Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

AKTUALIZACJA Sylwia Gabryelska-Ritzka łączy siły z Szymonem Musiołem przed II turą wyborów na wójta Lysek. Co na to Agata Kostka?

Jeśli Sylwia Gabryelska-Ritzka wygra wybory na wójta, to Szymon Musioł będzie jej zastępcą. - Nasze wizje odnośnie gminy i jej funkcjonowania są bardzo spójne - wyjaśnia Szymon Musioł.

Sylwia Gabryelska-Ritzka łączy siły z Szymonem Musiołem przed II turą wyborów na wójta Lysek. Co na to Agata Kostka?Facebook
Sylwia Gabryelska-Ritzka ma poparcie Szymona Musioła w wyborach na wójta Lysek

"Taka informacja należy się wyborcom przed wyborami, a nie po nich"

- Chciałam państwa poinformować, że jeśli obejmę funkcję wójta gminy Lyski, moim zastępcą zostanie pan Szymon Musioł. Uważam, że taka informacja należy się wyborcom przed wyborami, a nie po nich - mówi Sylwia Gabryelska-Ritzka na filmie, opublikowanym w serwisie Facebook.

Wyniki pierwszej tury wyborów na wójta Lysek

Przypomnijmy, pierwsza tura wyborów na wójta Lysek nie przyniosła rozstrzygnięcia. Agata Kostka z komitetu Zrównoważony Rozwój Gmin Naszego Powiatu zdobyła 1518 głosów. Był to najlepszy rezultat spośród wszystkich kandydatów, jednak druga Sylwia Gabryelska-Ritzka osiągnęła niewiele gorszy wynik - poparło ją 1480 osób.

Pozostali kandydaci - Szymon Musioł z komitetu Nowe Lyski i zastępca wójta Grzegorz Dudek z komitetu Nowoczesna Gmina Lyski 2024 - zdobyli po 609 głosów.

W tym miejscu dodajmy, że dotychczasowy wójt Grzegorz Gryt z powodzeniem kandydował do rady powiatu rybnickiego.

Naturalny sojusz

Druga tura wyborów odbędzie się 21 kwietnia. Sojusz Sylwii Gabryelskiej-Ritzki oraz Szymona Musioła wydaje się naturalnym posunięciem, albowiem właśnie oni byli nastawieni opozycyjnie względem obecnych władz gminy.

Grzegorz Gryt w rozmowie z Nowinami przed pierwszą turą powiedział, że z szerokiego grona kandydatów najlepsze kwalifikacje na wójta ma Agata Kostka, kierowniczki Ośrodka Wspierania Rodziny w Nowej Wsi. Jego zastępca, Grzegorz Dudek, kandydował z komitetu Nowoczesna Gmina Lyski 2024.

Teraz Sylwia Gabryelska-Ritzka i Szymon Musioł zapewniają wyborców, że nie zamierzają niczego likwidować. - Chcemy reformować to, co działa źle, ulepszyć to, co działa dobrze... mamy zamiar współpracować  z każdym radnym, czego dotychczas zabrakło oraz bardzo ciężko pracować na rzecz każdej miejscowości w naszej gminie - obiecują.

Czy Grzegorz Dudek poprze Agatę Kostkę?

Czy w takim razie Agata Kostka będzie zabiegać o poparcie Grzegorza Dudka i jego wyborców? - Jeżeli chodzi o poparcie pana Grzegorza Dudka, na dziś nie zapadły żadne decyzje. Czas pokaże - mówi Agata Kostka.

W podobnym tonie wypowiada się Grzegorz Dudek. - Na dziś nie podjąłem jeszcze takiej decyzji - odpowiada na pytanie Nowin, czy zamierza poprzeć Agatę Kostkę przed drugą turą wyborów.

Aktualizacja (12.04.2024 r.): Grzegorz Dudek opublikował w mediach społecznościowych list poparcia dla Agaty Kostki. Zrobił to 11 kwietnia:

Wyniki wyborów do rady gminy

Na koniec dodajmy, że komitet Agaty Kostki (Zrównoważony Rozwój Gmin Naszego Powiatu) wprowadził 15-osobowej do rady gminy 7 radnych. Są to: Paweł Hajok, Zbigniew Bania, Sylwia Kluger-Kustoś, Monika Lazar, Zbigniew Bugdol, Krzysztof Korecki, Adam Dyakowski.

