Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Katarzyna Paszenda

Skarbnik gminy Nędza

Śmieci znów droższe. Ile od nowego roku zapłacą mieszkańcy gminy Nędza? 

Nowy rok przyniesie nowe stawki za śmieci w gminie Nędza. I znowu będzie drożej. Tym razem 36 złotych za osobę, choć w gminie podkreślają, że mogło być jeszcze więcej. Pomogły oszczędności, które udało się wypracować na przestrzeni 2022 roku.

Budowa tranzytu z Ciechowic do Nędzy zajmie kilka lat  

Do 2025 roku ma zostać rozliczona budowa tranzytu z Ciechowic do Nędzy, do 2024 roku ma trwać budowa. - Czy nie możemy przyspieszyć? - pyta przewodniczący rady Gerard Przybyła. W urzędzie wyjaśniają, że to wstępne założenia. - Chcemy wykonać to zadanie jak najszybciej - odpowiada wójt Anna Iskała.

Nędza znów bez funduszu sołeckiego, mimo że sołtysi sugerowali inaczej 

- Nie wyraża się zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy na 2023 rok środków stanowiących fundusz sołecki - zapisano w przyjętej przez Radę Gminy w Nędzy uchwale. To decyzja, która w tej formie podejmowana jest tam od lat. Ostatni fundusz do dyspozycji sołectw wyasygnowano w Nędzy w 2014 roku.

Dwa grosze wywołały dyskusję. Nędza uchwaliła stawki podatkowe na 2022 rok 

W Nędzy zadecydowano o stawkach podatku od nieruchomości na 2022 rok. Niestety, zmiany przyniosły podwyżki, które uderzą w mieszkańców. Ile wyniosą?

Kiedy ścieki popłyną do oczyszczalni w Ciechowicach? 

Radni z Nędzy podjęli na jednej z ostatnich sesji uchwałę w sprawie ustalenia dopłat do taryfy za zbiorowe odprowadzanie ścieków. To więc krok przybliżający mieszkańców do korzystania z wybudowanej sieci. Ale kiedy to faktycznie się zadzieje?

W Nędzy zdrożeją śmieci. I to w trakcie obowiązującego przetargu. Ile wyniesie stawka? 

Fatalne informacje dla mieszkańców gminy Nędza. Radni, po urzędniczych wyliczeniach, zdecydowali o podwyżce opłat za śmieci w ciągu obowiązującego przetargu. Powód? Okazuje się, że z terenu gminy jest zbieranych więcej ton śmieci, aniżeli zakładano. Stawka wraz z początkiem lipca wzrośnie o kilka złotych.

Dlaczego radni z Nędzy uchylili uchwałę o dopłacie do ścieków? 

Nadzór prawny wojewody Jarosława Wieczorka dopatrzył się błędu w jednej z uchwał Rady Gminy Nędza. Chodzi o decyzję ze stycznia w sprawie ustalenia dopłat do taryfy za zbiorowe odprowadzanie ścieków. – Zaznaczam, że to nie jest nieudolność urzędu – odpiera ewentualne uwagi Anna Iskała, wójt gminy.

W Nędzy powróci fundusz sołecki?  

Nie zapadły jeszcze konkretne decyzje w tym kierunku, natomiast władze gminy chcą przedyskutować ten pomysł z sołtysami poszczególnych wsi.

Ktoś komuś będzie sponsorował ścieki? Burzliwa dyskusja w Nędzy 

Następuje finalizacja prac, o których w Nędzy mówi się od lat. Po wybudowaniu oczyszczalni i sieci w Ciechowicach oraz dokonaniu przyłączy, przyszedł czas na faktyczne oddawanie ścieków przez mieszkańców. Sprawa wywołała wiele emocji na minionym wspólnym posiedzeniu komisji działających przy Radzie Gminy Nędza. Stawki zaproponowane...

Nadwyżka z opłaty śmieciowej w Nędzy? 

To temat, który zainteresował radnego Henryka Postawkę z Górek Śląskich. Dociekał na minionym wspólnym posiedzeniu komisji, czy faktycznie urząd dysponuje środkami z opłaty śmieciowej pobieranej przez miejscowy samorząd w zeszłym roku.

Gminy dosypują pieniędzy do PKS. Nie wszystkim się to podoba 

Kolejna gmina powiatu raciborskiego musiała „dosypać” pieniędzy do budżetu przeznaczonego na komunikację. Wstępne szacunki znacznie odbiegają od kwot, które są potrzebne, aby pokryć koszty generowane przez przewoźnika.

Jedna stawka dla wszystkich. Wiadomo, ile mieszkańcy Nędzy będą płacili za śmieci 

Kolejna uchwała „śmieciowa” i kolejna podwyżka opłat. Mieszkańcy gminy Nędza muszą przygotować się na wzrost stawek za wywóz śmieci. Zmiany wchodzą w życie już za kilkanaście dni, bo wraz z początkiem października. O ile wzrasta stawka?

Pracownicy w kombinezonach pojawią się na ulicach Nędzy. Co będą robić? 

Nędza chce systematycznie dezynfekować miejsca wspólne. To działanie w związku z pandemią koronawirusa. Pierwsza dezynfekcja w tym tygodniu. Mieszkańcy mogą więc zobaczyć na terenie gminy pracowników ubranych w kombinezony ochronne.

Radny protestuje, a rada uchwala. Nędza bez funduszu sołeckiego 

Podjęcie decyzji w sprawie niewyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy na 2020 rok środków stanowiących fundusz sołecki – to sprawa, która budziła wiele emocji na styczniowej sesji rady gminy w Nędzy.

Nędza dotuje policję 

Gmina po raz kolejny zadecydowała o przekazaniu policji pięciu tysięcy złotych. Pieniądze będą wydatkowane na dodatkowe patrole.

Chodniki i drogi będą pływać w szambie? 

Czyli co dalej z kanalizacją w gminie Nędza?