Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W miejscu przedwojennego obiektu powstał nowoczesny kompleks. Basen w Tworkowie otwarty [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO]

Basen w Tworkowie znów jest otwarty, po tym jak został zamknięty na 382 dni. Teren przeszedł modernizację za 19,2 mln złotych. - Szacujemy maksymalną pojemność tego obszaru na około 1000 osób - mówił wójt Grzegorz Utracki.

W miejscu przedwojennego obiektu powstał nowoczesny kompleks. Basen w Tworkowie otwarty [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO]
Obiekt oficjalnie otwarto 30 czerwca

Oprócz nowej niecki basenu w całości wykonanej ze stali nierdzewnej (głębokość basenu rekreacyjnego to 80-130 cm, a głębokość basenu pływackiego 130-180 cm) umieszczono tam także: brodzik, wodny plac zabaw, zespół zjeżdżalni, boisko do gry w siatkówkę, przebieralnie oraz Elektroniczny System Obsługi Klienta z automatem biletowym, elektroniczną obsługą kasową i kołowrotami – wejściowym i wyjściowym. Obiekt nazwano jako „Park wodny pod zamkiem”.

Uroczystości rozpoczęły się od umieszczenia na terenie kąpieliska kapsuły czasu, do której włożono m.in. pamiątkowy list, gminną gazetką oraz... pieniądze

Modernizacja kosztowała 19,2 mln zł, z czego 13,5 mln zł pochodzi z Polskiego Ładu, a z rządowej subwencji na zagadnienia związane z ochroną środowiska 3,8 mln zł. Gmina ze swojego skarbca dołożyła natomiast 1,9 mln złotych. Początkowo sądzono jednak, że koszty zadania zamkną się w kwocie 15 mln złotych, niestety podbiła je galopująca inflacja.

Tak basen w Tworkowie wyglądał przed modernizacją

Od pomysłu do realizacji

Basen w Tworkowie został zbudowany około 1930 roku. Przez wiele lat, w czasach powojennych, obiekt wypoczynkowy dla górników, który później upadł. Kolejno teren przejęła gmina. Wójt Utracki powiedział na otwarciu, że od 2001 roku, wówczas jako dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Tworkowie, będąc odpowiedzialny za przygotowanie obiektu do sezonu, widział potrzebę modernizacji terenu. Nawet w 2003 roku przygotowano koncepcję, która wówczas jednak nie spotkała się z realizacją. Wójt mówił, że w jego głowie zakiełkował wtenczas pomysł utworzenia w okolicy restauracji, by na wzór czeskiego Piszcza, mogła cały rok funkcjonować. Pomysłu jednak nie udało się zrealizować do dzisiaj.

Bronisław Piróg, prezes Stowarzyszenia Załóg Pływadeł, który większości znany jest jako organizator dorocznego Pływadła, przyjechał do Tworkowa, aby odczytać specjalnie napisany na tę okazję wiersz. - Jestem Utopiec spod Tworkowa, cała zielona jest moja głowa. Po Psinie łażę, a w Odrze pływam. Czasami komuś się pokażę, a najczęściej w Trzecioku przebywam. W Krzyżanowicach, stolicy gminy, robię z Odry głupie miny i tak chciałbym zabrać do morza, niejakiego Utrackiego Grzegorza - rymował

W 2016 roku zespół projektantów z pracowni „wand2” wykonał projekt na modernizację. Ten, jak podkreślał wójt, powstał na bazie doświadczeń firmy, która zajmowała się także projektowaniem rybnickiego basenu, nieopodal stadionu żużlowego. - Wiele z tamtych rozwiązań jest przyjętych tutaj, ale z pewnymi modernizacjami, by uniknąć błędów, które tam popełniono - stwierdził Utracki. Projekt leżał na półce krzyżanowickich urzędników przez kilka lat, by złożyć wniosek do Polskiego Ładu w 2021 roku, na co przyznano dotację. Wykonawcą inwestycji została firma Transcom, która dobierała sobie także podwykonawców.

Gmina nie rozpoczęłaby budowy

Wójt Utracki tłumaczył na otwarciu, że basen zdecydowano się nazwać jako „Park wodny pod zamkiem”, aby wyróżnić go spośród innych obiektów. - Ruiny zamku są dosyć znane w Krainie Górnej Odry, na pograniczu czeskim, więc myślę, że i „Park wodny pod zamkiem” będzie dobrą nazwą, by to wyróżnienie zachować - nadmienił.