Komitet Sylwii Gabryelskiej-Ritzki oraz nowe Lyski Szymona Musioła mają w sumie 7 radnych. Są to:  Mirela Gawlik, Sebastian Staniek, Wojciech Paprotny, Izabela Homola, Sylwia Gabryelska-Ritzka, a także Małgorzata Nowak i Łukasz Harazim. W przypadku zwycięstwa Sylwii Gabryelskiej-Ritzki w wyborach na wójta, konieczne będzie ponowne przeprowadzenie wyborów do rady gminy w Żytnej (okręg nr 15). Szymon Musioł nie kandydował do rady gminy.

Na radnego gminnego z powodzeniem kandydował również Grzegorz Dudek, który wygrał w Zwonowicach (okręg nr 14). Jeśli po wyborach ponownie zostałby zastępcą wójta, wówczas trzeba byłoby przeprowadzić wybory uzupełniające do rady gminy w Zwonowicach.

Ludzie

Grzegorz Gryt

Radny Powiatu Rybnickiego, były wójt gminy Lyski

Szymon Musioł

W przeszłości radny miasta Rybnik, kandydat na wójta Lysek

28 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~StaryByfyj (45.151. * .152) 19.04.2024 16:37

Pani Sylwio trzimymy kciuki za Paniom i starziki i młodziki nie trza być stąd jak godo ptok kabociorz oby mu piórka oklaply ptoki ćwiyrkają że ludzie i Ślonzoki i gorole paniom Sylwia popierają ludziska do urn

~Mieszko2 (45.151. * .152) 16.04.2024 16:43

Czytelniku o pseudonimie "pis" oczywiście zgadzam się z Panią Panem niszczenie banerów jest naganne chcę tylko nadmienić że nie tylko banery p.Agaty zostały zniszczone i ferowanie wyroków że to konkurencja jest słabe trzeba sprawę zgłosić na policję względnie do straży gminnej i słusznie zauważyłeś czytelniku "ktoś "niszczy

~pis (46.134. * .185) 16.04.2024 15:45

ktośo niszczy banery p.Agaty nieczysta gra konkurencji WSTYD !!!!!!!!!

~Mieszko2 (45.151. * .152) 15.04.2024 21:01

Hmm słuchałem uważnie ostatnie posiedzenie Rady Gminy i jakoś nic z tego posiedzenia nie wynika w rzeczonym temacie pozatym że wojt wyszedł z obrad nie pierwszy z resztą raz jak został pozbawiony jakich kolwiek argumentów to jest zachowanie równe zeru

~pis (46.134. * .42) 15.04.2024 14:26

p Ritzka co zrobila przez te 5lat jako radna przypisuje sie pani( wraz z radnymStaniek) ,że pozyskalście środki na budowę sai gimnastycznej w Raszczycach, to blef wystarczy odsluchać ostatnie posiedzenie rady gminy i już iest wiadomo kto i gdzie te srodki pozyskał , pani zaś przypisuje się takie sukcesy któe równają się zeru ,trochę szacunku i poszanowania wobec wyborców a nie wszechobecnego zakłamania !!!

~Mieszko2 (31.0. * .196) 13.04.2024 08:55

Jeszcze mała dygresje do Pani Ludziki wiem że pani tu krótko mieszka ale pani Agata jeszcze nie jest wójtem a pisze pani "że jako wójt jest otwara i rozmawia z ludźmi "otóż w gminie Lyski na obecna chwilę wójtem jest ktoś inny chyba że pani Kostka tak się Pani przedstawiła wszystko możliwe

~Mieszko2 (31.0. * .196) 13.04.2024 08:42

Do Pani Ludziki to proszę się rozejrzeć trochę a tak całkiem poważnie u nas była Pani Sylwia to chyba normalne że obydwie kandydatki nie są w stanie wszystkich odwiedzić z każdym porozmawiać można sobie doczytać obejrzeć sesje na yt pozdrawiam wszystkich wyborców i w myśl sportowego hasła "niech wygra lepszy" spotkajmy się przy urnach wyborczych to my mieszkańcy możemy zadbać o naszą gminę

~Ludziki (5.173. * .105) 13.04.2024 00:08

Osobiście p.Agata u mnie była przedstawić swój program wyborczy , opowiedziała kilka słów o sobie, była miła, konkretna, zdecydowana. Nie wiem do ilu domów zapukała ale za to jej wielki szacunek. Nie znamy się osobiście ale jako wójt to że jest otwarta i rozmawia z ludźmi to dla niej wielki plus. Jako mieszkanka od niedawna tej gminy oddaje głos na p. Agatę i wszystkich Was zachęcam, bo to dobra inwestycja dla tej gminy. Ta druga kandydatka jest przezemnie widywana tylko na plakatach.

