Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm

Krzysztof Jan Gadowski (ur. 14 sierpnia 1962 w Bochni) – polski polityk, inżynier transportu, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji. Wybrany w okręgu wyborczym nr 30 - Rybnik.

Działalność samorządowa: radny Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój, wiceprzewodniczacy Zarządu Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju (1998-2002), przewodniczący MZK (2002-2005), członek zarządu Euroregionu „Śląsk Cieszyński” (1998-2005), wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza”(1998-2005), skupiającego gminy położone na granicy z Republiką Czeską, członek komitetu sterującego budową autostrady A-1.

Działalność społeczna i polityczna: organizator cyklicznych edycji „Jastrzębskiego Dyktanda”, organizator akcji charytatywnych, m.in. „Święta dla wszystkich”, akcji „Żak”; wolontariusz hospicjum; przewodniczący Parafialnego Funduszu Stypendialnego dla młodzieży; prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej; honorowy prezes Sekcji Terenowej „Wigor” Olimpiady Specjalnej Polska przy Zespole Szkół Specjalnych; przewodniczący Koła Powiatowego Platformy Obywatelskiej RP w Jastrzębiu Zdroju, członek Rady Krajowej PO RP;

Poseł na Sejm RP V i VI kadencji.

Komisje: Infrastruktury, Skarbu Państwa, członek Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP

Żonaty, troje dzieci.

krzysztof.gadowski@sejm.pl

Zakończenie Dni Ochrony Przeciwpożarowej w Gorzycach  

Strażacy z jednostek OSP działających na terenie gminy oraz zaproszeni goście spotkali się w sobotnie popołudnie aby zakończyć tradycyjne Dni Ochrony Przecipożarowej.

Trwają konsultacje CPK. 7 najważniejszych zdań wypowiedzianych podczas spotkań [ZDJĘCIA]  

- Nikt z naszym głosem się nie liczy - mówili mieszkańcy podczas spotkań konsultacyjnych dotyczących CPK. Jakie jeszcze słowa podczas nich padły? Odnotowaliśmy te najważniejsze.

Krzysztof Gadowski: Rząd kupuje sobie czas, podpinając kroplówkę do kopalń [WYWIAD] 

Z posłem Krzysztofem Gadowskim rozmawiamy o trudnej sytuacji spółek górniczych, ich nie do końca realizowanej restrukturyzacji i odrzuceniu w senacie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa. 

Ustawa covidowa trafiła do kosza. Sprawdź, kto zagłosował tak jak prezes PiS Jarosław Kaczyński, a kto się wyłamał 

Zainicjowany przez posłów PiS projekt został odrzucony przy współudziale parlamentarzystów... Zjednoczonej Prawicy.

AKTUALIZACJA

Samorządowcy ostrzegają: Obcięcie pieniędzy na język niemiecki grozi nawet zamykaniem szkół. Wiceminister Woś mówi z kolei, że subwencja została urealniona 

- W całym Subregionie Zachodnim podejmujemy mocne działania, aby parlamentarzystom pokazać, że to błąd - komentuje w rozmowie z Nowinami wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój decyzję o obniżeniu prawie 40 mln zł subwencji dla samorządów terytorialnych na nauczanie języka niemieckiego, jako mniejszościowego. Kornowac to jedna z gmin należących...

Oni nie boją się igieł. Krwiodawcy uhonorowani podczas gali w Domu Zdrojowym [ZDJĘCIA]  

W Domu Zdrojowym odbyła się uroczysta akademia PCK z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa w Polsce.

Samorządowcy powiedzieli posłom wprost o problemach transformacji górniczej. "To ważne spojrzenie" 

Drugi dzień posiedzienia sejmowej Podkomisji ds. Sprawiedliwej Transformacji w Jastrzębiu-Zdroju przebiegł pod znakiem samorządów i ich problemów, związanych z przejmowaniem i zagospodarowaniem terenów pogórniczych. W spotkaniu udział wzięli m.in. burmistrzowie Rydułtów, Pszowa, prezydent Jastrzebia-Zdroju i wójt Godowa. 

Apelują o zbadanie wpływu czeskiej elektrowni Detmarovice na nasze środowisko 

Czy i w jakim stopniu elektrownia w czeskich Dziećmorowicach wpływa na stan środowiska w powiecie wodzisławskim? Tego nikt tak naprawdę w Polsce nie wie. I może, jak przekonują niektórzy samorządowcy i mieszkańcy, czas najwyższy to sprawdzić.

