Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wybory samorządowe w Rybniku. Piotr Kuczera zarejestrował komitet, Lepszy Rybnik też. Co z PiS, KO, Polską 2050, Lewicą i Konfederacją?

PKW zarejestrowało już pierwsze komitety z Rybnika. Wiadomo, że na prezydenta będzie kandydować Piotr Kuczera. Choć do wyborów pozostało już niespełna dwa miesiące, pozostałe komitety wciąż wstrzymują się z podaniem swoich kandydatów na to stanowiko. Kto pojawia się na giełdzie nazwisk?

Wybory samorządowe w Rybniku. Piotr Kuczera zarejestrował komitet, Lepszy Rybnik też. Co z PiS, KO, Polską 2050, Lewicą i Konfederacją?arch. Nowiny.pl, Facebook
Piotr Kuczera jako jedyny zapowiedział już zamiar kandydowania w wyborach na prezydenta Rybnika. W gronie potencjalnych kandydatów są m.in.: Mirela Szutka, Andrzej Sączek, Wojciech Piecha, Mirosław Małek, Karol Szymura, Łukasz Dwornik, Andrzej Fojcik.

Zarejestrowano pierwsze komitety lokalne z Rybnika

7 lutego zarejestrowano Komitet Wyborców Lepszy Rybnik oraz Komitet Wyborczy Wyborców Wspólnie dla Rybnika z Piotrem Kuczerą.

Pełnomocnikiem wyborczym komitetu Piotra Kuczery jest Bogusław Łabędzki - strażak, w przeszłości oficer prasowy PSP w Rybniku. Pełnomocnik finansowy to Wiesław Cybula.

Pełnomocnikiem wyborczym Lepszego Rybnika został Maciej Urbańczyk, pełnomocnikiem finansowym jest Roman Pruszczyński. Maciej Urbańczyk jest geologiem, w wyborach parlamentarnych był "jedynką" na liście Bezpartyjnych Samorządowców w naszym okręgu wyborczym (zdobył 2 714 głosów).

WDR + Polska 2050 + Lewica?

Nieoficjalnie ustaliliśmy, że na listach WDR mogą znaleźć się również kandydaci z rybnickiego środowiska Polski 2050 Szymona Hołowni oraz Lewicy. Aktualnie WDR współrządzi Rybnikiem z Koalicją Obywatelską. WDR ma klub w radzie miasta, do którego należą: Marek Florczyk, Jan Mura, Małgorzata Piaskowy, Mariusz Wiśniewski, Ginter Zaik.

Jednak jeśli WDR nie dojdzie do porozumienia z rybnickimi strukturami Polski 2050 Szymona Hołowni oraz Lewicą, możliwy jest oddzielny start komitetów WDR oraz komitetu Polski 2050 i Lewicy. Jednak nawet przy takim obrocie spraw jest mało prawdopodobne, aby środowisko Polski 2050 wystawiło własnego kandydata w wyborach na prezydenta miasta (choć nie można tego wykluczyć).

Koalicja Obywatelska

Niezależnie od rejestracji lokalnych komitetów, w wyborach na radnych wezmą również udział kandydaci komitetów ogólnopolskich - PiS oraz KO. Koalicja Obywatelska współpracuje w radzie miasta z Piotrem Kuczerą, który jest członkiem Platformy Obywatelskiej, ale na potrzeby kampanii samorządowej startuje z własnego komitetu.

Wiceprezydentem Rybnika jest obecnie Wojciech Kiljańczyk, również członek Platformy Obywatelskiej. W radzie miasta zasiada również Łukasz Kłosek - dyrektor biura poselskiego Marka Krząkały. Radnymi z klubu PO w Radzie Miasta Rybnika są również: Tadeusz Białous, Marian Fojcik, Radosław Knesz, Franciszek Kurpanik, Zbigniew Lubszczyk oraz Krzysztof Szafraniec, który zastąpił Wojciecha Kiljańczyka na stanowisku przewodniczącego.