~RodzinaGoroli (45.151. * .152) 12.04.2024 17:28

Przypomnę hasło wyborcze Pana Dudka sprzed pieciu lat "nowoczesna gmina Lyski ponad podziałami "a tu z jego listu wynika co innego niestety krzywdzące są słowa tego Pana że tylko ludzie "stąd"się nadają na stanowiska rozumiem to tak że ludzie nie stąd tzw .gorole obcy czy jak nas nazwać podadki mamy placić w gminie Lyski ale jako gorszy sort mamy siedzieć cicho bo Pan Dudek wice wójt tak uważa jest to żenujące i wręcz niedopuszczalne że z ust osoby na stanowisku wychodzą takie słowa Panie Dudek nie oczekuje ja i moja rodzina przeprosin bo napewo Pana na to nie stać ale niech na przyszłość Pan się zastanowi co i do kogo Pan pisze. Pani Sylwio wraz z liczną rodziną Goroli głosujemy na Panią może jesteśmy gorszym sortem dla Pana Dudka i Pani kontrkandydatki ale na szczęście nikt nie pozbawił nas prawa głosu z którego skorzystamy i oddamy nasze głosy na Panią Sylwię

~kotwbutach (157.25. * .206) 12.04.2024 17:09

zaciekawił mnie ten komentarz "p.kostka nie pojawiła się już ponad 5 misięcy na radzie gminy, bo co? " Serio serio?

~Hanys@ (5.173. * .19) 12.04.2024 16:54

Kłamczuszka i Kostka WIN te same konto! Dzimierz PRZEPRASZA za Kostkę! OWR to instytucja do wyciągania kasy, p.kostka nie pojawiła się już ponad 5 misięcy na radzie gminy, bo co? "Szef" kazał nie przychodzić? Wolne żarty. Przez 20lat ta gmina była rządzona przez jednego wójta, odpowiedzcie sobie sami ludzie, warto dalej iść tą drogą? Inne gminy się rozwijają, biznesy są ściągane, a dla Lysek STYAGNACJA! Piszecie o OWR, ale nie samym OWR'em żyje gmina! I jako hanys i synek stąd NIE zagłosuję na p.kostkę.

~KostkaWIN (188.137. * .223) 12.04.2024 15:41

Murem z Panią Agatą! Tyle robi dla ludzi. Mało maly Jej zasług? Od Lat z doświadczeniem OWR ! Nasze dzieci mają ciekawsze życie nie tylko przed komputerem w domu i ltp.

Rizke niema tyle doświadczenia Co Kostka dlatego to Ona musi Wygrać i wygra pewnie drugą Turę!

Wszyscy za Kostką!

~Kłamczuszka (188.137. * .223) 12.04.2024 15:36

W dodatku Ritzke kłamczuszka która przypisuje sobie zasługi szybciutko się denerwuje, prawda Pani Ritzke? :)

~Zatroskanaolosylysek (188.137. * .30) 12.04.2024 12:05

Jak już wcześniej pisałam o. Ritzke strasznie dzieli ludzi, nie współpracuje z organami tylko nim się przeciwstawia i rzuca kłody pod nogi. Nie dąży do dialogu bo uważa że jej zdanie jest najważniejsze. Obgaduje ludzi za plecami, napuszcza ludzi na siebie, jest kłamliwa jedno obiecuje drugie robi. Wystarczy spojrzeć na ludzi co ją popierają same trole internetowe z jadem tryskającym na każdą stronę. Pani Agata jest miła i sympatyczna, nie garnie się do kłamstw i napuszczania ludzi na siebie, robi swoje. A to że współpracuje z wójtem Grytem... A co ma robić jak to jej szef...? Z innym też by współpracowała bo tego się od niej wymaga. Dla niej ważne jest dobro gminy nie układów. A jeden pan co non stop udostępnia na FB zdjęcia gryt-wos-kostka, żal mi go, będzie żył w swoim jadzie. I jeszcze raz Pani Agata jest porządną kobieta i proszę już hejterzy nie siać jadu bo nikt normalny tego nie wytrzyma. Chcecie sobie głosować na tą drugą? Głosujecie. To wy będziecie żałować. Ale zostawcie już panią Agatę w spokoju biedna kobieta chce dobrze a ze wszystkich stron jest atakowana. Powodzenia Pani Agato dobro samo się obroni!

