Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Paweł Dzieżok odpowiada na list Pawła Machy w sprawie przejęcia profilu miejskiego Kuźni Raciborskiej na Facebooku

- Panie burmistrzu kiedy wreszcie zacznie pan słuchać potrzeb mieszkańców? - pyta w liście do Nowin Paweł Dzieżok z Rud, kandydat na burmistrza Kuźni Raciborskiej w nadchodzących wyborach samorządowych. W swoim piśmie reaguje na oskarżenia burmistrza dotyczące użytkowania dawnego oficjalnego profilu miasta na Facebooku, co Paweł Macha uznał za nieuczciwe przejęcie. Dzieżok przywołuje stanowisko Piotra Nienartowicza, byłego informatyka urzędu miejskiego, który zakładał profil w mediach społecznościowych. Ten twierdzi, że proponował urzędnikom oddanie strony, jednak ci nie wykazali zainteresowania.

Paweł Dzieżok odpowiada na list Pawła Machy w sprawie przejęcia profilu miejskiego Kuźni Raciborskiej na Facebooku
Paweł Dzieżok, kandydat na burmistrza Kuźni Raciborskiej, odpowiada na list Pawła Machy, urzędującego włodarza ubiegającego się o reelekcję

List Pawła Dzieżoka do redakcji Nowin jest reakcją na wcześniejsze pismo Pawła Machy, który przesłał nam swoje stanowisko. Macha zwrócił uwagę m.in. na stronę facebookową, która dawniej była oficjalnym profilem miasta, a obecnie publikowane są na niej informacje dotyczące "KWW Jednym Głosem", komitetu, z którego startuje Paweł Dzieżok. Włodarz sytuację skomentował jako nieuczciwe przejęcie. Więcej: Niejasności wokół strony na Facebooku Kuźni Raciborskiej. Burmistrz krytykuje działania kontrkandydata.

Poniżej pełna treść listu Pawła Dzieżoka, który wpłynął do redakcji Nowin:

Szanowny Panie Redaktorze,

Pozwoli Pan, że w pierwszej kolejności odniosę się do słów Burmistrza z jego listu do redakcji Nowin, w którym to chwali się inwestycją dotyczącą budowy parkingu przy Urzędzie Miejskim za kwotę 573 452 zł, a wszystko to w czasie, gdy mieszkańcy ulic Arki Bożka oraz Rudzkiej potrzebują działania w kierunku termomodernizacji ich bloków. Mieszkańcy miejscowości Rudy, Ruda Kozielska, Siedliska, Turze czekają na budowę kanalizacji, a kilkuset mieszkańców z terenu całej Gminy mieszkających w sąsiedztwie dróg wojewódzkich boi się o zdrowie i życie swoje oraz swoich dzieci, ponieważ nie mają chodników o które zabiegają od dawna. Panie Burmistrzu kiedy wreszcie zacznie Pan słuchać potrzeb mieszkańców?

Kolejną bardzo ciekawą kwestią, którą poruszył obecny Burmistrz jest liczba odejść pracowników Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej. Według mojej wiedzy, potwierdzonej u pracowników tego właśnie Urzędu, liczba ta jest większa niż 1 na rok, jak twierdzi Burmistrz. Mógłbym wymienić nazwiska, ale nie mam na to zgody od tych osób, dlatego wymienię stanowiskami: kierownik inwestycji, dwóch pracowników działu księgowości, dwóch zastępców skarbnika, sekretarz, informatyk, Zastępca Burmistrza Sylwia Brzezicka-Tesarczyk oraz ostatni Zastępca Burmistrza Wojciech Gdesz, który pracował dla Pawła Machy przez 9 miesięcy. Oczywiście w tych wszystkich odejściach można byłoby doszukiwać się realiów rynkowych, lepszych możliwości zarobkowych w innych miejscach, natomiast pikanterii całej tej sprawie dodaje niedawna sprawa sądowa, z zakresu prawa pracy, wytoczona przez pracownika Urzędu Ilonę Burgieł, którą wygrała z Burmistrzem (otrzymaliśmy załącznik, o którym wspomniano w wiadomości. Jego autentyczność potwierdziliśmy również u samej zainteresowanej – przyp. red.), założenie związków zawodowych jak i wejście tych związków w spór zbiorowy z Burmistrzem. Wszystkie te fakty sugerują jasno z jakiej przyczyny następują odejścia pracowników.

