Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tusk mówił w Bytomiu o Rafako. "Dostałem od związkowców coś, co oprawię sobie w ramkę"

Mieszkańcy powiatu mikołowskiego poprosili Donalda Tuska o interwencję w związku z realizacją CPK. Wtedy przewodniczący Platformy Obywatelskiej wspomniał o Rafako i odpowiednio głośnym "krzyku", który może odwieść rządzących od podjęcia najbardziej niepopularnych decyzji.

Tusk mówił w Bytomiu o Rafako. "Dostałem od związkowców coś, co oprawię sobie w ramkę"
Donald Tusk gościł w Bytomiu 17 marca. W kolejnych dniach spotkał się m.in. z mieszkańcami Katowic, Tychów oraz Żywca. Fot. Donald Tusk/Facebook.

Donald Tusk o Rafako, krzyku i podziękowaniach

Donald Tusk powiedział w Bytomiu o wątpliwościach w związku z zaproszeniem, które otrzymał od związkowców Rafako. - Czy jesteście pewni, że ja pomogę, jak przyjadę? Czy nie dostaniecie jeszcze bardziej po głowie? - wspominał rozmowę ze związkowcami z raciborskiego zakładu. D. Tusk dodał, że spotkanie się odbyło - było "bardzo nagłośnione", a on sam "wydzierał się trochę w mediach" w kwestii sporu Rafako z Tauronem o blok energetyczny w Jaworznie. Zobacz również:

- Paręnaście dni później dostałem coś, co oprawię w ramkę i będzie wisiało dumnie na mojej ścianie. Podziękowanie od wszystkich związkowców z Rafako, że pański przyjazd i nagłośnienie sprawy spowodowało, że wrócili do negocjacji i jest realna szansa na uratowanie Rafako

- powiedział Donald Tusk.

Następnie przewodniczący Platformy Obywatelskiej stwierdził, że podobnie jak w przypadku Rafako, tak w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego, odpowiednio głośny krzyk może powstrzymać PiS od "najgorszych decyzji". - Jestem do waszej dyspozycji. Zróbmy wszystko, żeby zmniejszyć rozmiary dramatu jeśli chodzi o ludzi - powiedział, odnosząc się tym samym do kwestii wywłaszczeń związanych z budową Kolei Dużych Prędkości. Ten problem dotyczy m.in. Mikołowa, o czym wspomniano podczas spotkania w Bytomiu.

Weekend z Koalicją Obywatelską na Śląsku

Wizyta Donalda Tuska w Bytomiu wpisała się w akcję Koalicji Obywatelskiej pn. #TuJestPrzyszłość. W dniach 17-19 marca politycy opozycji przedstawili na Śląsku propozycje programowie, m.in. dopłaty do wynajmu mieszkań, pieniądze dla samorządów na remont pustostanów.

Oprócz tournée z udziałem przewodniczącego PO, w akcję włączyli się również inni politycy tego ugrupowania. W Rybniku gościli: marszałek senatu Tomasz Grodzki, senator Bogdan Klich oraz posłowie Marek Krząkała i Jacek Protas.

W Jastrzębiu-Zdroju z mieszkańcami spotkał się poseł Krzysztof Gadowski, a w Raciborzu posłanka Gabriela Lenartowicz.

Do Żor przyjechał Borys Budka. W Mikołowie gościła Małgorzata Kidawa-Błońska.

O co spierają się Rafako i Tauron?

Przypomnijmy, spór Rafako z Tauronem dotyczy bloku o mocy 910 MW. Firma z Raciborza wybudowała go na zlecenie Tauronu w Jaworznie. W zeszłym roku jednostka była często odstawiana od produkcji prądu. Rafako upatrywało przyczyn problemów w nieprawidłowej eksploatacji bloku energetycznego przez Tauron (m.in. podawanie węgla o parametrach odbiegających od tych zapisanych w kontrakcie). Tauron obwiniał Rafako, twierdząc, że przyczyną awarii bloku w Jaworznie są błędy projektowe. Spór zaognił się w drugiej połowie 2022 roku, a na początku 2023 roku osiągnął apogeum:

To właśnie w tym czasie Donald Tusk spotkał się z załogą Rafako. Później Rafako i Tauron wróciły do mediacji. Dotychczas nie udało się osiągnąć porozumienia. Rozmowy jeszcze trwają.

Ludzie

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm

Marek Krząkała

Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~amant (46.204. * .47) 20.03.2023 17:55

te peowiec a ty to PiS owski skład ruskiego węgla prowadzisz żeś taki mądry jakbyś się na energetyce znoł

~PeOwiec (94.254. * .211) 20.03.2023 16:56

Niech zamkną te Rafako jak nie potrafią nic zbudowax tylko kasę brać za buble

~kxx (195.88. * .80) 20.03.2023 12:58
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Gonimy PIS!!!

~amant (46.204. * .20) 20.03.2023 12:13

panie premierze niech pan się weźmie za wszystkich tych złodziei a Tauron to najgorszy !