~kunegunda (83.27. * .65) 12.04.2024 11:25

kilka pytań, na które każdy sobie niech odpowie...
Dlaczego pan Dudek brał udział w wyborach przed 5 latami a potem został wice wójtem? Może historia się powtórzy przy wygranej pani Kostki?
Jeden dzień różnicy i decyzja zapadła. P.Dudek wspiera p. Kostkę - list popierający jest na jego profilu na FB. Warto przeczytać, by zrozmieć niektóre tutaj komentarze.

Każda z kandydatek ma swoje zasługi - super. Tylko p. Kostce było o wiele łatwiej będąc przychylną obecnemu wójtowi jednocześnie będąc jego podwładną a p. Ritzka będąc w opozycji, mimo wszystko, zdziałała wiele.
Zarzucane jest brak współpracy p. Ritzki ze wszystkimi. a w której radzie jest 100% zgodności i współpracy? To zadaniem włodarza jest rozstrzyganie sporów a nie działanie na przekór. Na ostatniej sesji rady gminy p.Gryt wyszedł podczas sesji bez słowa zamiast wziąć udział w dyskusji... Czy tak się robi?

Obie kandydatki mają swoje zalety a także wady. Jak każdy człowiek...

By w Gminie Lyski zaszły zmiany, warto zagłosować na p. Sylwię, którą wsparł p. Szymon.

~JLsek (31.0. * .20) 12.04.2024 11:22

Powiedzmy sobie szczerze... pani Agata nic nie zmieni w tej gminie, z tylnego siedzenia dalej kierować będą GG i GD. Dajmy szansę nowym... już wystarczy "grytowania".

~Aga343 (188.137. * .21) 12.04.2024 09:28

Głosowałam na Pana Szymona teraz zagłosuję na Panią Sylwię. Chce zmian w naszej gminie. Urzędował Pan Gryt a na festynie gminnym ( nie mówię tu o tym dla rodzin w Nowej Wsi) Woś dziękował Pani Agacie. To o co chodzi?

~emerytka63 (87.101. * .46) 12.04.2024 08:06

Krótko, bo nie mam czasu czytać waszych bredni, zdobądźcie najpierw rzetelną wiedzę, potem piszcie!
Kilka faktów:
- gdyby Pani Kostka nie rozliczyła projektów z OWR nigdy więcej by nie dostała nowych, mamy kwiecień a słyszałam, że już ma nowe łącznie na ok. 250 tysięcy złotych. Robi to z powodzeniem od lat i to znacznie dłużej niż kilka kadencji samorządowych. Każdy może po nie sięgać, tylko trzeba umieć i wiedzieć jak je rozliczać. Ktoś kto tego nigdy nie robił nie ma bladego pojęcia Zatroskany V2!
- Pani Gabryelska-Ritzka jako Radna Gminy miała okazję pięć lat rozwijać i współpracować, niestety przez pięć lat tworzyli podziały, które dziś tylko się nasilają,
- tyle się słyszy o powiązaniach Pani Kostki z wójtem Grytem, ludzie, czy Wy nie macie żadnej wiedzy? Obecny jeszcze wójt od kilkunastu lat był i jeszcze jest jej szefem, a ona jego podwładną jak wielu innych pracowników w tej gminie. Chcąc normalnie pracować trzeba mieć kontakt z szefem.
- powiązania z Wosiem? Hmm... tak w ostatniej kadencji sejmu były, bo on był posłem naszego regionu. Czemu nie piszecie, że były też powiązania z posłem Krząkałą i wielu innymi. Z tego co pamiętam wcześniej rządziła Platforma i Pani Kostka też z nimi współpracowała. Pytanie czy ktoś to pamięta, widać że nie. W tamtych latach chyba dwa razy była zaproszona przez Prezydenta Komorowskiego za zasługi dla rodzin. Trzeba współpracować z każdym, żeby jakieś cele realizować i Pani Kostka to ma. Niektórzy chyba jej tego zazdroszczą.