Jak pewnie Pan sam zauważył mamy w naszej Gminie mnóstwo ważnych kwestii, które warto poruszyć w czasie kampanii, a Burmistrz potrafi zapytać, przepraszam zaatakować, tylko o profil facebook’owy? Przecież wszystkie ówczesne treści, nazwa, grafiki zostały z niego usunięte, pozostali tylko obserwujący, którzy w każdej chwili mogą z tego zrezygnować.

Czy osoba na stanowisku Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska, Paweł Macha, który zarobił za rok 2022 ponad ćwierć miliona złotych z tytułu wynagrodzenia za pracę dla Urzędu (dane z oświadczenia majątkowego), ukończył studia MBA (proszę zapytać kto za te studia zapłacił i ile?), naprawdę nie może prowadzić kampanii merytorycznej?

Panie Redaktorze, przechodząc do kwestii wspomnianego profilu facebook, przesyłam odpowiedź na zarzuty stawiane przez Pawła Machę bezpośrednio od Pana Piotra Nienartowicza, osoby która ten profil założyła i była jego właścicielem (oczywiście wszystko za zgodą Pana Piotra):

„Dwa lata po moim odejściu z Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej kilkukrotnie zwracałem uwagę Pani Sekretarz Miasta, że nadal jestem administratorem profilu urzędowego na facebook. Nie chciałem widnieć jako administrator tego profilu i tym samym utożsamiać się z Urzędem Miejskim w Kuźni Raciborskiej. Informowałem obecną Sekretarz Miasta, że istnieje możliwość ze strony Urzędu zwrócenia się do facebook’a z żądaniem przejęcia profilu. Pani Sekretarz Miasta poinformowała mnie że Urząd nie jest zainteresowany tym profilem i że założony został nowy. Zostałem także poinformowany że na nowym profilu Urzędu Miejskiego została zamieszczona informacja o tym, że stary profil Urzędu nie jest już oficjalnym jej profilem. Wtedy po kilku dniach zmieniłem nazwę profilu na „Urząd” i zamieściłem zapytanie: Kto według Was będzie przyszłym Burmistrzem Miasta Kuźnia Raciborska? Po tym poście przez kilka dni docierały do mnie informacje że Burmistrz Miasta jest z tego tytułu zdenerwowany. Po pewnym czasie zaproponowałem Pani Sekretarz odkupienie profilu. Po raz kolejny nie byli zainteresowani jego przejęciem więc korzystając z zasad wolnorynkowych znalazłem innego nabywcę. O fakcie sprzedaży poinformowałem Panią Sekretarz”

Odnosząc się do odpowiedzi Pana Piotra, faktycznie pamiętam post z okolic sierpnia 2023, który opublikowano na stronie facebook Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej informując, że został założony nowy profil i nie odpowiadają za treści umieszczane na starym. Nie było wtedy żadnej informacji, jak to nazwał Burmistrz w artykule, o : „nieuczciwym przejęciu”. Obecnie tego postu oczywiście już nie można tam znaleźć… Ciekawe, nieprawdaż?

Uważam ten temat za zamknięty i zachęcam w tym miejscu Burmistrza do założenia konta w serwisie facebook, aby móc informować mieszkańców o swoim programie wyborczym, pomysłach na inwestycje i zarządzanie Gminą.

Dziękuje i pozdrawiam serdecznie,

Paweł Dzieżok – Kandydat na Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska

Ludzie

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

36 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Informatic (5.173. * .136) 05.03.2024 14:59

Niestety wychodzą długoletnie zaniedbania ze stron władz. Wydajemy setki tysięcy złotych na promocję gminy, jednocześnie oddając w cudze ręce za darmo największy nośnik informacji. Naprawdę nie można było tego zatrzymać tym bardziej, że była taka możliwość?

