.

W Brukseli zarabia się duże pieniądze

Spytaliśmy Łukasza Kohuta czy jego start to nie skok na kasę, bo europarlamentarzysty otrzymują wysokie diety w euro.

- Zarabia się tam duże pieniądze, ale Beata Szydło też je zarabia, bo takie są stawki. Ja w 5 lat nabyłem dużo doświadczenia, choć początki miałem skomplikowane. Jan Olbrycht mi pomógł, jeśli chodzi o prace w komisjach, prace legislacyjne. Nie tylko śląską sprawę nagłośniłem, a to moje DNA. Udało się zmienić rozporządzenie metanowe, niebezpieczne dla śląskiego przemysłu, bo zamykałoby śląski przemysł w 2027 roku. Przekonywaliśmy kolegów z zachodu, że nie jesteśmy gotowi na tak szybką transformację. Uchwalałem Konwencję Stambulską dla ofiar przemocy domowej i ogromny fundusz Obywatele równość prawa i wartości - dla stowarzyszeń, prosto z Brukseli. Kocham tą pracę, ale co weekend jestem na Śląsku - zapewniał Kohut.

Wierzy, że z nowym prezydentem Raciborza będzie mógł Racibórz pokazać w Europie.

- Dobrze, że pan prezydent widzi we mnie wulkan, a nie hołdę. Cieszę się na współpracę, bo to fachowiec, doświadczony człowiek, który wrócił do siebie z doświadczeniem centralnym - zaznaczył Ł. Kohut.

W poprzednich wyborach rybniczanin reprezentował Lewicę, a teraz KO. Wyborca może poczuć się zdradzony, co na to Kohut? - Wtedy Lewica startowała z PO jako Koalicja Europejska, ja kandydowałem z Wiosny. Miałem i mam wsparcie z Nowej Lewicy, ale dostałem propozycję od premiera Buzka i Borysa Budki. Uznałem, że to dobre miejsce dla mnie. Teraz jestem bezpartyjny - tłumaczył parlamentarzysta z Brukseli.

Ludzie pytają o podpis Dudy

- Od dwóch tygodni jestem w kampanijnej trasie, odbieram dużo pozytywnego feedbacku, słucham dużo apeli do prezydenta Dudy, żeby podpisał uznanie śląskiego za język regionalny. Dostrzeżono moją pracę przy tym. My chcemy się chwalić naszym językiem, żeby był szanowany, to język naszego serca. Jak prezydent nie podpisze - to zrobi to następny prezydent - Rafał Trzaskowski. On ma żonę z Rybnika, nie będzie miał wyboru, takiego prywatnego - uśmiechnął się Łukasz Kohut.

Najważniejsze zadanie na nową kadencję? - Przesunąć wydatkowanie środków z KPO, chodzi o dogadanie się z Ursulą von der Leyen, żeby przesunąć termin do 2028 roku, bo samorządy będą miały problem. Poza tym praca w komisjach, tzw. kludzenie śląskiej sprawy i w komisji kultury sprawa Erasmusa. Potrzebne są większe fundusze i wymiany seniorów, bo jest taka potrzeba. W 2006 sam wziąłem udział w wymianie jako student UŚ. Ponadto Europejska Stolica Kultury w Katowicach, w Metropolii Górnośląskiej. To są ogromne pieniądze na rozwój infrastruktury kultury - wyliczył Kohut.

- Ja wiem, z czym się je PE. Co można tam załatwić - dodał europoseł.

Spytaliśmy doświadczonego w wyborach różnego szczebla Henryka Siedlaczka jak sprawić, by frekwencja nie była niska, bo maraton wyborczy już męczy Polaków. - Te wybory są niesamowicie istotne, nic o nas bez nas. Siły demokratyczne, które są w obiegu teraz, muszą zaistnieć w sposób znaczący w PE. Będą problemy jak się tak nie stanie. Tu nie chodzi o to, żeby komuś dokopać, bo dobro wspólne się liczy, a nie kolor polityczny. UE to polityka wobec dobra wspólnego, ważne jest, by KPO uratować. Musimy dostać ten czas, to pieniądze prorozwojowe, dla dzieci obecnego pokolenia - podsumował Siedlaczek.

Ludzie

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, radny sejmiku śląskiego, senator XI kadencji

Jacek Wojciechowicz

Prezydent Raciborza i były wiceprezydent Warszawy

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Boris_Vódka (46.204. * .124) 15.05.2024 19:45
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Znowu reportaż o właścicielu aparatu fotograficznego.

~Kierwa (83.4. * .61) 15.05.2024 19:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A ile pogłosu wydmuchał Wojciechowicz?

~Kierwa (83.4. * .61) 15.05.2024 17:28
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wojciechowicz miał pogłos?

~Faryzeusz2018 (46.204. * .209) 15.05.2024 15:51
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Najlepszy jest Jaki : Dumna Polska w Euro Parlamencie. Tak ale reprezentowana przez syna I sekretarza PZPR z browaru w Głubczycach czyli Jakiego

~WeźSieChyćRoboty (46.134. * .237) 15.05.2024 14:38
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wojciechowicz klepie farmazony jak połamany. Dziadki se młodego łosia znaleźli do klepania po plecach. Chcemy zarządzania miastem a nie warszawskich głupich gadek!

~Marekcz (91.146. * .208) 15.05.2024 13:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Gość nienawidzi Polaków (ale oni chcą na szparagi :):) dramat, że taki, ktoś jest z Rybnika wstyd...

~CentroprawicowyLiberał (88.128. * .31) 15.05.2024 09:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A co do Kohuta, to lepszy zaangażowany prośląski Kohut w EP niż karierowicze z PO czy kolejny ślązakofob z PiSu albo zgorolały Ślōnzok jak Fritz czy Klotz...

~CentroprawicowyLiberał (88.128. * .31) 15.05.2024 09:09
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Prymitywnym hasełkiem o skoku na kasę można pojechać każdemu parlamentarzyście czy radnym wszystkich szczebli. Każdemu kto wynagradzany jest z publicznych pieniędzy, czy to z lewicy, prawicy, centrum. Kto to sprawdzi i jak? Mało jest takich, którzy nie biorą wynagrodzenia, jednym z nielicznych jest chyba Mentzen. A czy to znaczy, że reszta kandyduje tylko dla kasy? Kaczyński? Braun? Zandberg? Sikorski? Hołownia? Kohut? To przykłady bardzo ideowych polityków różnych partii, nie wdając się w ocenę ich działań, bo ta siłą rzeczy będzie zawsze zależna od poglądów oceniającego, to nie wydaje się, że nimi a także wieloma innymi politykami kierowała chęć skoku na kasę...

~wtf (46.223. * .6) 15.05.2024 08:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Raz kabociorz - zawsze kabociorz. Bez względu na to, co, gdzie i kiedy akurat opowiada. Skoczył na kasę tak samo jak Szydło - dobre porównanie.

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .209) 15.05.2024 06:20
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Panie Łukaszu za to co Panu już się udało i za to co Pan robi ma Pan mój i rodziny głos. Powodzenia i potem w Brukseli sukcesów ! Pozdrawiamy

~DonPedro69 (87.101. * .22) 15.05.2024 04:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zobaczycie pierw jak w Brukseli głosował przeciw Polsce