Jak Śląsk będzie odchodzić od węgla? Sejmowa podkomisja obraduje w Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Podczas Śląskiego Konwentu Klimatycznego w Katowicach w poniedziałek 22 listopada wybrzmiała zapowiedź marszałka Chełstowskiego o całkowitym odejściu od palenia węglem do 2028 roku. Z kolei w Jastrzębiu-Zdroju sejmowa Podkomisja stała d.s. Sprawiedliwej Transformacji obradowała na temat transformacji regionów górniczych, a jej członkowie...

Budować mur, wzywać NATO czy wpuszczać migrantów? Co o kryzysie na wschodniej granicy sądzą nasi parlamentarzyści? 

Na wschodniej granicy Polski narasta kryzys, wywołany przez Białoruś, która według ekspertów, rozpętała wojnę hybrydową, używają do tego imigrantów, specjalnie w tym celu ściąganych na Białoruś z krajów Bliskiego Wschodu oraz Afganistanu. Poprosiliśmy o komentarze do tej sprawy polityków z naszego regionu, zarówno tych związanych...

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Żorach rozpoczął 13. rok. Nie może być pechowy [ZDJĘCIA]  

Występami artystycznymi, gratulacjami prezydenta Waldemara Sochy i posła Krzysztofa Gadowskiego oraz wręczeniem dyplomów za osiągnięcia zainaugurowano 13. rok Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Żorach. Wydarzenie odbyło się w sali Miejskiego Ośrodka Kultury. 

Strażacy z OSP Bełsznica świętowali 110-lecie jednostki. Były podziękowania i odznaczenia [ZDJĘCIA]  

Zacny jubileusz 110-lecia OSP Bełsznica odbył się w sobotę 11 września. Strażacy rozpoczęli swoje świętowanie w kościele, a później przejechali pod remizę, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. 

Radość, nadzieja i ciut polityki na inauguracji roku szkolnego w powiecie wodzisławskim  

Równo w południe w auli Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim odbyła się powiatowa uroczystość inauguracji roku szkolnego 2021/2022. Padły słowa podziękowania za trudny miniony rok i słowa nadziei co do przebiegu roku bieżącego. Nie zabrakło nawiązań do bieżącej polityki, w tym... do...

Czy nasz region straci pieniądze przez nowe koncesje na wydobycie węgla? 

- Prywatny inwestor dalej chce ubiegać się o koncesję. Zwracamy uwagę, że dzisiaj jest ostatni moment, aby minister klimatu i środowiska jasno powiedział, czy koncesje będą w Polsce przyznawane - mówił na sejmowej komisji prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Henryk Sławik uhonorowany pomnikiem w Szerokiej. Kim był? [ZDJĘCIA]  

Choć ławeczka, na której znajduje się pomnik Henryka Sławika, juz od pewnego czasu stoi przy kościele w Szerokiej, jej uroczyste odsłonięcie - przesunięte z powodu pandemicznych obostrzeń - odbyło się 16 lipca, dzień po urodzinach bohatera.

Troje wicemarszałków sejmu odwiedziło Jastrzębie-Zdrój. Mówili o przyszłości regionu [WIDEO]  

Na zaproszenie posła z Jastrzębia-Zdroju Krzysztofa Gadowskiego, miasto odwiedziła silna reprezentacja Koalicji Obywatelskiej, w tym aż troje wicemarszałków sejmu: obecna wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, a także byli wicemarszałkowie Barbara Dolniak i Cezary Grabarczyk. Byli także posłowie PO. Przyjechali do Jastrzębia-Zdroju...

Z hukiem otworzyli Browar Jastrzębie - owoc zbiórki crowdfoundingowej [ZDJĘCIA BROWARU I FESTIWALU PIWA]  

Cały proces powstania Browaru Jastrzębie rozpoczął się w 2017 roku, kiedy inicjatorzy rozpoczęli przygotowania do stworzenia lokalnego browaru. W 2018 roku uruchomiona została zbiórka crowdfoundingowa w internecie, a dziś, dzięki zaufaniu ponad 4500 tys. akcjonariuszy, browar otwiera się w Jastrzębiu-Zdroju. 

Zobacz więcej