~wtf (46.223. * .190) 05.03.2024 08:10

Próba robienia kasy na profilu urzędu miasta obniża wiarygodność pana Dzierżoka do zera.
Tłumaczenie też jest mętne

~Apropos (84.17. * .179) 05.03.2024 06:33

A wystarczyło w imieniu UM założyć na Fb prywatny profil z fikcyjnymi danymi i z niego założyć profil firmy/instytucji dla UM. Przekazać od razu dane i hasła do fikcyjnego prywatnego profilu osobom zarządzającym Fb w imieniu UM, a co za tym idzie do oficjalnego urzędowego. Kto zakłada konto swojemu pracodawcy podpięte do swojego prywatnego konta Fb???

~rocon (176.106. * .50) 04.03.2024 22:21

Widzę to tak:
Sprzedawca telefonów , tylko zaczał być kandydatem na burmistrza a już nieuczciwie zagrywa pozyskując konto na fb , brawo! Takie widać przeniesie standardy z "plej" bo nie jest fair play...

~WichałMoś (5.173. * .120) 03.03.2024 22:39
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~AlojzyZając69 (5.173. * .217) 03.03.2024 20:43

Taaaaa... burmistrz jest tylko jeden fakt Panie ,,jołzosiedlol,, ale na szczęście idą wybory i przekaż Twojemu ulubieńcowi żeby miał przygotowaną walizkę.

~Jołzosiedloł (77.222. * .144) 03.03.2024 13:06

Burmistrz jest tylko jeden. Paweł Macha

~dociekliwy111 (80.49. * .66) 02.03.2024 21:09

Jeszcze jedna uwaga. Zarobki na dzisiaj burmistrza KR to ok 33 % z tego co mógłby zarabiać wracając do zawodu. Wystarczy wygooglować ile zarabia kapitan żeglugi wielkiej na statkach specjalistycznych.Tego typu zarobki na pewno frustrują nauczyciela religii/niemieckiego i sprzedawcę telefonów. Pracuje dla gminy ponieważ chce a nie musi.

~dociekliwy111 (80.49. * .66) 02.03.2024 20:29

Burmistrz życzy wszystkim reelekcji tak jak Oni jemu. Co za paranoja dotycząca relacji KR z innymi.Mieszkańcy zdecydują kto będzie burmistrzem a nie kilku frustratów. Komentarze przeciwników są poniżej pasa choć nie jest idealny.

~WichałMoś (83.22. * .5) 02.03.2024 17:39

@~dociekliwy111
Proponuje wszystkim zainteresowanym spytac o zdanie nt. Pawła Machy wójtów i burmistrzów okolicznych gmin.
A to co Burmistrz chce nikogo nie interesuje. Pewnie chce tez wygrać wybory, ale to tylko "chcenie". I to są fakty!

~dociekliwy111 (80.49. * .66) 02.03.2024 15:09

O tym że chciał zarabiać mniej to są fakty. Faktem jest również, że nigdy nie było lepszej współpracy z Subregionem niż teraz.

~WichałMoś (77.222. * .203) 02.03.2024 13:51

@~dociekliwy111
Niespelna 10 tys zapłacił Urzad Miejski Ilonie Burgieł w zwiazku z dyskryminacją, której dopuścił sie Macha. Mówmy otwarcie o faktach.
Na Subregionie Zachodnim juz nikt nie chce z Machą dyskutowac, ba, nie dostaje nawet mandatu, by móc zabrać głos. To są autentyczne fakty potwierdzone, a nie tam, ze kiedys chciał zarabiać mniej...

~dociekliwy111 (80.49. * .66) 02.03.2024 12:39

Jeszcze jeden szczegół, Burmistrz formalnie wystąpił o obniżenie swojego wynagrodzenia w czasie kiedy (po zmianach odgórnych), kiedy to rząd PiS wycofał się z wcześniejszych decyzji o obniżeniu wynagrodzenia dla szefów jst. Przez wiele lat zarabiał mniej niż kierowca Tira. Sprawy kadrowe nie będą omawiane na forum publicznym ,nadmieniam jednak że w sądzie pracy UM był tylko raz z tego co pamiętam.

