Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Owocowy tort na 800-lecie Gamowa. Kroili go wójt z sołtyską [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jak na jubileusz przystało, były życzenia, tort i tradycyjne 100 lat. Nie zabrakło też prezentów – dębu szypułkowego pobłogosławionego przez papieża Franciszka oraz kapsuły czasu, która ma zostać otwarta za 50 lat.

Owocowy tort na 800-lecie Gamowa. Kroili go wójt z sołtyską [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wójt Rybka chwycił za nóż wspólnie z sołtyską Pendziałek i razem ukroili pierwszy kawałek, który wcześniej upiekła żona włodarza. Tort do namiotu wniosły: pani sołtys i Aleksandra Affa

Gamów to kolejna miejscowość ziemi raciborskiej po Krowiarkach i parafii Sławików, która świętuje 800 lat. Obchody tego sołectwa zaplanowano na niedzielę 25 czerwca. To zresztą wyjątkowy weekend dla rudnickiej wioski, bo dzień wcześniej zorganizowano tam atrakcje w ramach Festiwalu Górnej Odry. Gamów w regionie słynie jednak z szeregu różnych inicjatyw, więc imprezowy weekend nie jest tam czymś nadzwyczajnym.

Na wydarzenie przybyło Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie, które salwą honorową uczciło jubileusz. Miało to miejsce chwilę później po tym, jak posadzono dąb, który wcześniej Nadleśnictwo Rudy Raciborskie przekazało do biura senatorskiego Ewy Gawędy, a następnie senator podarowała go na rzecz sołectwa. Na zakończenie części oficjalnej wniesiono tort, który upiekła żona wójta, a pierwszy kawałek ukroił wójt Piotr Rybka i sołtys Stefania Pendziałek. Później rozpoczęła się zabawa, która potrwa do późna, o czym piszemy TUTAJ.

800 lat to szmat czasu

Senator Ewa Gawęda mówiła na jubileuszu, że to dla niej ogromny zaszczyt, że może uczestniczyć w tak ważnej dla mieszkańców uroczystości. - 800 lat to szmat czasu. W tym dniu powinniśmy przypomnieć sobie wszystkich obywateli i podziękować im za to, że przez te lata przyczynili się do tego, że to sołectwo mogło się rozwijać - powiedziała.

Poseł Gabriela Lenartowicz zaznaczyła, że przyjechała do tej wioski jako sąsiadka, nieco starszej miejscowości, bo z Krzanowic. Mówiła, że jubileusz pokazuje, jak cenne jest jednoczenie się wokół swoich okolic, gdzie z pokolenia na pokolenie kolejne rodziny zapuszczają korzenie. Posłanka od wicewójta Tomasza Kruppy dowiedziała się, że historyczne wzmianki, że Gamów powstał w 1223 roku, czyli 800 lat temu, wiążą się z tym, że zaczęto rejestrować osady celem poboru podatków. - Można powiedzieć, że stare powiedzenie, że nieuchronna jest śmierć i podatki sprawdza się i jest istotnym zwornikiem rozwoju i współpracy społeczności - uśmiechała się, dodając, że życzy mieszkańcom, aby łączyły ich nie tylko podatki, ale wspólne sukcesy i poczucie wspólnoty.

DFK Gamów na jubileusz przygotowało wystawę archiwalnych zdjęć. Znalazła się m.in. tam fotografia przedstawiająca zabudowę w stylu frankoński. Jak mówiła nam Anita Pendziałek, szefowa gamowskiego DFK, to rzecz specyficzna dla tego rejonu. - We wiosce mamy jeszcze kilka przykładów i na pewno zasługują na uwagę - podkreśliła.

W imieniu posła i wiceministra Michała Wosia głos zabrał szef jego biura. Szymon Szrot odczytał list posła, który składał życzenia i gratulacje. - Przez wieki Gamów przeszedł przez wiele przemian, rozwijając się z małej osady w pełnoprawną i dynamiczną społeczność - podkreślił członek rządu, dodając, że to mieszkańcy są prawdziwymi bohaterami historii Gamowa.

Później dołączył jeszcze poseł Adam Gawęda, który również składał wiosce, czyli mieszkańcom najlepsze życzenia z okazji jubileuszu. Poseł zwrócił się m.in. do sołtys Pendziałek winszując jej, aby „Gamów był zawsze wizytówką gminy”.

Najważniejsi są mieszkańcy

- Nie ma rozwoju miejscowości bez was, bez waszej pracy, bez działających stowarzyszeń - mówił z kolei do mieszkańców starosta Grzegorz Swoboda.

W imieniu Nadleśnictwa Rudy Raciborskie życzenia składał Artur Osak, leśniczy Leśnictwa Ponięcice i Radny Gminy Rudnik. Osak życzył przybyłym imprezy do białego rana.

Anita Cichońska reprezentująca Tauron Zielona Energia powiedziała, że to dla jej spółki zaszczyt móc uczestniczyć w 800-leciu wsi. - Realizujemy na państwa terenie pierwszą inwestycję Taurona na Śląsku, jest to farma wiatrowa. I tak jak ten dąb zawiąże korzenie i będzie przez długie, długie lata – tak Tauron przez inwestycję również wiąże się na długie, długie lata - mówiła na jubileuszu sołectwa.