Obiekt poświecił proboszcz miejscowej parafii, ks. Piotr Tkocz

- Patrząc na tę inwestycję z perspektywy dzisiejszego globalnego kryzysu – zwłaszcza energetycznego, cen w budownictwie, cen stali, które po pandemii mocno poszybowały w górę… Myślę, że gdybyśmy nie mieli istniejącego basenu, funkcjonującego również w świadomości mieszkańców, to pewnie nowego basenu byśmy nie rozpoczęli budować. Ale mając ten teren – trudny, bo w pobliżu parku, ogromnego drzewostanu, spadających liści, ale z drugiej strony bardzo ciekawy, ładny i przyjazny, podjęliśmy to wyzwanie, choć koszt zbudowania zdawał się być bardzo wysoki i pewnie jest wysoki - powiedział wójt Grzegorz Utracki. Włodarz ma nadzieję, że teren zachęci do kąpieli właśnie w tym miejscu, a zniechęci otoczenie do korzystania z niestrzeżonych zbiorników wodnych, których w okolicy nie brakuje.

Obiekt jest pod opieką ratowników, na zdjęciu przedstawicielka tej grupy, pani Edyta

Wielkie inwestycje w małych wioskach

Senator Ewa Gawęda cieszyła się, że kolejna atrakcja dla mieszkańców regionu została oficjalnie otwarta. - Zawsze mówiłam, że Tworków, to centrum kultury gminy Krzyżanowice, tak od teraz będę mogła mówić, że Tworków, to nie tylko centrum kultury, ale i rekreacji - powiedziała senator Gawęda, gratulując wójtowi i wszystkim zaangażowanym w realizację tego zamierzenia.

Symboliczną wstęgę przecięli oficjele i przedstawiciele najmłodszych: Lena Farana i Marcel Sacher

- Tworków od 15 lat cieszy się tytułem najpiękniejszej wsi województwa śląskiego, no teraz nic innego, jak mówić od najpiękniejszej wsi w Polsce - stwierdził poseł i wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Poseł Adam Gawęda powiedział z kolei, że dzień otwarcia, to bardzo ważny dzień dla gminy Krzyżanowice i Tworkowa. - Pokazujemy, że można rozwijać Polskę w odpowiedzialny, zrównoważony sposób. Te nasze małe miejscowości, gminy wiejskie również zasługują na duże inwestycje - mówił poseł.

Po ile wstęp? W jakich godzinach obiekt będzie czynny?

Park wodny na pływających otwiera się dzisiaj (tj. 30 czerwca) o godzinie 13.00, i tego dnia korzystanie z obiektu będzie darmowe.

Od 1 lipca całodzienna wejściówka dla osoby dorosłej to 20 zł (po godzinie 16.00 – 15 zł), dla mieszkańców gminy Krzyżanowice 15 zł (po 16.00 – 10 zł), a dla dzieci, młodzieży oraz studentów z gminy Krzyżanowice 10 zł (po 16.00 – 5 zł). Wypożyczenie leżaka to koszt 10 złotych.

Jako pierwsi z basenu skorzystali czwartoklasiści, którzy zdobyli karty pływackie

Co ważne, bilety ulgowe przysługują: dzieciom w wieku do lat 3 – bezpłatnie, dzieciom w wieku od 4 do 6 lat, dzieciom i młodzieży szkolnej – za okazaniem legitymacji szkolnej, studentom do ukończenia 26 roku życia – za okazaniem legitymacji studenckiej. A także osobom zameldowanym na terenie Gminy Krzyżanowice – za okazaniem karty zniżkowej wydawanej w Urzędzie Gminy Krzyżanowice na wniosek osoby chcącej skorzystać z zakupu biletu ulgowego. O szczegółach karty urząd informuje na swej stronie internetowej.

Według zapowiedzi urzędu, obiekt będzie czynny codziennie w godz. 10.00 – 19.00.

"Na żywo" na pośrednictwem Facebooka pokazywaliśmy, jak wyglądało otwarcie obiektu:

Ludzie

Adam Gawęda

były poseł i senator

Ewa Gawęda

Była senator.

Grzegorz Utracki

Wójt Gminy Krzyżanowice

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Zbawiony (188.137. * .71) 30.06.2023 20:25

Jak proboszcz poświęcił to kąpiel będzie w wodzie święconej.

wili 30.06.2023 13:58

Gawendowie wodę loli bo to im najlepiej wychodzi

~ciekawy (188.137. * .95) 30.06.2023 13:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A ja słyszałem że Wosiu własnoręcznie nawet żwir woził i kładł kafelki. Bogu dzięki za Wosia

~Tworkow12345 (188.146. * .183) 30.06.2023 13:25
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Słyszałem, że Woś od dawna zabiegała o pieniądze na modernizację i się udało, brawo!

~Mel979797 (91.224. * .86) 30.06.2023 13:21
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Kolejna duża inwestycja dzięki wsparciu Wosia i rządu. Dziękujemy!!!