~WichałMoś (5.173. * .238) 02.03.2024 11:39

@~dociekliwy111
Ktoś tu jest mocno stronniczy i porusza tylko niektóre kwestie. Z czego wynika przegrana sprawa z panią Iloną Burgieł? Dlaczego Burmistrz na to pozwolił?

~dociekliwy111 (80.49. * .66) 02.03.2024 09:13

UM Kuznia tak jak wszystkie inne urzędy dofinansowuje studia wszystkim chętnym urzędnikom.

~dociekliwy111 (80.49. * .66) 02.03.2024 09:03

Wszyscy Nasi absolwenci ukończyli kierunek Usługi publiczne zgodnie z tym czym aktualnie się zajmują.Tematy ich prac dyplomowych aktualnie są wprowadzane w życie w naszej gminie.

~dociekliwy111 (80.49. * .66) 02.03.2024 08:50

Studia MBA na Politechnice Śląskiej (2 lata) były organizowane przez Subregion dla wszystkich gmin.

~Kuźniczanin (46.134. * .167) 02.03.2024 07:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"ukończył studia MBA" - na Collegium Tumanum, tfu, Humanum. Jeśli tak to nie ukończył, a kupił. Za czyje? Wiadomo, że nie za swoje.

~Budziszczanin (45.151. * .153) 02.03.2024 07:08
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pań Burmistrze lepiej niech nawet nie startuje. Jestem mieszkańcem Budzisk. Rozkopano nam całą wieś poe "niby" kanalizacje... drogi dojazdowe do posesji porażka...a teraz nie ma pieniędzy by to skończyć!!! Burmistrz się tą sprawą nie interesuje!!! Niech lepiej spakuje swoje "zabawki" i da rządzić innym...mądrzejszym.

~WichałMoś (5.173. * .165) 01.03.2024 20:30

@~dociekliwy111
A co zlego ma zauwazac, skoro Urzad za darmo nie chcial odzyskac strony mimo, ze mial taka mozliwosc? Obecna wladza sie zMACHAła co widac po braku kampanii wyborczej i pogodzenia z porażka. Jeszcze chyba nikt nie mial tyłu wrogów co obecny Burmistrz. A kandydat z kapelusza za chwile wygra nie dlatego, ze jest dobry, ale dlatego, ze mu sie po prostu chce cos zrobic. Bardzo fajnie prowadzi kampanie jako jedyny. I tutaj plus - obiektywnie.

~dociekliwy111 (80.49. * .66) 01.03.2024 19:39

To była moim zdaniem próba wyłudzenia 5tyś złotych. szkoda że kandydat na burmistrza nic złego w tych praktykach nie zauważa , Wielomiesięczny fake UM o tytule strony "Urząd" , to dezorganizacja komunikacji z mieszkańcami . Idzie nowe.

~Krzysztof1234 (5.173. * .217) 01.03.2024 19:18

Użytkownik @~Oczywistość, chyba musi jeszcze kilka razy przeczytać artykuł, żeby był ,,oczywisty,,

~WichałMoś (5.173. * .165) 01.03.2024 18:56

@~Oczywistość
Ja niezmiennie proponuje przeczytać artykuł ze zrozumieniem. Pan Piotr musiałby podać dane do swojego prywatnego konta z którego był założony profil Urzędu. Zasugerował Pani Sekretarz, aby podjęli działania w celu przejęcia profilu kompletnie za darmo. Nie zrobili tego, nie byli zainteresowani. Zresztą Macha nie pierwszy raz dał ciała. Za chwile wydamy masę pieniędzy na promocje, a w międzyczasie oddalismy za free profil z 2 tys. obserwujących. Jak to było - "Nie mam grzechu zaniechania"?

~Oczywistość (45.151. * .160) 01.03.2024 16:22

To jest nieprawdopodobne mataczenia faktami. Ze strony Dzierżoka jak i ze strony byłego pracownika Urzędu który był administratorem strony na Facebook. Każdy człowiek opuszczający swoje stanowisko pracy po zwolnieniu się, oddaje klucze, przepustki i wszystkie hasła. Człowiek mający ucziwe zamiary kładzie na stół kartkę z hasłem do strony Facebook i "do widzenia". Pan Dzierżok jeszcze nie został burmistrzem a już mataczy i kłamie. Wiedział co przejmuje.