Wójt Rudnika Piotr Rybka w swym przemówieniu podkreślił, że jest dumny z sołectwa, które wspiera samorząd w każdej inicjatywie. - Dobra sława Gamowa wykracza już poza granice gminy. Cieszy mnie, że i inni dostrzegają ogromny potencjał tej wioski i mam nadzieję, że okoliczności będą sprzyjać dalszemu jej rozwojowi - odczytał z pisma, które wcześniej przygotował. Rybka, choć pochodzi z Rudnika, to obecnie jest mieszkańcem właśnie tej wioski, o czym napisał również w swym piśmie. - Wioska, to nie tylko miejsce na mapie, to przede wszystkim ludzie, a ludzie tej wioski są najlepszym przykładem integracji, troski o swą rodzinną miejscowość oraz trwałość o zachowanie własnej tożsamości. Jestem pełen uznania dla waszej solidarności i umiejętności rozwiązywania problemów; mówię to z pełnym przekonaniem jako wójt, sąsiad i współmieszkaniec - dodał.

List do przyszłych pokoleń

Do kapsuły czasu, którą umieszczono w niewielkiej betonowej studni, w ogrodzie nieopodal remizy, a później druhowie nakryli ją betonowym włazem, umieszczono m.in. gminną gazetkę, list starosty, informacja o Dębie Papieskim, ogłoszenia parafialne, aktualne zdjęcia wsi i przypinka braci kurkowych z Raciborza. Znalazł się tam także list do przyszłych pokoleń. Tekst w całości prezentujemy poniżej:

Wieś Gamów to wieś leżąca w gminie Rudnik. Jest jednym z 14 sołectw, które znajdują się obecnie (według danych za rok 2022) w gminie. Należy do województwa śląskiego, powiatu raciborskiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku liczba ludności we wsi Gamów to 415 z czego 49,9% mieszkańców stanowią kobiety, a 50,1% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 8,6% mieszkańców gminy.

W Gamowie mieści się Kościół pw. św. Anny. To on „góruje” nad miejscowością – widzą go z daleka wszyscy zmierzający w kierunku Gamowa. Parafia Gamów należy do dekanatu Pietrowice Wielkie i diecezji opolskiej. Plebania znajduje się zaraz obok kościoła, przy ul. Długiej 20. Do Sołectwa Gamów należy również wieś Sławienko. Do pozostałych zabytków należą Kapliczki z XIX wieku oraz Młyn z 1916 r. W Gamowie na uwagę zasługują również zagrody z poł. XIX wieku w typie frankońskim. Obecnie Proboszczem jest Ks. Edmund Pośpiech a Sołtysem Wsi Stefania Pendziałek.

Gamów słynie również z dużych gospodarstw. Obecnie jest ich kilka a gospodarze zajmują się zarówno rolnictwem jak i hodowlą. Ogólnie rzecz biorąc – praktycznie każde gamowskie gospodarstwo domowe (a te są zarówno jednorodzinne jak i wielorodzinne) jest jednocześnie gospodarstwem rolnym.

Kolejną wyróżniającą Gamów rzeczą, jest zaangażowanie społeczne oraz aktywna działalność kulturalna. W Gamowie (stan na 25.06.2023) działają różne organizacje pozarządowe. Jedną z nich jest Ochotnicza Straż Pożarna w Gamowie (OSP Gamów), przy której działają również drużyny dziecięce oraz dziewczęce. Remiza OSP Gamów mieści się przy ulicy Długiej 60. Jednostka posiada samochód ratowniczo-gaśniczy IVECO. Na terenie przy OSP Gamów odbywa się w chwili obecnej większość imprez kulturalno-społecznych, takich, jak dożynki, festyny rodzinne, Kartoffelfest, rajdy konne, Dzień Św. Marcina, Orszak Trzech Króli i wiele innych. Imprezy kulturalne są w Gamowe organizowane w głównej mierze przez sołectwo oraz działające w nim organizacje pozarządowe: OSP Gamów, Koło Terenowe Związku Śląskich Kobiet Wiejskich w Gamowie (koło gospodyń), Koło Terenowe Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego (DFK Gamów). W Gamowie działa również Ludowy Klub Sportowy (LKS) Gamów oraz Parafialne Towarzystwo Oświatowe (PTO) im ks. Śmiecha. PTO Gamów prowadzi Publiczną Szkołą Podstawową w Gamowie, mieszczącą się przy ul. Długiej. Zgodnie z obecnym systemem szkolnictwa, w gamowskiej szkole jest 8 klas. W naszej wsi działa również Samorządowe Przedszkole – w budynku przy ul. Szkolnej 7. Miejscem gromadzącym w sezonie wielu mieszkańców jest również boisko LKS Gamów przy ul. Długiej 2a. W sezonie 2022/2023 klub grał w klasie B (grupa Racibórz). Przy klubie działa również UKS prowadzący drużyny dziewczęce.

Niniejszy list został sporządzony z okazji 800 lat Gamowa – według obecnie dostępnych danych miejscowość „Gamów” po raz pierwszy wzmiankowana była w 1223 roku.

Gamów, 25.06.2023

Ludzie

Adam Gawęda

były poseł i senator

Artur Osak

Radny gminy Rudnik.

Ewa Gawęda

Była senator.

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

Tomasz Kruppa

Wicewójt gminy Rudnik

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].