Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Niejasności wokół strony na Facebooku Kuźni Raciborskiej. Burmistrz krytykuje działania kontrkandydata

Burmistrz Kuźni Raciborskiej, Paweł Macha, w liście do naszej redakcji podkreśla, że każdy ma prawo kształtować swoją ścieżkę zawodową zgodnie z własnymi potrzebami i oczekiwaniami, co obejmuje także możliwość zmiany pracy. W odniesieniu do tego stwierdzenia nawiązuje do wywiadu z Pawłem Dzieżokiem, jednym z kandydatów na burmistrza obok niego samego oraz byłego wiceburmistrza Wojciecha Gdesza, opublikowanego na portalu Nowiny.pl. Dodatkowo zwraca uwagę, że profil na Facebooku, który dawniej pełnił funkcje urzędowe, teraz jest wykorzystywany przez komitet wyborczy jego konkurenta, co uznaje za nieuczciwe przejęcie.

Niejasności wokół strony na Facebooku Kuźni Raciborskiej. Burmistrz krytykuje działania kontrkandydataarch. Nowiny.pl
- Pragnę podkreślić, że obecnie w urzędzie pracują specjaliści bez których niejedna gminna inwestycja czy inicjatywa niezależnie od jej zasięgu, wielkości oraz wysokości przeznaczonych środków nie mogłabym się odbyć, są to fachowcy godni zaufania, poszanowania - pisze do Nowin burmistrz Macha

W swoim piśmie burmistrz Macha odnosi się do wspomnianego wywiadu z Pawłem Dzieżokiem, który ubiega się o stanowisko burmistrza Kuźni Raciborskiej. Kandydat z Rud zaznaczył, że w ostatnim czasie obserwuje większą liczbę informacji o odejściach pracowników urzędu niż o planach czy inwestycjach. "Pora to zmienić" - oświadczył w rozmowie z Nowinami. Więcej: Paweł Dzieżok chce być burmistrzem Kuźni Raciborskiej. Wyjawia nam swoje wizje i cele.

Macha kontrargumentuje te twierdzenia, zauważając, że trudno zatrzymać pracownika na kluczowym stanowisku w gminie, jeśli ten ma inne plany zawodowe. Dodaje, że jeszcze trudniej jest zatrzymać osobę, która nie podziela wizji rozwoju gminy i jej mieszkańców oraz przestaje się z nią zgadzać, zwłaszcza jeśli nie przedstawia swoich własnych propozycji ani wizji. Mimo że nie podaje nazwisk, można przypuszczać, że odnosi się do byłych wiceburmistrzów: Sylwii Brzezickiej-Tesarczyk oraz Wojciecha Gdesza, którzy opuścili urząd.

Urzędujący burmistrz wyraża również swoje zdanie na temat ewolucji gminnego profilu na Facebooku, który zmieniał swoje nazwy i cel. Początkowo jako "Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej", później skrócony do "Urząd", następnie "Informator Obywatelski Gminy Kuźnia", a teraz służy jako platforma wyborcza dla Pawła Dzieżoka pod nazwą "KWW Jednym Głosem".

Jak dowiadujemy się, Kuźnia Raciborska zdecydowała się nie przejmować istniejącego profilu na Facebooku, założonego 1 sierpnia 2017 roku. W zamian utworzono nowe konto. Burmistrz Macha informuje, że ówczesny profil zaczął zmieniać nazwy po odejściu pracownika, który go założył. Macha podkreśla, że mimo możliwości odzyskania dostępu, odmówił płacenia za to.

- Owszem mieliśmy możliwość odzyskania do niego dostępu..., ale za pieniądze na co nie mogłem się zgodzić, ponieważ konto założone zostało przez byłego już pracownika w czasie jego pracy za którą pobierał wynagrodzenie, a czynność ta została wykonana na moje polecenie - zaznacza. Obecnie krytykuje wykorzystanie ówczesnego profilu urzędniczego przez przeciwników wyborczych, nazywając to "nieuczciwym przejęciem".

Zapytaliśmy kandydata z Rud, jak doszło do tego, że ówczesna strona na Facebooku Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej stała się stroną komitetu wyborczego. Kwestia jej ewolucji i obecnego wykorzystywania przez jeden z komitetów zdziwiła również niektórych mieszkańców tej gminy, którzy podzielili się swoimi opiniami z naszą redakcją. Czekamy na odpowiedź Pawła Dzieżoka. Po jej otrzymaniu do tematu wrócimy. 