Szkoda mi więcej czasu na to, ale jak zwykle najwięcej krzyczą ci mają najmniej wiedzy, a plotek przez nich rozsiewanych jest cała masa.
Szkoda mi również Nowin i ich niektórych młodych publicystów, którzy swoją wiedzę opierają na facebooku. Tam też często są częściowe prawdy i wyrywkowa wiedza.
Pozdrawiam Czytelników!

~ZatroskanyV2 (94.254. * .75) 11.04.2024 21:49

Ty "zatroskanaoloslysek" z miesiączka żeś spadła? Póki co to p.Agata jest zakłamana bo nie umie się rozliczyć z kasy która została przehuśtana z ośrodka wspierania rodzin! P.Gryt poszeł do powiatu i zamiast gmina rozwijać dalij bydymy w maraźmie siedzieć!

~Proszę_o_zrozumienie (5.173. * .80) 11.04.2024 21:33

Do zwolenników Pani Agaty - jak myślicie, kto ma obiecany fotel wicewójta jeśli przejdzie? Tylko, że o tym wprost z Panem Dudkiem nie mają odwagi powiedzieć. A kto będzie pracować w Gminie i sterować Panią Agatą? Coś czuje, że obecnie ustępujący wójt. Zrozumcie, żeby coś się zmieniło na lepsze, to jedynym rozwiązaniem jest zagłosowanie na Panią Sylwię.

~pis (46.134. * .42) 11.04.2024 18:01

Agata jestesmy z Tobą a nie z klamczuchą , która juz dzieli stanowiskami !!!!!

~TrampkomSTOP (45.151. * .166) 11.04.2024 16:43

Kazda rodzina w Gminie Lyski ma w domu przynajmniej jednego gorola.
Status "czystej krwi" jest w tym momencie jest żenujący..
Po ilu latach zamieszkania zostajwsz tutejszym?

~Zatroskanaolosylysek (188.137. * .30) 11.04.2024 15:42

oj widzę że uruchomili się hejterzy ze strony pani Ritzke, nic innego nie potrafią tylko siać hejt w sieci. Pani Ritzke jest zakłamaną osobą za plecami obgaduje innych radnych, mówi nieprawdę, oczernia innych, to potrafi i wychodzi jej świetnie. Nie jest godna zaufania, do tego za krótko mieszka na wsi żeby poznać wszystkie zwyczaje. Może to nie jest argument ale gorolom się nie ufa nie w sprawie takiego dostojnego stanowiska w gminie wiejskiej. Jeżeli chcecie żeby podzieliła gminę Lyski to na nią zagłosujcie proszę bardzo ale nie narzekajcie że współpraca z nią jest lekko mówiąc okropna. Jest zakłamana osobą i widać że z oczu źle jej patrzy. Nastawiona na władze by powciskać swoich ludzi na stołki urzędnicze co już zapowiada z panem Szymonem. A co do niego sprzedał się chłop za 30 srebrników pewno. Gdzie honor, godność człowieka? Przegrał i co próbuję inaczej dopchnąć się do władzy?

~nnnnnnnnnnnnnnnnnnnn (188.137. * .220) 11.04.2024 13:15

~nowoczesna - a dlaczego p. Ritzka wczesniej jako radna nie współpracowała z innymi radnymi tylko "Ze swoimi"?
Nie ma kogo wybrać taka prawda

~nowoczesna (188.137. * .98) 11.04.2024 10:33

Ritzka- "będziemy współpracować z każdym radnym"
Kostka- "Jeśli mnie poprzecie będę przychylna" (zastraszanie?)

~Zatroskany (45.151. * .169) 10.04.2024 23:28

Ludzie obudźcie się! Pani Kostka niczego dobrego nie zrobi dla gminy! Afiszowanie się z Wosiem, ona jest od Gryta czyli w gminie nic się nie zmieni, dalszy marazm i nic nie robienie! Inne gminy się rozwijają a Lyski stoją w miejscu a wręcz się cofają. Pan Dudek powinien poprzeć panią Sylwię, bo też chciał zmian mimo tego że przez tyle czasu był wicewójtem.

~gość4321@ (78.31. * .36) 10.04.2024 21:51

Woś już Kostkowej nie popiera? Tak fajnie do tej pory za kasę z Lasów na festynach współpracowali.

~StaryByfyj (78.31. * .60) 10.04.2024 14:59

Pani Sylwio jesteśmy z Panią powodzenia