PiS i cztery nazwiska

Obecnie PiS również ma klub w radzie miasta. Należą do niego radni: Joanna Brzózka, Łukasz Dwornik, Jerzy Lazar, Tadeusz Pałka, Andrzej Sączek, Mirela Szutka, Karol Szymura, Mariusz Węglorz.

Póki co nie wiadomo, kto będzie kandydatem PiS w wyborach na prezydenta miasta. W poprzednich wyborach był nim Łukasz Dwornik, który wprawdzie uzyskał drugi wynik - 23,49% głosów - ale Piotra Kuczerę poparło wówczas 61,14% wyborców (wygrał w pierwszej turze). W tym miejscu dodajmy, że pozostali kandydaci cieszyli się niewielkim poparciem: Michał Chmieliński z BSR zdobył 6,26%, Tadeusz Gruszka - 5,12%, Zbigniew Ciokan - 2,23%, Aleksander Larysz - 1,75%.

Kto będzie kandydatem PiS? Początkowo na giełdzie nazwisk pojawiał się były senator Wojciech Piecha, jednak z naszych informacji wynika, że nie był on zainteresowany wyścigiem o fotel prezydencki. W gronie potencjalnych kandydatów wymienia się radnych: Andrzeja Sączka, Mirelę Szutkę, Łukasza Dwornika i Karola Szymurę.

Lepszy Rybnik

Liderzy Lepszego Rybnika to Tomasz Pruszczyński - przedsiębiorca, wydawca m.in. portalu rybnik.com.pl, Tomasz Kieczka, Mirosław Małek oraz Marek Macionczyk.

Naturalnym kandydatem na prezydenta wydaje się olimpijczyk Mirosław Małek, który "przetarł się" już w wyborach do senatu, gdzie uzyskał przyzwoity jak na niezależnego kandydata wynik - zdobył 9,65% głosów (w samym Rybniku 11,87%), jednak oficjalnego potwierdzenia wciąż brak.

Rybnik 2.0

Prawdopodobnie środowisko Konfederacji zarejestruje na wybory samorządowe komitet Rybnik 2.0. Podobne komitety zarejestrowano już w Wodzisławiu Śl. oraz Jastrzębiu-Zdroju. - Nie zamierzamy ograniczać się tylko do środowiska Konfederacji. Będziemy mieć na naszych listach ludzi dobrej woli - mówi Nowinom Roman Fritz, poseł Konfederacji z Rybnika.

Rybnik 2.0 będzie mieć również swojego kandydata na prezydenta, jednak póki co nie ujawnia jego personaliów. W tym miejscu dodajmy, że w wyborach do senatu kandydatem Konfederacji był lekarz Andrzej Fojcik z Przegędzy, który zdobył 13,05% głosów, a w Rybniku 12,41% głosów.

Ludzie

Andrzej Sączek

Rybnicki radny, zawodowo związany z PGG S.A.

Karol Szymura

Radny Miasta Rybnika (klub PiS).

Mirosław Małek (z Rybnika)

Trener żeglarstwa, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Atlancie, związany z ruchem Lepszy Rybnik.

Roman Fritz

Poseł na Sejm RP

Tomasz Kieczka

Twórca klubu kobiecej piłki nożnej TS ROW i menadżer Śląskiego Klubu Golfowego, związany z ruchem Lepszy Rybnik.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Subiektywnyobserwator (5.184. * .125) 08.02.2024 13:56

Poprawiliśmy Przewodniczącego na Wiceprzydenta ale po co o tym informować.

~markiz1 (188.137. * .95) 08.02.2024 11:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

ten Szymura to takie wczesne Prima Aprilis ?

~SubiektywnyObserwator (5.184. * .125) 08.02.2024 10:50

Oj oj nie wiedziałem że można być przewodniczącym rady i wiceprezydentem jednocześnie. Zmiana nastąpiła ponad miesiąc temu. Takie wprowadzanie w błąd nic nie kosztuje, zero konsekwencji. Strach się bać ile takich nie prawdziwych informacji media mogą nam sprzedawać. Niby nic a jednak