Oto cała zawartość listu od burmistrza Pawła Machy, który dotarł do redakcji Nowin.

Gmina to Ludzie tak samo jak Urząd to Ludzie

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje na temat rzekomo masowych odejść pracowników z kuźniańskiego urzędu. Szkoda, że nikt z przekazujących informacje o masowych odejściach nie wskazał liczby tych odejść oraz powodów złożenia wypowiedzeń przez już byłych pracowników. Trudno zatrzymywać pracownika na jednym z ważniejszych stanowisk w Gminie jeśli ma inne plany zawodowe, tym bardziej trudno zatrzymywać jeśli nie zgadza się z wizją prowadzenia spraw Gminy i jej Mieszkańców, jeśli w którymś momencie przestaje się zgadzać, z niewiadomych powodów. I również z niewiadomych powodów nie przedstawia swojej wizji Gminy, jej rozwoju aż do teraz.

Również trudno mówić o masowych odejściach jeśli liczba osób żegnających się z Urzędem w roku kalendarzowym średnio wynosiła 1.

Odnosząc się do warunków pracy i atmosfery w Urzędzie ubolewam, że w momencie powstania sporu ze związkami zawodowymi media zostały zalane informacją o tym jak to jest źle w Urzędzie. Szkoda, że w momencie zawarcia porozumienia (5 września 2023 r.) ze związkami zawodowymi informacja ta raczej przeszła bez większego echa. Tym bardziej, że zawarte porozumienie to wspólna wizja polityki kadrowej tego urzędu.

To są wszystko „przedsięwzięcia”, których na zewnątrz nie widać, w przeciwieństwie do prowadzonych czy też zakończonych remontów i prac, o czym za chwilę.

Wychodzę z założenia, że każdy z nas ma prawo szyć swoje życie zawodowe na miarę swoich potrzeb i oczekiwań, tym samym ma prawo zmieniać prace. Oczywiście sposób poinformowania o zmianie pracy może być przedmiotem wielu rozmów, wystarczy odpowiednio sprzedać wiadomość by z newsa stała się fake newsem.

Podobnie jak z byłym już profilem Urzędu na FB, owszem mieliśmy możliwość odzyskania do niego dostępu...ale za pieniądze na co nie mogłem się zgodzić, ponieważ konto założone zostało przez byłego już pracownika (jednego z wielu masowo odchodzących) w czasie jego pracy za którą pobierał wynagrodzenie, a czynność ta została wykonana na moje polecenie. A dziś na byłym koncie urzędu w mojej opinii nieuczciwie przejętym prowadzona jest kampania wyborcza.

Na koniec pragnę podkreślić, że obecnie w Urzędzie pracują specjaliści bez których niejedna gminna inwestycja czy inicjatywa niezależnie od jej zasięgu, wielkości oraz wysokości przeznaczonych środków nie mogłabym się odbyć, są to fachowcy godni zaufania, poszanowania. Tym samym czasami trzeba komuś pozwolić odejść by spowodować, że ktoś inny będzie mógł przyjść i wykonywać swoją pracę z pełnym zaangażowaniem, za co jestem bardzo wdzięczny.

Za niedługo do pracy w komfortowych biurach w wyremontowanym Urzędzie dojdzie możliwość parkowania na nowym, dużym parkingu, co będzie znacznym ułatwieniem dla Pracowników oraz Mieszkańców załatwiających sprawy w Urzędzie, co mnie niezwykle cieszy.

Burmistrz Paweł Macha

Ludzie

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Dyrektor Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej w Rybniku, była wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej

Wojciech Gdesz

Wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej

17 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~KrzysztofMłody (5.173. * .55) 27.02.2024 18:29

Pięknie podsumowała obecnego burmistrza Pawła Machę moja sąsiadka emerytka.... miły, serdeczny ale nieskuteczny. Od 10 lat staramy się o nawierzchnię asfaltową na naszym odcinku drogi bez skutku... Odpowiedź wieczny brak środków oraz ,,zasłona budowy sieci kanalizacyjnej,,. W sumie człowiek myśli to ma sens bo po co budować i za chwilę marnotrawić gminne środki, a tu cyk.. kilka ulic dalej powstaje piękna asfaltowa droga. Wymówka kanalizacyjna widać nie dotyczy wszystkich Rudzkich ulic - słabe! Mam nadzieję że powiew świeżości w gminie Kuźnia Raciborska już blisko i atakowany Paweł Dzieżok wprowadzi nowe przyjazne otoczenie dla nas wszystkich.

