Przedszkolaki z Raciborza zakładają własne warzywniki [ZDJĘCIA]

Dzieci z raciborskich przedszkoli zakładają swoje warzywniki. Konkurs „Z pamiętnika małego ogrodnika” oferuje najmłodszym nie tylko edukację w temacie nasion i sadzonek, ale również świetną zabawę i możliwość wykazania się własną inwencją twórczą.

Przedszkolaki z Raciborza zakładają własne warzywniki [ZDJĘCIA]
Sałaty, kapusty i pomidory – m.in. takie warzywa zasadzono przy przedszkolach (fot. UM Racibórz)

Przygoda z sadzeniem i odkrywanie tajemnic ogrodnictwa

Nadszedł maj, a wraz z nim czas na zapełnienie skrzyń warzywnych sadzonkami oraz nasionami warzyw i ziół, pośród których znalazły się m.in. sałata, kapusta, por, pomidory, buraki liściowe, poziomki, oregano i mięta. Część przedszkoli biorących udział w konkursie wykonało zadanie samodzielnie, niektóre poprosiły o wsparcie pracowników Arboretum Bramy Morawskiej.

Konkursowe skrzynie zostały w większości zapełnione podłożem przekazanym przez Raciborskie Centrum Recyklingu R3, jednak sporo raciborskich przedszkoli ma też swoje kompostowniki, które aktywnie zapełnia zielonymi odpadkami. W konkursie wzięło udział 10 raciborskich placówek. Dotychczas dzieci zobaczyły, czym różni się nasiono fasolki od nasiona marchewki, jak wyglądają korzenie pomidora i jak podlewać warzywnik. Oprócz walorów edukacyjnych konkurs umożliwił dzieciom nie lada rozrywkę w postaci zabawy ziemią, co ma bardzo dobry wpływ na rozwój percepcji czuciowej.

Ławeczki z tekstyliów i folii

W ramach konkursu Raciborskie Centrum Recyklingu R3 Racibórz Sp. z o.o. zaopatrzyło wszystkie chętne przedszkola w zielono-szarą ławeczkę o przyjemnej fakturze, powstałą z recyklingu ubrań. Na wyprodukowanie jednej ławeczki przypada ok. 35 kg tekstyliów oraz 20 kg folii – z surowców tych formowany jest kompozyt, z którego następnie powstają deski i profile. Można je obrabiać przy pomocy tradycyjnych narzędzi stolarskich. Taka ławeczka nie wymaga konserwacji, ponieważ jest odporna na działanie wilgoci, zjawisk atmosferycznych i działań biologicznych.

Rozdanie nagród w święto dyni

Raciborski urząd przypomina, że do końca wakacji dzieci wspólnie z opiekunami mają za zadanie dbać o warzywniki. Termin oddania dziennika przedstawiającego podjęte działania upłynie 31 sierpnia. Uroczyste przekazanie nagród nastąpi podczas Święta Dyni 22 września w Ogródku Jordanowskim z udziałem gościa specjalnego - Witolda Czuksanowa, współtwórcy programu "Rok w ogrodzie".

źródło: UM Racibórz

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].