~TAJEMNICZY_ (83.26. * .216) 01.03.2024 13:56

Niech Paweł odczepi się od Pawła.

~pierduPierdu (78.31. * .122) 01.03.2024 10:33

~dociekliwy111 Budowa kanalizacja w Turzu rusza w kwietniu? Można doprecyzować w którym roku. Na tą chwilę dalej nie ma przetargu na remontu drogi w Turzu. Nie wiadomo czy starczy zakładanej kasy na ten cel. Będzie nowa władza ii....skończy się jak z budową świetlicy. Do dziś stoją mury bo po zmianie władzy już nie było lobbowania w tej sprawie.....

~WichałMoś (5.173. * .203) 01.03.2024 07:21

@~dociekliwy111
A to ciekawe, bo na naszym nie byl ani jednym. Proszę nie powielać fałszywych informacji.

~dociekliwy111 (80.49. * .66) 01.03.2024 07:12

Był na każdym

~WichałMoś (5.173. * .203) 01.03.2024 06:47

@dociekliwy111
To w takim razie proszę wskazać kiedy Burmistrz był na zebraniu jakiejkolwiek wspólnoty mieszkaniowej, bo chyba średnio go obchodzą mieszkańcy osiedla. Odszkodowanie dla Ilony Burgieł też było finansowane z UE? Czy już brakło kasy? Taki innowacyjny Burmistrz a nawet facebooka nie posiada, programu wyborczego tez nie widać, ehh. Macha technologicznie jeszcze żyje w Czechosłowacji.

~Osiedlok (77.222. * .144) 29.02.2024 23:29

Jakoś nic konkretnego człowiek za lasu nie przedstawia jak narazie to chce wytykać burmistrzowi. Info posiada pewnie od byłych pracowników. Napewno nie głosuję na tego pana

~dociekliwy111 (80.49. * .66) 29.02.2024 22:23

Kamienie które są krytykowane dostaliśmy za darmo.Dookoła nich inwestycja miała dofinansowanie z UE.W ciągu 2 lat centralne ogrzewanie i ciepłą wodę dostarczono do 320 mieszkań. Bloki na Arki Bożka mają zaprojektowaną nitkę z kotłowni i jeszcze w tym roku zostaną podłączone. Brak zadania domowego panie Dzieżok.

~dociekliwy111 (80.49. * .66) 29.02.2024 22:18

Parking koło UM ma dofinansowanie z UE. Tak jak reszta inwestycji w KR. Termomodernizacja bloków to decyzja wspólnot mieszkaniowych a nie UM .Budowa kanalizacji w Turzu rusza z początkiem kwietnia ,być może w Siedliskach też.Chodniki w Rudach i Rudzie Kozielskiej ruszają w tym roku. Nic ten człowiek nie wie o gminie.

~Renia44 (5.172. * .119) 29.02.2024 22:10

Ludzie marzną w domach a tu nowy parking pod urzędem! I jeszcze na dodatek ma być mniej miejsc parkingowych aniżeli teraz

~Krzysztof1989 (5.173. * .168) 29.02.2024 20:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ksiądz kupuje za ,,zamszowe,, a burmistrz Macha za ,,podatnikowe,,. Przynajmniej nie stresował się na egzaminach, że będzie musiał ,,płacić,, za poprawkę.

~WyRuheAny (5.173. * .178) 29.02.2024 20:50

Czyli urzędnicy popierają Dzieżoka i dostarczają mu info. No nic Macha, skoro juz w Urzędzie Cie mają dość to chyba czas sie pakować. To też pokazuje, ze spora część Kuźni jednak nie będzie głosować ani na Gdesza ani na Machę.

~bezrok (45.151. * .193) 29.02.2024 20:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Burmistrz Macha Pinokio to przy nim mały miki. Przed końcem kadencji zrobić sobie studia z naszych podatków? ,taki bonus dla wybranych. Dziwnym trafem prezes GPWiK pan Radosław Kasprzyk i skarbnik urzędu pani Anna Szostak kończyli te same studia na tej samej uczelni w tym samym czasie. Takie studia wychodzą około 20 tyś na osobę.