~Budzianka (5.173. * .178) 27.02.2024 15:12

Obecny Burmistrz to z kretesem przerżnie w pierwszej turze patrząc na to jak go przedstawiają urzednicy i jak kandydaci na radnych się wypowiadają o nim przy zbieraniu podpisów. Dobrze, ze przez lata marynarz zdążył naprawić swoją łajbę. Czas wypłynąć z tej gminy.
Sztab Machy też cienki jak sik pająka. Radni w większości z łapanki.

~bebe51 (213.159. * .55) 27.02.2024 13:10

Mieszkańcy Rud myślcie i podejmujcie decyzje wyborcze racjonalnie, mnie nie obchodzi czy burmistrz jest piękny brzydki gruby chudy z jakiej opcji politycznej, ma być skutecznym gospodarzem na miarę możliwości. W obecnej chwili największym wyzwaniem dla Rud jest budowa kanalizacji i dlatego uważam że największą siłę sprawczą ma obecny burmistrz, dlatego oddam głos na obecnego burmistrza i radnego z jego ugrupowania.

~Budzianka (94.254. * .120) 27.02.2024 12:29

Czekam na odpowiedź Pawła Dzieżoka :-) a poza tym dziękuję wolontariuszom z Budzisk, ktorzy roznoszą po domach ulotki o Zdrajcy z Budzisk. Niech każdy sie dowie jak było.

~michalbr1206 (31.0. * .159) 27.02.2024 12:18

czy ktos mysli ze macha wogole wygra?

~JanKus (46.134. * .169) 27.02.2024 12:16

Jestem mieszkańcem sołectwa Rudy i mój głos oddam na Pawła Machę! Do boju, liczę na kanalizację. Przy wyludniającym się społeczeństwie i katastrofalnym zbliżającym się niżu demograficznym nie widzę budowy nowego przedszkola.

~ZaMachowiec (94.254. * .120) 27.02.2024 10:40
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Kuźnianka (46.204. * .164) 27.02.2024 10:25

Czekam z niecierpliwością i paczką pełną czipsów na odpowiedź mojego przyszłego Burmistrza - Dzieżoka

~Wald (193.43. * .140) 27.02.2024 09:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czy to prawda że po wyborach 15 października Pan burmistrz stwierdził: Polska się skończyła ! Pod jaka partiuju burmistrzunio jest podpięty ?

~Mieszkaniec1234 (31.0. * .246) 27.02.2024 08:32
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A co pan panie burmistrzu zrobił by odzyskać tą stronę - nic,
Przynajmniej by pan to zgłosił do FB

~Wawa (78.31. * .2) 27.02.2024 08:06
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do WOSIA po pomoc może w domu ma Pegazusa podsłucha i przekaże.

~Polanski (45.151. * .171) 26.02.2024 22:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pawle Macha nikt z poprzednich burmistrzów Kuźni Raciborskiej nie doprowadził pracowników Urzędu do konieczności założenia związków zawodowych a ty przez te lata pokazałeś z jaką pogardą można traktować drugiego człowieka,wykorzystując stanowisko burmistrza.Odejscia ludzi nie są przypadkowe i nawet na łamach Nowin podawano za przyczynę brak współpracy.

~MachaRadża (94.254. * .120) 26.02.2024 22:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Burmistrz nie umie utrzymać w rekach strony internetowej a chcialby trzymac gminę :D

~dociekliwy111 (80.49. * .66) 26.02.2024 22:17

#gdesznowymburmistrzem , to prawda nie mieli

~dociekliwy111 (80.49. * .66) 26.02.2024 20:55

Zastępca skarbnika został kierownikiem pszoka w ZGKiM , jednostce podległej UM Kuznia Raciborska

~michalbr1206 (31.11. * .84) 26.02.2024 20:47
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

ten dzierzok to od poczontku mi śmierdzial. a kasa za taki prpfil jest smieszna bo gdesz sobue zalozyl sam i ma wiecej lajkuw pod postami niz on

~GdeszNowymBurmistrzem (5.173. * .226) 26.02.2024 19:41
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Mieszkańcy załatwiający sprawę w Urzędzie? Znam co najmniej kilku, którzy sie odbili od sciany. I finalnie Burmistrz, ktory myślał, ze rozdaje karty został sam na pokładzie. Klimanek, Sylwia, Gdesz, zastepca Skarbnika... Oni nie mieli innych wizji. To Macha miał inną wizje siedząc za zamkniętymi drzwiami z nic nieznaczącym dziś Wosiem.